جمعه,۳ آذر, ۱۳۹۶ | ۲۹ : ۰۷
خانه / نفت / دستور وزیر نفت برای حمایت از ساخت داخلی ورق‌های API
۱۳۹۶/۰۲/۱۸

دستور وزیر نفت برای حمایت از ساخت داخلی ورق‌های API

دستور وزیر نفت برای حمایت از ساخت داخلی ورق‌های API

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان از دستور وزیر نفت برای حمایت از ساخت داخلی ورق‌های API محیط‌های ترش نفت و گاز خبر داد.

به گزارش خبرانرژی به نقل از ایسنا، عبدالرضا محمودپور در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران با اشاره به سابقه فعالیت شرکت فولاد اکسین خوزستان اظهار کرد: فعالیت این شرکت با هدف تولید ورق های عریض فولادی مورد استفاده در ساخت لوله های انتقال نفت، گاز و فرآورده های نفتی و ساخت مخازن ذخیره سازی نفت و فرآورده های نفتی از سال ۱۳۸۷ آغاز شد و به تدریج در طی سالهای گذشته، توسعه یافته و به تولید واقعی خود رسیده است.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۴ بیشترین میزان تولید حجمی شرکت فولاد اکسین خوزستان با حجم بیش از ۸۰۰ هزار تن تولید به ثبت رسید، افزود: در سال گذشته توانستیم در مجموع تولیدی ۶۴۰ هزار تنی داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان با بیان اینکه کاربرد ورقهای عریض فولادی عمدتا در صنایع نفت و گاز و پروشیمی برای ساخت لوله های انتقال مواد نفتی، گاز و برای ساخت مخازن است، اظهار کرد: به دلیل کیفیت بالای ورق های فولادی تولید این شرکت، این ورق ها در ساخت بدنه های کشتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

محمودپور با بیان اینکه کارخانه فولاد اکسین خوزستان یک کارخانه منحصر به فرد در خاورمیانه از نظر ظرفیت تولید و کیفیت بسیار بالای تولید ورق های عریض فولادی است، گفت: تا امروز ورق های فولادی ساخت لوله های مورد استفاده در پروژه های متعددی را در داخل کشور انجام داده است.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان با بیان اینکه هدف اصلی ساخت این شرکت، تولید ورق هایی بوده که بتوانند برای ساخت لوله های API برای محیط های ترش و شیرین در پروژه های نفتی و گازی مورد استفاده قرار گیرند، گفت: ۵۰ درصد از ظرفیت بخش تولید کارخانه را برای تولید این نوع از ورق ها که تولید آنها بسیار استراتژیک و راهبردی است قرار دادیم اما به مدار تولید آوردن تمامی این ظرفیت به دلیل عدم حمایت محقق نشد.

محمودپور از دستیابی متخصصان ایرانی به تکنولوژی طراحی و تولید ورق های API محیط های ترش خبر داد و گفت: قبل از این در منطقه خاورمیانه چند شرکت انگشت شمار به تولید این نوع ورق ها ورود کرده بودند، اما در ایران توان طراحی و تولید این نوع ورق ها برای محیط های ترش وجود نداشت تا اینکه با ورود متخصصان شرکت فولاد اکسین خوزستان و انجام اقدامات گسترده پژوهشی و فنی و مهندسی موفق به داخلی سازی این تکنولوژی شدیم و با امضای قراردادی برای تأمین ۴۰ هزار تن ورق API محیط های ترش با شرکت مناطق نفت خیز جنوب، در سال گذشته موفق شدیم ۵ هزار تن از این قرارداد را تولید کرده و تحویل دهیم.

وی با بیان اینکه برای اولین بار در کشور به تولید انبوه ورق های API محیط های ترش رسیدیم، تصریح کرد: کیفیت بالای ورق های تولیدی نشان داد که در صورت حمایت شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت از تولید این نوع ورق ها در کشور، می توانیم بخش زیادی از نیاز داخلی را تأمین می کنیم.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان با اشاره به اینکه در حال حاضر نیاز داخلی به ورق های API محیط های ترش به صورت واردات از دیگر کشورها تأمین می شود، گفت: در صورتی که از تولید داخلی در این بخش حمایت شود، در هر تن تولید این ورق ها نسبت به واردات آن، صرفه جویی ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلاری خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در حال حاضر پروژه های مهمی در بخش نفت و گاز کشور در حال اجرا است، برای مثال خط مهم انتقال نفت گوره به جاسک با طول ۱۱۰۰ کیلومتر یکی از این پروژه هاست که بستر مناسبی برای فعال شدن بخش تولید داخل ورق های فولادی مورد استفاده در لوله های انتقال است.

محمودپور با تاکید بر اینکه میزان نیاز سالانه کشور به ورق های API محیط های ترش و شیرین بستگی به میزان پروژه های در دست اجرا دارد، افزود: اما برای سال جاری با توجه به پروژه های متعددی که در صنعت نفت و صنعت گاز کشور در حال انجام است، به ۷۰۰ هزار تن ورق API محیط های ترش و شیرین نیاز است که از این میزان پروژه، هیچ سهمی به ساخت داخل داده نشده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه حدود دو ماه از سال ۹۶ گذشته، اگر همین امروز حمایت های دولتی از ساخت داخلی این نوع ورق ها آغاز شود، می توانیم با فعال کردن ظرفیت های تولید داخل، بیش از ۵۰ درصد از این ۷۰۰ هزار تن نیاز سال ۹۶ کشور را به ورق های API محیط های ترش و شیرین یعنی بالغ بر حدود ۴۰۰ هزار تن را در داخل کشور تولید کنیم. در صورت حمایت و فعال شدن ظرفیت های نصب شده تولید در این بخش، علاوه بر صرفه جویی های قابل توجه در خروج ارز از کشور، اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم قابل توجهی در این صنعت شکل می گیرد و گردش مالی آن در اعتلای رونق اقتصادی کشور موثر خواهد بود.

محمودپور با اشاره به دیدار وزیر نفت با مدیران شرکت اکسین فولاد خوزستان گفت: مهندس زنگنه وقت خوبی را در اختیار ما قرار داد و در این جلسه پس از آنکه توضیحات ما را در خصوص توانمندی های ساخت داخل شنید، به معاونت مهندسی و فناوری خود، مهندس بیطرف دستور صریح داد که برای حمایت و فعال شدن ظرفیت های ساخت داخل در این بخش اقدام شود.

وی افزود: امیدواریم با این دستور وزیر نفت، شاهد قرارگیری نام فولاد اکسین خوزستان در وندورلیست های کوتاه شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت باشیم، چرا که تا امروز فقط نام این شرکت در وندورلیست های بلند بود.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان گفت: در صورتی که از ظرفیت های ایجاد شده در بخش تولید ورق های API محیط های ترش و شیرین حمایت شود و این ظرفیت ها فعال شوند، می توانیم در طی سالهای آینده به ظرفیت اسمی تولید ورق های فولادی کارخانه فولاد اکسین خوزستان که ۱۰۵۰ تن در سال است، برسیم و پس از تأمین صد در صدی نیاز داخل در این بخش و توقف واردات ورق های API محیط های ترش و شیرین، به بازارهای صادراتی ورود کنیم.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>