یکشنبه,۱ بهمن, ۱۳۹۶ | ۳۷ : ۱۱
خانه / منهای انرژی / دولت مصمم به ادامه مذاکرات با رعایت خطوط قرمز است / در پی بازپس گیری جایگاه خود در بازارهای نفتی جهان هستیم
۱۳۹۴/۰۲/۱۶
اسحاق جهانگیری در بیستمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار داشت:.

دولت مصمم به ادامه مذاکرات با رعایت خطوط قرمز است / در پی بازپس گیری جایگاه خود در بازارهای نفتی جهان هستیم

دولت مصمم به ادامه مذاکرات با رعایت خطوط قرمز است / در پی بازپس گیری جایگاه خود در بازارهای نفتی جهان هستیم

معاون اول رییس جمهوری گفت: دولت تدبیر و امید مصمم است با رعایت خطوط قرمز و حقوق حقه ملت ایران گفت و گوهای خود را با ۱+۵ ادامه دهد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،اسحاق جهانگیری عصر چهارشنبه در بیستمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار داشت: اگر غربی ها بر اثر فشار رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عرب منطقه دست به زیاده خواهی نزنند به توافق می رسیم.
وی ادامه داد: در صورتی که گفت و گوها به توافق مورد نظر برسد با پایان تحریم ها همکاری ها شکل بنیانی تری به خود می گیرد و همگی شاهد همکاری های تاثیرگذار بین المللی در تامین و تولید انرژی جهانی با منشاء نفتی خواهیم بود.
معاون اول رییس جمهوری در ادامه به فعالیت های دولت یازدهم از ابتدای کار اشاره کرد و گفت: دولت تدبیر و امید با مسایل جدی اقتصادی کار خود را شروع کرد.
جهانگیری یادآور شد: مشکلات اقتصادی عمدتا ناشی از تحریم های ظالمانه ای بود که علیه ملت وضع شد و البته دلایلی همچون سوء مدیریت و سیاست های غیر کارشناسی نیز در آن دخیل بود.
وی اضافه کرد: خوشبختانه دولت با سیاست های عالمانه ای که متکی بر دانش و تجربه بود توانست در مقطع کوتاهی به توفیقات خوبی در زمینه های اقتصادی و ثبات بازار دست یابد.
معاون اول رییس جمهوری یکی از مهمترین توفیقات دولت را بازگشت ثبات و آرامش به اقتصاد دانست و گفت: کاهش تورم و رسیدن آن از ۴۰ به ۱۵ درصد و دست یافتن به رشد مثبت سه درصدی از جمله دستاوردهای دولت بوده است.
جهانگیری تصریح کرد : در سال های ۹۱ و ۹۲ شاهد رشد منفی در اقتصاد کشور بودیم اما این موضوع در سال ۹۳ از میان رفت و به رشد مثبت و پیشرفت رسید.
وی اضافه کرد: افزایش صادرات غیرنفتی و تامین منابع مالی با وجود شرایط تورمی، یکی دیگر از موفقیت های دولت بود که رشد بودجه عمرانی را به دنبال داشت.
معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: رشد ۴۰ درصدی تسهیلات ریالی در سیستم بانکی در سال ۹۳ و اختصاص صندوق منابع توسعه ملی به طرح های مهم کشور و بهره گیری از فاینانس خارجی از دیگر موفقیت های دولت بود.
جهانگیری تصریح کرد: استفاده از فاینانس خارجی در سال ۹۳، ۱۰٫۶ میلیارد دلار بود که این گشایش اعتبار در بخش های صنعتی انجام گرفت.

 

وی اضافه کرد: اقدامات انجام شده در سال ۹۳ ما را به جایی رساند که در سال ۹۴ نیز به دنبال رونق اقتصادی برویم.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: برای رسیدن به رونق اقتصادی و بدین منظور نیازمند بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع تولید هستیم که گام های موثری نیز در این زمینه برداشت شده است.
جهانگیری تصریح کرد: حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی و توجه به صادرات کالا از رویکردهای مهم دولت خواهد بود.
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه بخش نفت و پتروشیمی با تحول و رشدشان می توانند به رشد اقتصادی کشور کمک کنند، گفت: این بخش های پیشرو عوامل تحرک رشد سایر بخش های کشور هم محسوب می شوند.
جهانگیری تصریح کرد: بهاد دادن به تولید داخلی کشور و استفاده از کالاهای داخلی یک شعار نیست و یک الگوی مطلوب و ممکن برای توسعه ملی می باشد.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: البته باید در حال حاضر آگاه باشیم که چاره ای جز پیوستن به زنجیره تولید و توزیع جهانی نداریم و اگر می خواهیم در این عرصه باشیم باید رقابت کنیم.
معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: برای پیوستن به زنجیره تولید و توزیع جهانی و همچنین رقابت باید کارآمدی و بهره وری را بالا ببریم و برای این منظور هم باید دانش را افزایش دهیم.
جهانگیری افزود: در چنین شرایطی باید مدیران متناسب با شرایط در بنگاههای تولیدی و صنعتی کشور مستقر شوند و از آنان بهره مند شویم.

وی به بیستمین نمایشگاه نفت و گاز و پتروشیمی اشاره کرد و افزود: این نمایشگاه پنجره و چشم انداز گسترده ای برای رصد تحولات بنیانی است که از ابتدای شروع به کار دولت تدبیر و امید شکل گرفته و اینک با بهره گیری از ظرفیت ها و تعاملات جهانی در مسیر رسیدن به شکوفایی قرار دارد.
معاون اول رییس جنمهوری با اشاره به محورهای اقتصاد مقاومتی در ارتباط با نفت و گاز، گفت: صیانت از منابع نفت و گاز با اولویت توسعه و بهره برداری از منابع مشترک نفت و گاز، پرهیز از خام فروشی، مقابله با ضربه پذیری درآمدهای حاصل ازصادرات نفت و گاز از طریق انتخاب مشتریان راهبردی و ایجاد تنوع در روش های فروش و مدیریت انرژی به همراه توسعه تولید کالاهای دارای بازدهی بهتر و تکیه بر توان داخلی و استفاده از محصولات داخلی به جای کالای خارجی و پویا سازی بخش خصوصی باید مد نظر واقع شود.
جهانگیری اضافه کرد: صنعت نفت کشور باید با بهره گیری از این اصول و همچین مولفه های دیپلماسی انرژی و تعهد و تامین امنیت انرژی جهان به بهترین شیوه ممکن همکاری شرکت ها و کشورهای بزرگ صاحب تکنولوژی نوین و نهادهای سرمایه گذاری را جمع کند .
وی افزود: انتظار داریم پس از ارائه مدل قراردادهای جدید نفتی که بر مبنای واقعیت بازار رقابتی تدوین شده سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز چنان جذاب شود که صنعت کشور در مدت کوتاهی بتواند سرمایه خارجی مورد نیاز را جذب نماید و همچنین تجربه های بدست آمده صنعت نفت را در پروژه های شرایط سخت صیانت کند.
معاون اول رییس جمهوری یکی از تجربه های گرانسنگ در عرصه نفت را تکمیل و توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی دانست و گفت: با رسیدن این فاز به بهره برداری به میزان ۱۲۵ میلیون متر مکعب گاز در روز در سال ۹۳ به تولید کشور اضافه شد و شهروندان ایرانی زمستانی بدون دغدغه در کمبود گاز و انرژی را پشت سر گذاشتند.
جهانگیری تصریح کرد: پارس جنوبی ۴۰ درصد منابع گازی ایران را تامین می کند ؛ این ثروت عظیمی است که فرصتی برای توسعه دهندگان داخلی و شرکای احتمالی خارجی فراهم می کند .
وی ادامه داد: همزمان با افزایش تولید گاز با اولویت طرح توسعه فازهای پارس جنوبی باید تولید گاز ایران از این میدان مشترک تا سقف ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.
معاون اول رییس جمهوری خاطر نشان کرد: هم اکنون سهم گاز در سبد انرژی کشور به بیش از ۷۰ درصد می رشد و با افزایش تولید گاز اتفاق خوشایندی همچون گاز رسانی به مناطق محروم و روستاها در ۳ سال آینده می افتد.
جهانگیری از تامین خوراک صنایع پتروشیمی و ورود به بازار جهانی LNG به عنوان دو راهبرد جدید گازی کشور یاد کرد و ادامه داد: در حوزه نفت هم افزایش ۷۰۰ هزار بشکه ای تولید نفت در میادین غرب کارون، افزایش ضریب بازیافت از میادین هیدروکربوری، نوسازی و به روزرسانی تاسیسات صنعت نفت از دیگر برنامه های اولویت دار دولت است.
وی اضافه کرد: نوسازی میدان های تحت نظر نیز باید مد نظر باشد و این یکی از تعاملات بین المللی است .
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه ایران مصمم است در زمان کوتاهی بعد از امضا توافق هسته ای ظرفیت تولید نفت را در کوتاه ترین زمان ممکن به میزان تولید قبل از تحریم برساند، گفت: کشورمان به دنبال این است جایگاه خود را در بازارهای نفت جهان بازپس گیرد.
جهانگیری اضافه کرد: با توجه به توان های موجود در صنعت نفت ایران و با وجود ظرفیتهای تخصصی کارشناسی این کار شدنی است.
وی در ادامه اظهار داشت: با توجه به سرعتی که وزارت نفت به رغم تحریم های ظالمانه گرفته امسال طرح مهم دیگر محقق می شود و با راه اندازی فاز نخست پالایگاه ستاره خلیج فارس ایران به خودکفایی در تولید بنزین می رسد.
معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: با توجه به این خودکفایی ایران امکان صدور بنزین به سایر بازارها را پیدا می کند و ایجاد این پالایشگاه و محصولات آن و تولید با بنزین استاندارد یورو ۴ در تهران و کلانشهرها از گام های اساسی صنعت نفت در حفاظت از محیط زیست است .
جهانگیری به طرح های مرتبط با نفت و گاز و بهینه سازی مصرف سوخت که به تایید شورای اقتصاد رسیده اشاره کرد و افزود: احیای عملیات سوآپ ،ارتقای صنعت نفت به صنعتی سرآمد با تکیه بر توان داخلی و همکاری بین المللی و همچنین ورود گسترده به بازارهای بین المللی نفت و گاز و پتروشیمی و توسعه کالاهای نفتی از جمله فعالیت های صنعت نفت در آینده است .
وی ادامه داد: با اجرای این سیاست ها و جلب مشارکت بین امللی شرکت های داخلی این امکان را پیدا می کنند که به شرکای منطقه ای بزرگی در عرصه بین المللی تبدیل شوند و از هم اینک نشانه های بارزی از تمایل شرکت های بزرگ و کشورهای اروپایی برای حضور پررنگ در عرصه صنایع پتروشیمی ، گاز و نفت پیدا است.