سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۲۸ : ۰۸
خانه / نفت / ذخایر درجای نفت ایران به ۷۱۱ میلیارد بشکه رسید
۱۳۹۵/۱۱/۱۶
مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت خبر داد

ذخایر درجای نفت ایران به ۷۱۱ میلیارد بشکه رسید

ذخایر درجای نفت ایران به ۷۱۱ میلیارد بشکه رسید

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران از رسیدن ذخایر نفت درجای ایران به ۷۱۱ میلیارد و ۵۳۰ میلیون بشکه خبر داد.

به گزارش خبرانرژی، «کریم زبیدی» مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با احتساب اکتشاف های جدید و آمار ذخایری که اخیراً در شرکت ملی نفت ایران تهیه شده، ذخایر درجای نفت خام ایران به ۷۱۱ میلیارد و ۵۳۰ میلیون بشکه رسیده است.

وی افزود: از این رقم، ۱۰۲ میلیارد و ۴۴۰ میلیون بشکه قابل استحصال است و در مجموع ضریب بازیافت میادین نفتی ایران ۲۴٫۶۵ درصد است.

این مقام مسئول تصریح کرد:  تا امروز در مجموع ۷۲ میلیارد و ۹۵۰ میلیون بشکه از ذخایر قابل استحصال نفت خام کشور را برداشت کرده ایم.

وی ادامه داد: اگر تمامی هیدروکبور مایع کشور شامل نفت خام و میعانات گازی را در نظر بگیریم، ذخایر درجای هیدروکربور مایع ما ۸۳۶ میلیارد و ۴۷۰ میلیون بشکه است که از این رقم ۱۵۷ میلیارد و ۲۳۰ میلیون بشکه قابل برداشت بوده و ضریب بازیافت هیدروکربور مایع کشور ۲۸٫۵۸ درصد است.

زبیدی ذخایر گاز ایران را ۵۵ تریلیون و ۳۳ میلیارد مترمکعب اعلام کرد و گفت: از این رقم ۳۳ تریلیون و ۷۲۰ میلیارد مترمکعب گاز قابل برداشت است و این رقم نشان می دهد که ضریب بازیافت ما در میادین گازی ۶۹٫۶۲ درصد است.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم تمامی ذخایر نفت، میعانات گازی و گازطبیعی کشور را بر اساس معادل بشکه اعلام کنیمف در مجموع ۱۱۴۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون بشکه ذخایر هیدروکربوری داریم که زا این رقم ۳۴۵ میلیارد و ۵۲۰ میلیون بشکه قابل برداشت است و ضریب بازیافت ما ۳۹٫۸۱ درصد خواهد بود.

وی افزود: این رقم ۳۴۵٫۵۲ میلیارد بشکه رقمی است که ایران را دارنده بزرگترین ذخایر قابل برداشت نفت و گاز جهان کرده است.

 

منبع: تسنیم