چهارشنبه,۱ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۰ : ۱۱
خانه / دسته‌بندی نشده / ذخیره‌سازی ۱٫۵ میلیارد مترمکعب از سیلاب در سدهای خوزستان
۱۳۹۵/۰۱/۲۹

ذخیره‌سازی ۱٫۵ میلیارد مترمکعب از سیلاب در سدهای خوزستان

ذخیره‌سازی ۱٫۵ میلیارد مترمکعب از سیلاب در سدهای خوزستان

بارندگی‌های اخیر سبب شد در سدهای استان خوزستان حدود ۱٫۵ میلیارد مترمکعب به ذخیره آب سدها اضافه شود و به‌گفته معاون وزیر نیرو در امور آب‌و‌ ابفا مدیریت سد‌ها موجب کاهش خسارات ناشی از سیل شد.

 

به گزارش خبر انرژی، سیلابی که در حوضه آبریز دز اتفاق افتاد تاکنون در این حوضه تجربه نشده بود و تنها یک بار در سال ۱۳۷۶ نزدیک به ۶۷۰۰ مترمکعب بر ثانیه دبی سیلاب ورودی به سد دز بود، در صورتی که در ساعت ۵ روز پنجشنبه ۲۶ فروردین دبی آب ورودی لحظه‌ای به سد دز به ۱۰ هزار و ۴۰۰ مترمکعب بر ثانیه و دبی پیک ساعتی نیز به ۸ هزار مترمکعب بر ثانیه رسید.

 

حجم مخزن سد دز حدود ۶۰ کیلومتر مربع است لذا وجود این سد کمک بزرگی به مهار سیلاب و پخش آن در مخزن سد دز کرد، به‌طو‌ری‌که به‌گفته رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو در امور آب‌و‌ ابفا  با تدابیر اتخاذ شده در قبل از وقوع سیلاب و در زمان وقوع سیلاب توانستیم با خسارات کمی آن را پشت سر بگذاریم.

 

وی ادامه داد: تاکنون سیلاب با حجم ۸ هزار مترمکعب در ثانیه را تجربه نکرده بودیم، اما هشدارهای به موقع سازمان هواشناسی در مدیریت سیل کمک شایانی به ما کرد.

 

میدانی اظهار کرد: در این هشدارها به عدد و رقم، و میزان بارش و حجم سیلاب اشاره نمی‌شود و شما نمی‌دانید سیلاب با چه حجمی قرار است بروز کند، بنابراین همکاران ما در مدیریت منابع آب با استفاده از شاخص‌هایی که در دست دارند، پیش‌بینی‌هایی می‌کنند که این پیش‌بینی‌ها به ما کمک شایانی در مدیریت سیلاب‌ها خواهد کرد.

 

معاون آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به اینکه قبل از وقوع سیلاب، نزدیک به ۴۳۸ میلیون مترمکعب مخزن سد را خالی نگه داشته بودیم تا بتوانیم سیلاب را مدیریت کنیم، گفت: سر شاخه دز به شاخه اصلی کارون متصل می‌شود و نقشی که سدهای ما در روی رودخانه کارون در مدیریت سیلاب داشتند نیز بسیار حائز اهمیت است زیرا اگر آب دز و کارون با هم جمع شوند، حجم آب در رودخانه بسیار افزایش می‌یابد.

 

به‌گفته میدانی در سیل اخیر دبی پیک ساعتی سد گتوند به ۱۷۰۰ مترمکعب بر ثانیه رسیده بود که اگر این حجم آب از کارون جاری می‌شد و ۸۰۰۰ مترمکعب در ثانیه نیز از دز وارد می‌شد، با شرایط بسیار خطرناکی مواجه می‌شدیم.

 

وی تصریح کرد: دبی پیک ساعتی سد کرخه نیز به ۳۶۰۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده بود و ما فقط در سد کرخه، ۶۰۰ مترمکعب در ثانیه تله اندازی کردیم و این نقش تأثیر گذاری بود که سدهای ما در مهار سیلاب ایفا کردند.

 

معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه، به‌طور قطع، اگر این سدها وجود نداشتند و وزارت نیرو، شرکت مدیریت منابع آب، شرکت آب و برق خوزستان سدها را خوب مدیریت نمی‌کردند، گفت: ولی با تدابیر اتخاذ شده در قبل از وقوع سیلاب و در زمان وقوع سیلاب توانستیم با خسارات کمی آن را پشت سر بگذاریم.

 

وی اظهار کرد: تمام سدهای بزرگ کشور با استفاده از ابزار دقیقی که در بدنه آن‌ها نصب می‌شود، بطور مستمر رفتارسنجی و کنترل پایداری می‌شوند.