یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۷ : ۱۰
خانه / نفت / راهکار عربستان کارساز نبود/ خواهان بازنگری در سیاست اوپک هستیم
۱۳۹۴/۰۶/۱۱
وزیر نفت در گفت‌وگو با CNN:

راهکار عربستان کارساز نبود/ خواهان بازنگری در سیاست اوپک هستیم

راهکار عربستان کارساز نبود/ خواهان بازنگری در سیاست اوپک هستیم

وزیر نفت در گفت‌وگو با شبکه خبری سی ان ان با تاکید بر برنامه ایران برای افزایش تولید و عرضه نفت خود پس از تحریم‌ها گفت: راهبرد حفظ سهم اوپک در بازارهای جهانی کارساز نبوده است و ما خواهان بازنگری در آن هستیم.

 

به گزارش آژانس خبری، ایران به دلیل تحریمها چند سالی است که از بازارهای غربی نفت خام دور مانده است، اما این محدودیتها با لغو تحریمها در پی اجرایی شدن توافق جامع هسته ای وین برداشته خواهد شد.

 

تهران برای بازگشت دوباره به بازارهای جهانی نفت خام و بازپس گیری سهم از دست رفته خود در بازار در سالهای گذشته به دلیل تحریمها زمان را از دست نخواهد داد و در نظر دارد با وجود مازاد عرضه نفت در بازارهای جهانی تولید و عرضه نفت خام خود را فراتر از انتظار تحلیلگران و کارشناسان افزایش دهد.

 

بیژن زنگنه در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا اظهار کرد: آیا پس از لغو تحریم‌ها ما می توانیم منتظر بمانیم و تولید نفت خام خود را افزایش ندهیم؟ به نظر شما ایران خواهد پذیرفت که تولید نفت خام خود را افزایش ندهد و سهم خود را در بازارهای جهانی به دیگران واگذار کند؟ این عادلانه نیست.

 

بر پایه آمارهای کارشناسان، ایران چهارمین دارنده ذخایر بزرگ نفت خام جهان است و هم اکنون روزانه ٢ میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت خام تولید می کند.

 

تحلیلگران بر این باورند که ایران به محض لغو تحریمها روزانه ۶٠٠ هزار تا یک میلیون بشکه به تولید نفت خام خود می افزاید، اما زنگنه رقمی فراتر از این را مدنظر دارد.

 

وزیر نفت ایران در نظر دارد تولید نفت خام خود را تا پایان سال ٢٠١۶ میلادی روزانه یک میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه افزایش دهد و مجموع تولید نفت خام این کشور را به روزانه چهار میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه برساند.

 

زنگنه گفت: تا پایان سال ٢٠١۶ میلادی به این رقم تولید نزدیک می شویم.

 

قیمتهای جهانی نفت خام به تازگی در معاملات آتی بازار نفت با رشد قابل توجهی روبرو بوده است، در حالی که قیمت این کالای راهبردی هفته گذشته به پایین ترین سطح خود در ۶,۵ سال گذشته رسیده بود پیش از این که ظرف سه روز با ٣٠ درصد رشد همراه شود.

 

تردیدها درباره تاثیر کند شدن رشد اقتصادی چین، رقابت میان اعضای اوپک و تولیدکنندگان شیل اویل در آمریکا و در پی آن مازاد عرضه در بازارهای جهانی نفت خام سبب نوسانات شدید در قیمتهای جهانی نفت خام شده است.

 

برخی اعضای اوپک به تازگی خواستار برگزاری نشست فوق العاده اوپک شده اند تا در سقف تولید روزانه ٣٠ میلیون بشکه ای این سازمان بازنگری کنند، اما عربستان سعودی تمایلی به این اقدام ندارد.

 

زنگنه گفت: راهبرد عربستان برای حفظ سهم اوپک در بازارهای جهانی کار ساز نبوده و ایران خواستار بازنگری در این راهبرد است.

وی افزود: پس از گذشت یک سال از واکنش بازار و تولید کنندگان شیل اویل به راهبرد حفظ

سهم، ما دریافتیم که در پیش گرفتن این راهبرد تاثیری مهمی ندارد و من فکر می کنم داریم به مرحله ای می رسیم که تصمیم بگیریم چگونه بازار را مدیریت کنیم.

 

وزیر نفت ایران گفت: اوپک باید قیمتهای جهانی نفت خام در سطوح ٧٠ تا ٨٠ دلار برای هر بشکه را به عنوان هدف خود در نظر گیرد.

 

قیمت نفت خام آمریکا درمعاملات آتی بازار بورس نیویورک (نایمکس) هم اکنون در سطوح ۴۶ دلار برای هر بشکه معامله می شود.