دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۱۲ : ۰۹
خانه / نفت / راه اندازی مجدد سوآپ ایران پس از لغو تحریم ها
۱۳۹۴/۰۲/۱۸

راه اندازی مجدد سوآپ ایران پس از لغو تحریم ها

راه اندازی مجدد سوآپ ایران پس از لغو تحریم ها

” احیای مجدد سوآپ منوط به لغو تحریم هاست و در صورت راه اندازی سوآپ شرکت نفت این کار را انجام خواهد داد.”
به گزارش اژانس خبری انرژی، مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت با اعلام این مطلب، افزود: درسوآپ باید نفت از شمال کشور دریافت شود و در جنوب کشور به فروش برسد، با توجه به اینکه خریداران نفت در دنیا به دلیل تحریم ها از خرید نفت ایران منع شده اند، به طور طبیعی برای سوآپ مشکل وجود خواهد داشت.

سید محسن قمصری در حاشیه بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی درباره از سرگیری سوآپ نفت خام که طی چندسال گذشته متوقف شده است، تصریح کرد: اقتصاد سوآپ توجیه پذیر و ازنظر فنی امکان پذیر هست و راه اندازی مجدد سوآپ بعد از لغو تحریم ها عملیاتی است.

مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت با بیان این که بعید به نظر می رسد تا پس از رفع تحریم ها سوآپ راه اندازی شود اظهار کرد: به احتمال زیاد برای راه اندازی سوآپ از شرکت نیکو استفاده نخواهد شد وشرکت ملی نفت ایران عهده دار این امر خواهد بود.

طرح سوآپ نفت که در سال ۱۳۷۶ دردولت اصلاحات و زمانی که بیژن زنگنه سکان وزارت نفت را در دست داشت، کلید خورده بود، در خرداد ۱۳۸۹ و در دولت دهم متوقف شد.

در برنامه سوآپ نفت، ایران با استفاده از تاسیسات نکا، نفت را در دریای خزر خریداری می‌کرد و به مصرف داخلی می‌رساند و در مقابل، با استفاده از امتیاز دسترسی به آب‌های آزاد، معادل نفت خریداری‌شده در مرزهای شمالی، آن را در مرزهای جنوبی به فروش می‌رساند. بر اساس قراردادی که ایران با چهار شرکت بین‌المللی منعقد کرده بود، به ازای هر بشکه نفت خام که در خلیج فارس به مشتریان این شرکت‌ها تحویل می‌شد، حدود یک دلار به ایران می‌رسید؛ به طوری که رقم این تجارت در سال‌های اوج خود به بیش از ۱۳۰ هزار بشکه در روز رسید و در نتیجه تاسیسات نفتی نکا و خطوط انتقال متناسب با این ظرفیت افزایش یافت.