چهارشنبه,۲ اسفند, ۱۳۹۶ | ۵۰ : ۰۶
خانه / پالايش / راه اندازی نخستین واحد پالایشگاه فاز ١٧ و ١٨ پارس جنوبی
۱۳۹۳/۰۹/۰۳
تا پایان آذر ماه محقق می شود

راه اندازی نخستین واحد پالایشگاه فاز ١٧ و ١٨ پارس جنوبی

راه اندازی نخستین واحد پالایشگاه فاز ١٧ و ١٨ پارس جنوبی

پیشرفت فیزیکی پالایشگاه فاز ١٧ و ١٨ میدان پارس جنوبی از ٩٣ درصد گذشته و پیش بینی می شود تا پایان ماه جاری نخستین ردیف شیرین سازی این پالایشگاه وارد مدار تولید شود.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،حسن بویری ، با اشاره به این که هم اکنون ٢٠ روز از آماده سازی سکوی ١٨ پارس جنوبی، خط لوله های دریایی و میان فازی می گذرد، گفت: ارسال گاز ترش به خشکی منوط به آمادگی پالایشگاه فاز ١۵ و ١۶ پارس جنوبی است.

 

وی با تاکید بر این که عملیات راه اندازی سکوی ١٧ میدان پارس جنوبی مراحل نهایی خود را طی می کند، گفت: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، فلر این سکو تا ١۵ روز آینده روشن می شود؛ ضمن آن که اواخر ماه جاری نیز این سکو آماده ارسال گاز ترش به خشکی می شود.

 

پیشرفت ٩١ درصدی فاز ١٧ و ١٨ پارس جنوبی

 

مجری فاز ١٧ و ١٨ پارس جنوبی تصریح کرد: طرح توسعه فاز ١٧ و ١٨ پارس جنوبی در مجموع به غیر از دو سکوی اقماری این فاز که در شرکت صدرا در حال ساخت است، هم اکنون بیش از ٩١ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 

واحدهای فرآیندی پالایشگاه فازهای ١٧ و ١٨ در حال آماده سازی است و گاز ورودی به پالایشگاه ابتدا بطور موقت از فازهای ۶ و ٧ و ٨ تامین می شود که لوله های مورد نیاز برای این منظور نیز به پالایشگاه در حال اتصال است.

 

اجرای پروژه فازهای ١٧ و ١٨ با هدف تولید روزانه ۵٠ میلیون متر مکعب گاز، ٨٠  هزار بشکه میعانات گازی و ۴٠٠ تن گوگرد از سال ٨۶ آغاز شد؛ در سال ٩١ این پروژه ملی در فهرست طرحهای مهرماندگار دولت وقت قرار گرفت تا با متمرکز شدن فعالیتها و تخصیص منابع مالی تا پایان دولت دهم (مرداد ٩٢) به بهره برداری برسد، اما این مهم محقق نشد.

 

در دولت یازدهم با اولویت بندی فازهای در حال توسعه پارس جنوبی، فازهای ١٧ و ١٨ این میدان در میان فازهای اولویت نخست برای توسعه قرار گرفت.

 

فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی بوسیله کنسرسیومی متشکل از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) با سهم ۴٨ درصد بعنوان رهبر کنسرسیوم، شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC) با سهم ٣١ درصد و شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی (IOEC) بعنوان پیمانکار بخش دریا با سهم ٢١درصد در دست اجرا است.