شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۴ : ۰۲
خانه / گاز / راه اندازی پیش از موعد پالایشگاه فاز ١٣ سرعت گرفت
۱۳۹۴/۰۶/۲۰
مجری طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی:

راه اندازی پیش از موعد پالایشگاه فاز ١٣ سرعت گرفت

راه اندازی پیش از موعد پالایشگاه فاز ١٣ سرعت گرفت

مجری طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی از پایان موفقیت آمیز عملیات اجرایی اخذ انشعاب از خط لوله پنجم سراسری گاز کشور توسط این پروژه خبر داد و گفت: با اجرای این طرح، پالایشگاه فاز ١٣ طی سه ماه نخست سال آینده، عملیات شیرین سازی گاز را آغاز خواهد کرد.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل ازشرکت نفت و گاز پارس، پیام معتمد با بیان اینکه اجرای این عملیات در قالب یک برنامه فشرده انجام شده است، افزود: هدف از اتصال پالایشگاه به خط لوله ۵۶ اینچ سراسری گاز ترش تسریع در راه اندازی اولیه فازهای ١٣ و ٢٢ تا ٢۴ میدان مشترک پارس جنوبی است.

 

وی اظهار داشت: در قالب اجرای این طرح، علاوه بر آماده سازی اولیه پالایشگاههای فازهای ١٣ و ٢٢ تا ٢۴ تا پیش از برداشت گاز از حوزه مخزنی این فازها، عملیات شیرین سازی گاز در پالایشگاه های خشکی این ٢ طرح برای تامین نیازهای کشور انجام خواهد شد.

 

معتمد با اشاره به اینکه عملیات دریافت انشعاب از خط لوله ششم گاز کشور نیز پیش از این انجام شده است، تصریح کرد: اجرای این ٢ طرح در چارچوب مدیریت موثر و به پشتوانه تجارب پیشین پیمانکار ایرانی این پروژه، با بهترین کیفیت و در کوتاهترین زمان ممکن به انجام رسیده است.

 
مجری فاز ١٣ گفت: عملیات دریافت انشعابات از خط لوله پنجم و ششم سراسری بدون هیچ گونه اشکال و دوباره کاری در جوشهای مختلف به اجرا درآمد که در مقایسه با وسعت چنین عملیاتی در سطح مگاپروژه های پارس جنوبی، رکوردی ویژه و با اهمیت به شمار می رود.

 

به گفته وی، هم اکنون پیشرفت فیزیکی بخش خشکی فاز ١٣ میدان مشترک پارس جنوبی به بیش از ٨٣ درصد رسیده است.
معتمد در بخش دیگری از گفتگوی خود از اتصال پست برق ١٣٢ کیلوولت فاز ١٣ به شبکه تامین برق پارس ٢ تا پایان هفته جاری خبر داد و افزود: با اجرای این طرح، شرایط آماده سازی تاسیسات پالایشگاه خشکی فاز ١٣ برای دریافت خوراک گاز ترش خشک در سه ماه نخست سال ١٣٩۵ برقرار خواهد شد.

 

گفتنی است، طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی هم اکنون از سوی کنسرسیومی ایرانی متشکل از شرکتهای پتروپایدار ایرانیان، مپنا و صدرا و شماری از سازندگان و پیمانکاران داخلی در سایت ٢ منطقه پارس ویژه اقتصادی انرژی پارس در حال اجراست.