دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۴ : ۰۶
خانه / نفت / رشد همزمان عرضه و تقاضای محصولات نفتی در آمریکا/ بالاترین سطح تولید در ۴۳ سال اخیر
۱۳۹۴/۰۶/۳۰
گزارش تازه «موسسه نفت آمریکا» نشان داد

رشد همزمان عرضه و تقاضای محصولات نفتی در آمریکا/ بالاترین سطح تولید در ۴۳ سال اخیر

رشد همزمان عرضه و تقاضای محصولات نفتی در آمریکا/ بالاترین سطح تولید در ۴۳ سال اخیر

در حالی‌که تولید نفت خام ایالات متحده برای یازدهمین ماه متوالی بیش از ۹ میلیون بشکه در روز بوده، میزان تولید بنزین در ماه آگوست برای اولین بار از مرز ۱۰ میلیون بشکه در روز گذشت.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،‌ به نقل ازموسسه نفت آمریک(API)،کل میزان تقاضای محصولات نفتی در آگوست امسال با ۰٫۸ درصد افزایش نسبت به آگوست ۲۰۱۴ به ۱۹٫۶ میلیون بشکه در روز رسید. بر اساس تولید نفت خام در ماه آگوست در بیشترین سطح سالانه و ماهانه خود در ۴۳ سال اخیر بوده است.

 

‌هازم ارافا،‌ رئیس مرکز آمار PI‌، اعلام کرد:‌ «تولید بنزین و نفت خام و همچنین کشف مسیرهای جدید برای افزایش تولید در ماه آگوست به اوج خود رسید. در واقع، تقاضا و تولید نفت و محصولات پالایشگاهی در ۵ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.»

آمارهای به‌دست آمده در سال ۲۰۱۵ تا به امروز، نشان می‌دهد میزان تقاضای داخلی محصولات نفتی نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۲٫۲ درصد افزایش داشته است.

 

میزان تقاضای بنزین مصرف کننده با ۱٫۱ درصد افزایش نسبت به آگوست ۲۰۱۴ به بیش از ۹٫۴ میلیون بشکه در روز رسید. که بیشترین مقدار تقاضا از سال ۲۰۰۷ است. همچنین میزان تحویل گازوئیل نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، ‌۲٫۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

 

تقاضای محصولات تقطیرشده در آگوست با افت ۳ درصدی نسبت به آگوست گذشته و کاهش ۰٫۲ درصدی برای دوره هشت‌ماهه نسبت به سال گذشته مواجه شد تا به تنها به ۴ میلیون بشکه در روز برسد.

تولیدات نفت خام ایالات متحده برای یازدهمین ماه متوالی بیش از ۹ میلیون بشکه در روز بوده است. در عین حال، تولیدات داخلی نفت خام در آگوست نسبت به زمان مشابه سال ۲۰۱۴ معادل ۵٫۴ درصد افزایش داشته است.

بر اساس آمار ارائه شده، تولید گاز طبیعی مایع در مقایسه با سال گذشته ۹ درصد رشد داشته و با تولید متوسط روزانه ۳٫۳ میلیون بشکه بیشترین سطح خود را در آگوست به جای‌گذاشت.

 

بر اساس آخرین گزارش‌ها از موسسه بیکر-هیوز، تعداد دکل‌های نفت و گاز نصب شده توسط ایالات متحده برای اولین بار در چهارماه اخیر افزایش یافت و به ۸۹۴ دکل در ماه آگوست رسید. این میزان به نسبت ماه گذشته ۳٫۲ درصد افزایش داشته، ولی در مقایسه با هشت ماهه اول سال پیش افتی ۵۳ درصدی را نشان می‌دهد.‌

کل واردات محصولات نفتی آمریکا در ماه آگوست به طور متوسط نزدیک به ۹٫۹ میلیون بشکه در روز بوده که افزایش ۵٫۵ درصدی نسبت به ماه گذشته و رشد ۶٫۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد. با این وجود، واردات نفت خام با افت ۰٫۱ درصدی نسبت به آگوست ۲۰۱۴ به کمترین میزان خود در ماه آگوست در ۲۰ سال اخیر رسید.

تولید بنزین در ماه آگوست با رسیدن به میانگینی در حدود ۱۰٫۱ میلیون بشکه در روز،  برای اولین بار  از مرز ۱۰ میلیون بشکه در روز گذشت.

ورودی ناخالص پالایشگاه هم در ماه آگوست با رشد ۱٫۵ درصدی نسبت به سال  قبل رقم ۱۷ میلیون بشکه در روز را به نام خود ثبت کرد.

 

همچنین نرخ استفاده ظرفیت پالایشگاه در آگوست با عبور از میانگین ۵ ماهه اخیر،‌ معادل ۹۴٫۳ درصد گزارش شد. آخرین ظرفیت عملیاتی پالایشگاه گزارش شده توسط API معادل ۱۷٫۹۸۲ میلیون بشکه در روز بود که ۱۴۷ هزار بشکه از ظرفیت سالانه ۲۰۱۴ بیشتر است.

 

منبع:اقتصاد نیوز