سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۴۳ : ۰۸
خانه / Social media / رشد ۶۹٫۸ درصدی تخلیه و بارگیری بندرگاهی کالاهای نفتی در ۱۰ ماه
۱۳۹۵/۱۱/۲۴

رشد ۶۹٫۸ درصدی تخلیه و بارگیری بندرگاهی کالاهای نفتی در ۱۰ ماه

رشد ۶۹٫۸ درصدی تخلیه و بارگیری بندرگاهی کالاهای نفتی در ۱۰ ماه

واردات کالاهای نفتی از همه بندرهای تجاری ایران در ۱۰ ماهه امسال ۲ میلیون و ۷۴۸ هزار و ۸۸۱ تن و صادرات آنها ۲۰ میلیون و ۹۷ هزار و ۸۵۰ تن بود که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۶۹٫۸ درصدی را ثبت کرد.

به گزارش خبرانرژی، سازمان بنادر و دریانوردی، همچنین ۳۸ میلیون و ۹۲۰ هزار و ۹۵ تن کالای نفتی در بندرها تخلیه و بارگیری شد که سهم تخلیه ۱۶ میلیون و ۳۰۸ هزار و ۳۵۳ و سهم بارگیری ۲۲ میلیون و ۶۱۱ هزار و ۷۴۲ تن بود.
همچنین در ۱۰ ماهه امسال ۷۹ میلیون و ۹۵۶ هزار و ۵۹۶ تن کالای غیرنفتی تخلیه و بارگیری شد که سهم تخلیه ۳۴ میلیون و ۷۶۷ هزار و ۳۲۰ و سهم بارگیری ۴۵ میلیون و ۱۸۹ هزار و ۲۷۶ تن به ثبت رسید.
در این مدت واردات این نوع کالاها ۲۷ میلیون و ۴۰۴ هزار و ۴۱۷ تن و صادرات آنها ۳۹ میلیون و ۶۰۷ هزار و ۲۰ تن بود. آمار ترانزیت این کالاها نیز سه میلیون و ۸۰۴ هزار و ۷۳۱ تن ثبت شد.
به طور کلی در ۱۰ ماهه امسال از همه بندرهای تجاری ایران ۱۱۸ میلیون و ۸۷۶ هزار ۶۹۱ میلیون تن انواع کالا تخلیه و بارگیری شد که نسبت به پارسال ۹٫۴ درصد رشد داشت.
به گزارش ایرنا ، در ۹ ماهه امسال از بندرهای تجاری ایران در شمال و جنوب در مجموع ۱۰۵ میلیون و ۹۰۴ هزار و ۹۴۰ تن کالای نفتی و غیرنفتی تخلیه و بارگیری شده بود.
بر اساس تصمیم یکصد و هفتاد و یکمین نشست عادی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که در دهم آذرماه در وین برگزار شد، روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه از تولید نفت اعضای این سازمان کاسته می شود که ایران از این تصمیم مستثنا شد.
تولیدکنندگان غیراوپک مانند روسیه نیز با کاهش بیش از ۶۰۰ هزار بشکه در روز موافقت کرده اند.
این طرح از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی (دوازدهم دی ماه امسال) اجرا شده که بر پایه آخرین گزارش ها بیش از ۹۰ درصد تعهدها جامه عمل پوشیده است.
میزان تولید نفت ایران اکنون از سه میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز فراتر رفته است.

منبع: ایرنا