یکشنبه,۱ بهمن, ۱۳۹۶ | ۴۸ : ۱۱
خانه / نفت / رفتار متفاوت قیمت نفت برنت و وست‌تگزاس اینترمدییت
۱۳۹۴/۰۲/۲۶

رفتار متفاوت قیمت نفت برنت و وست‌تگزاس اینترمدییت

رفتار متفاوت قیمت نفت برنت و وست‌تگزاس اینترمدییت

قیمت نفت برنت دریای شمال در جریان معاملات روز گذشته ۱۱سنت افزایش یافت و در پایان معاملات هفته به ۶۶ دلار و ۸۱ سنت در هر بشکه رسید.

به گزارش اژانس خبری انرژی به نقل از رویترز،در حالی که تجار و سرمایه گذاران به این می اندیشند که آیا رشد قیمت یک ماه و نیم اخیر نفت در میان فزونی عرضه موجود در بازار تداوم خواهد یافت یا نه، قیمت نفت برنت دیروز افزایش یافت؛ در حالی که قیمت نفت خام آمریکا با کاهش همراه بود.

قیمت نفت برنت دریای شمال از پایان ماه مارس تاکنون حدود ۲۰ درصد افزایش داشته، در حالی که قیمت نفت خام آمریکا هم تقریبا ۳۰ درصد رشد داشته است. حجم ذخایر نفت خام آمریکا در نزدیکی بالاترین رقم ۸۰ سال اخیر قرار دارد.

برای برخی این نشان از بازاری دارد که قیمت ها در آن بیش از حد افزایش یافته و احتمالا اصلاح خواهد شد.

اگن وینبرگ، رئیس بخش تحقیقات نفت و کالا در کومرز بانک در فرانکفورت در این باره گفت: «ظاهرا رشد قیمت نفت کم کم دارد توان خود را از دست می دهد.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا پس از کاهش بیش از یک دلاری در جلسه دیروز، که ناشی از تقویت ارزش دلار بود، در پایان معاملات، با ۱۹ سنت کاهش به ۵۹ دلار و ۶۹ سنت رسید. اما نفت وست تگزاس اینترمدییت برای نهمین هفته متوالی افزایش قیمت به ثبت رساند.

قیمت نفت برنت نیز در پایان معاملات دیروز با ۱۱ سنت افزایش به ۶۶ دلار و ۸۱ سنت رسید. نفت برنت پنجمین افزایش هفتگی در ۶ هفته اخیر را به ثبت رساند.

منتقدان رشد قیمت نفت می گویند با گذشت حدود یک سال از شروع سقوط قیمت ها در تابستان گذشته، بازار همچنان با فزونی عرضه مواجه است.

براساس این گزارش،آژانس بین المللی انرژی این هفته اعلام کرد، تولید کنندگان کلیدی نفت در اوپک روزانه حداقل ۲ میلیون بشکه بیش از سقف تولید این سازمان، نفت تولید می کنند.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا می گوید، حجم ذخایر جهانی در سه ماهه جاری به ۱٫۹۵ میلیون بشکه در روز می رسد و حداقل تا سال ۲۰۱۶ این روند افزایشی ادامه خواهد داشت.