یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۹ : ۱۰
خانه / نفت / روزانه ۱۰ هزار میلیارد تومان در پارس جنوبی هدر می‌رود
۱۳۹۴/۰۷/۰۶
عضو کمیسیون برجام:

روزانه ۱۰ هزار میلیارد تومان در پارس جنوبی هدر می‌رود

روزانه ۱۰ هزار میلیارد تومان در پارس جنوبی هدر می‌رود

یک عضو کمیسیون برجام گفت: دستیابی ایران به برخی پیشرفت‌ها در صنعت هسته‌ای باعث شد که جمهوری اسلامی در این دوره از مذاکرات برگ برنده‌ای در دست داشته باشد و غرب را بر سر می‌ز مذاکره بنشاند.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،مسعود پزشکیان،با بیان اینکه ایران یک منطقه سوق الجیشی و کشوری استراتژیک است، افزود: دنیا به دنبال این نیست که سیاست‌های خود را با دعوا و جنگ به پیش ببرد، منطق حکم می‌کند وقتی ما می‌توانیم با مذاکره و صحبت کردن، مشکلات خود را حل کنیم نباید به دعوا و جنگ و جدل متوسل شویم.

 

وی در مورد علت اینکه چرا غرب حاضر به مذاکره با جمهوری اسلامی ایران شد، ابراز کرد: طبیعتا اگر در سال‌های گذشته نیز با منطق مذاکره پیش می‌رفتیم می‌توانستیم به نتیجه‌ای که امروز دست یافتیم در چند سال گذشته دست یابیم. در سال‌های گذشته توقعات و انتظاراتی وجود داشت که باعث شد فرآیند مذاکرات به خوبی پیش نرود.

 

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نزدیک به ۱۰۰ قطعنامه در شورای امنیت علیه ما صادر شده است. این قطعنامه‌ها از آمریکا آغاز شده است. وقتی سفارتخانه‌ی آمریکا را بستیم آمریکا هم تحریم‌های خود علیه جمهوری اسلامی را آغاز کرد. سپس اتحادیه اروپا و شورای امنیت را با خود همراه کرد.

 

عضو کمیسیون برجام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مذاکرات اخیر جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ تصریح کرد: آن‌ها تصور می‌کردند که ما می‌خواهیم بمب اتم بسازیم و بر این اساس تمامی فعالیت‌های خود را انجام می‌دهیم و با این تصور انواع و اقسام تحریم‌ها را در شورای امنیت، در اتحادیه اروپا و .. بر ما تحمیل کردند، ولی طبق فرموده مقام معظم رهبری، استفاده ما از انرژی هسته‌ای صرفا برای مسائل و پیشرفت‌های صلح‌آمیز بود نه ساخت بمب اتم.

 

پزشکیان با بیان اینکه غرب از دستیابی جمهوری اسلامی ایران به پیشرفت در زمینه هسته‌ای در هراس است، گفت: غرب بر اساس محاسبات خود فکر نمی‌کرد که ما به فعالیت در فردو و نطنز بپردازیم و تنها هدفمان تامین سوخت نیروگاه بوشهر باشد.

 

وی با انتقاد از عملکرد دولت گذشته در زمینه مذاکرات هسته‌ای افزود: آنهایی که می‌گفتند چرا بخش زیادی از سانتریفیوژها را بعد از توافق هسته‌ای، جمع می‌کنند باید به این سوال پاسخ دهند که چرا این همه سانتریفیوژ را در فردو مستقر کرده‌اند؟ این سانتریفیوژها، سانتریفیوژهای تحقیقاتی هستند نه سانتریفیوژهای تولیدی و اقتصادی و در نتیجه، توجیهی نداشته که در سال‌های گذشته هزاران سانتریفیوژ در مراکز هسته‌ای ما استقرار داشته باشد.

 

وی با بیان اینکه غرب از ابتدا نمی‌خواست جمهوری اسلامی ایران به علم و مهارت هسته‌ای دست یابد، افزود: در گذشته حتی قبول نداشتند که آب سنگین داشته باشیم.

 

اکنون پذیرفته‌اند که ما از آن مرحله رد شده و به پیشرفت‌هایی دست یافته‌ایم و در نتیجه مجبور به نشستن بر روی میز مذاکره با ایران شده‌اند. دستیابی ایران به برخی پیشرفت‌ها در صنعت هسته‌ای باعث شد که جمهوری اسلامی در این دوره از مذاکرات برگ برنده‌ای در دست داشته باشد و غرب را بر سر میز مذاکره بنشاند.

 

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: یک عده در صورت دستیابی به توافق هسته‌ای، منافع و عده‌ای دیگر پست و جایگاه خود را از دست می‌دهند. یک عده هم چیزی نمی‌دانند و حرف این و آن را می‌گویند. اگر متوجه باشیم که در چه وضعیتی هستیم و توافق هسته‌ای می‌تواند ما را به چه جایگاهی برساند و آن را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنیم، پیشرفت خواهیم کرد.

 

پزشکیان ابراز کرد: طبق گزارشی از کمیسیون مدیریت و برنامه ریزی در پارس جنوبی روزانه ۱۰ هزار میلیارد تومان پول از دست می‌دهیم. به خاطر اینکه نمی‌توانیم از سهم خود در این میدان گازی به درستی استفاده کنیم.

 

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر پول یک روز این میدان گازی را به استان آذربایجان شرقی اختصاص دهند می‌توانیم تمامی شهرهای استان را با قطار به یکدیگر وصل کنیم. مترو را هم می‌توانیم تکمیل کنیم. با پول دو روز این میدان می‌توان در تمامی شهرهای استان اتوبان احداث کرد. حتی می‌توانیم با پول دو سه روز این میدان در تبریز و برخی شهرستان‌های استان چند کارخانه بزرگ ایجاد کرده و هزاران جوان بیکار را صاحب کار کنیم.

 

به گفته وی، حتی اگر زیرساخت‌ها را احداث کنیم دولت می‌تواند بنزین را به قیمتی بالاتر از قیمت فعلی بفروشد.

 

اگر زیرساخت احداث شد دیگر نیازی نیست که بنزین به قیمت هزار تومان فروخته شود. در این حالت مردم از سرویس‌های حمل و نقل عمومی همچون قطارهای شهری استفاده می‌کنند و هر کسی هم که از خودرو شخصی استفاده کرد هزینه تمام شده بنزین را همانند کشورهای پیشرفته پرداخت می‌کند.

 

پزشکیان عنوان کرد: قبلا سه میلیون بشکه نفت صادر می‌کردیم ولی در حال حاضر، یک میلیون بشکه صادر می‌کنیم. چه کسانی باعث این کار شده‌اند؟ ما اگر دو میلیون بشکه بیشتر از میزان فعلی با احتساب هر بشکه ۵۰ دلار بتوانیم صادر کنیم می‌شود هر روز ۱۰۰ میلیون دلار و معادل ۳۰۰ میلیارد تومان پول در هر روز.

 

وی گفت: غرب با تحریم هوشمندانه به ما جنس نمی‌دهد و جنس ما را هم نمی‌خرد. در نتیجه مجبور هستیم که به قیمت پایین تولیدات خود را به صورت غیر مستقیم بفروشیم و وقتی هم که می‌خواهیم جنس و کالایی از آنها بخریم به قیمتی بیشتر از قیمت اصلی باید بخریم.

 

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته چون توان ارتباط با بانک‌های خارجی را نداشتیم نفت را با کشتی می‌دادیم و می‌گفتیم بفروش و پول را برگردان. بابک زنجانی چرا و چگونه درست شد؟ اگر مراودات اقتصادی خود را از طریق بانک‌ها انجام می‌دادیم بابک زنجانی‌ها به وجود نمی‌آمدند. رانت خواری‌ها ایجاد نمی‌شدند. در سایه اعتماد غیر کارشناسی دولت گذشته به برخی کشورها، میلیاردها تومان از پول مردم این کشور بر باد فنا رفت.

 

وی افزود: با فروش نفت و گاز در هشت سال گذشته کدام طرح زیرساختی همچون خطوط ریلی، جاده و احداث و ایجاد کارخانه‌ها در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و حتی سایر استان‌های کشور احداث شد؟ در آن دوران، کارخانه‌داران و صاحبان بخش خصوصی اجناس خود را صادر می‌کردند و می‌فروختند ولی نمی توانستند پول خود را وصول کنند. در همین تبریز کسانی هستند که به کشورهای آذربایجان، عراق و .. کالاهایی صادر کردند ولی موفق نشدند که پولشان را دریافت کنند و یا پول داده‌اند و جنس‌های مورد نظر را تحویل نگرفته اند.

 

پزشکیان تصریح کرد: چرا باید تمامی کشورهای دنیا بتوانند کشتی‌ها ما را در محدوده آب‌های خود و حتی در دریاهای آزاد متوقف و مصادره کنند و ما نتوانیم کاری انجام دهیم؟

 

وی ادامه داد: آیا وقتی تیم آقای جلیلی مذاکره می‌کرد کسی می‌پرسید کجا چه چیزی گفتید و چرا گفتید؟ نباید بحث برجام در جامعه بدین شکل که عده‌ای موافق و عده‌ای مخالف باشند مطرح می‌شد. صلاح نظام را بزرگان نظام باید تعیین کنند.