یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۲ : ۰۹
خانه / گاز / روزانه ۹۱۰ هزار متر مکعب CNG در منطقه گیلان مصرف می شود
۱۳۹۵/۱۱/۱۲

روزانه ۹۱۰ هزار متر مکعب CNG در منطقه گیلان مصرف می شود

روزانه ۹۱۰ هزار متر مکعب CNG در منطقه گیلان مصرف می شود

با وجود ۹۶ باب جایگاه CNG در استان گیلان و ۳۹۹ نازل فعال در این جایگاه ها، مجموعاً ۹۱۰ هزار متر مکعب CNG در استان گیلان توزیع و به مصرف خودروهای گازسوز می رسد .

به گزارش خبرانرژی، این میزان مصرف سی ان جی معادل مصرف روزانه ۹۰۰ هزار لیتر بنزین است که با مصرف این سوخت پاک، این میزان در مصرف بنزین صرفه جویی شده است.

در حال حاضر از ۹۶ باب جایگاه سی ان جی، ۳۵ باب جایگاه دو منظوره CNG و فرآورده های نفتی و ۶۱ باب جایگاه تک منظوره CNG در حال سوخترسانی به هموطنان می باشد.

هشت باب جایگاه CNG دیگر نیز ، (دو باب جایگاه شهرداری ، پنج باب مربوط به بخش خصوصی و یک باب به صورت مشارکتی) در دست ساخت و یا افزایش ظرفیت کمپرسور هستند که به زودی وارد چرخه سوخترسانی خواهندشد.

از مجموع پنج باب جایگاه CNG متعلق به بخش خصوصی دو مورد آن در رودسر و لنگرود با پیشرفتی معادل ۹۰ درصد در حال احداث است و سه مورد در املش ، تالش و خمام مشمول افزایش ظرفیت کمپرسورها می باشند .

ظرفیت کمپرسور در جایگاه CNG املش از ۵۰۰ به ۱۰۰۰ متر مکعب بر ساعت، در تالش از ۲۵۰ به ۵۰۰ مترمکعب برساعت و در خمام از ۵۰۰ به ۱۵۰۰ متر مکعب بر ساعت افزایش یافته و با افزایش دو تا سه برابر ظرفیت سوخترسانی ، حجم بیشتری از خودروهای مصرف کننده سوخت پاک را تامین خواهند کرد .

جایگاه های CNG بخش دولتی نیز که متعلق به شهرداری های احمدسرگوراب و فومن است با پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصد در حال احداث هستند و یک باب جایگاه مشارکتی ( دولتی و خصوصی ) نیز در آستارا با ظرفیت ۲۰۰۰ متر مکعب بر ساعت ، چهار سکو و هشت نازل با پیشرفت فیزیکی ۹۸ درصد در حال احداث است .

با احداث و افزایش ظرفیت جایگاههای مذکور شمار جایگاههای استان به ۱۰۴ باب خواهد رسید و علاوه بر این تعداد که براساس استانداردها بیش از خودروهای گازسوز است ، پراکندگی آنها نیز به گونه ای است که مشکلی از بابت سوخترسانی در استان وجود نخواهد داشت .

گفتنی است استان گیلان ازنظر تعداد جایگاههای موجود در رتبه ششم در سطح کشور قرار دارد و در ده ماهه گذشته مصرف ۲۸۱ میلیون و ۶۷۶ هزار و ۸۳ مترمکعب گاز طبیعی( CNG ) از جایگاههای فعال این استان به ثبت رسیده است .

منبع: ایلنا