چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۱۴ : ۰۲
خانه / دسته‌بندی نشده / روسیه: اجرای کامل توافق کاهش تولید نفت حیاتی است
۱۳۹۵/۱۱/۳۰

روسیه: اجرای کامل توافق کاهش تولید نفت حیاتی است

روسیه: اجرای کامل توافق کاهش تولید نفت حیاتی است

الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه اعلام کرد: اجرای کامل توافق کشورهای عضو اوپک و تولیدکنندگان غیراوپکی نفت برای کاهش تولیدامری حیاتی و ضروری به منظور تثبیت بازارهای جهانی انرژی است.

به گزارش خبرانرژی، نوواک روز شنبه گفت: توافق بین سازمان کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) و غیراعضا برای کاهش تولید از مهم ترین رویدادهای سال ۲۰۱۶ بود، زیرا برای نخستین بار ۱۳ کشور عضو و ۱۱ غیر عضو موضعی واحد در این زمینه اتخاذ کردند.
وزیر انرژی روسیه در مصاحبه با خبرگزاری اینترفاکس افزود: کسب این توافق پس از آن که بهای نفت به بشکه ای ۲۷ دلار کاهش یافت و سرمایه گذاری در بخش های نفتی سقوط کرد، ممکن شد.
وی ادامه داد: در آن شرایط تولیدکنندگان نفت به این نتیجه رسیدند که کشورهای عضو اوپک نمی توانند این مساله را تنها (بدون مشارکت کشورهای غیراوپکی) حل کنند.
اعضای اوپک پذیرفته اند به مدت شش ماه از اول سال ۲۰۱۷ روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه از سطح تولید را بکاهند و به ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه برسانند که منوط به همکاری کشورهای غیراوپکی و کاستن روزانه ۶۰۰ هزار بشکه نفت از تولید است.
وزیر انرژی روسیه همچنین با بیان اینکه مذاکرات برای رسیدن به این توافق بسیار دشوار بود، اظهار کرد: ماه آوریل سال گذشته یک دور مذاکرات برگزار شد که به دلیل اختلاف های داخلی اوپک در مورد تعلیق رشد تولید نفت به تعویق افتاد و تابستان گذشته نیز رایزنی ها ادامه داشت.
نوواک گفت: پاییز گذشته نیز مذاکرات اوپک و کشورهای غیر عضو برای کاهش تولید نفت ادامه داشت تا اینکه ماه نوامبر ۲۰۱۶ به توافق منجر شد.
وی همچنین خاطرنشان کرد: تولید نفت روسیه در ماه ژانویه گذشته روزانه ۱۱۷ بشکه کاهش یافته است. این توافق برای ثثبیت بازار نفت باید کامل و ۱۰۰ درصد اجرا شود و مسکو هم به آن پایبند است.
قیمت های نفت از میانه ماه نوامبر سال گذشته با توافق کاهش تولید نفت حدود ۲۵ درصد رشد کرد و اکنون بهای نفت خام برنت به بشکه ای فراتر از ۵۵ دلار رسیده است.
از سوی دیگر، بر اساس بررسی های رویترز تا پایان سال ۲۰۱۷ نیز قیمت ها به بشکه ای ۶۰ دلار نیز افزایش خواهد یافت، اما ادامه این روند به دلیل بالا رفتن ارزش دلار و بازیابی تولید نفت آمریکا محدود خواهد شد.
روسیه متعهد شده است تولید نفت خود را روزانه ۳۰۰ هزار بشکه کاهش داد که نصف میزان تعهد شده از طرف کشورهای غیرعضو اوپک است.
شرکت های نفت روسیه در زمان حاضر حدود ۱۱ میلیون بشکه نفت در روز تولید می کنند.

منبع: ایرنا

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>