دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۱۰ : ۰۹
خانه / نفت / روسیه از همکاری نفتی با عربستان خبر داد
۱۳۹۳/۰۹/۰۳
به نقل از بلومبرگ:

روسیه از همکاری نفتی با عربستان خبر داد

روسیه از همکاری نفتی با عربستان خبر داد

روسیه اعلام کرد قصد دارد با عربستان در زمینه بازار نفت همکاری کند، اما در زمینه کاهش تولید برای جلوگیری از کاهش قیمت‌ها تعهدی نخواهد داد.

به نقل از بلومبرگ، دو کشور همچنین در اولین گفت‌وگوی وزرای خارجه خود در مسکو تلاش کردند بر اختلافات در زمینه سوریه غلبه و یخ مناسبات بین بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان را آب کنند.

بهای نفت در سال جاری همزمان با افزایش تولید نفت آمریکا و کاهش تقاضا روند به شدت نزولی پیدا کرده است. روسیه که برای تامین نیمی از بودجه خود به صادرات نفت و گاز وابسته است به دلیل تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه صنایع انرژی و مالی خود، در آستانه رکود قرار گرفته است.

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه پس از این گفت‌وگو اعلام کرد: عربستان و روسیه که به همراه هم 25 درصد نفت جهان را تولید می‌کنند توافق کردند که بازار باید از اعمال نفوذ سیاسی و ژئوپلتیک دور باشد. وقتی عرضه و تقاضا به صورت مصنوعی منحرف شود، صادرکنندگان نفت حق دارند که اقداماتی را برای اصلاح این فاکتورهای غیر هدفمند اتخاذ کنند.

لاوروف و سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان بدون اشاره به جزییات در بیانیه مشترکی اعلام کردند که دو کشور در خصوص مسائل تاثیرگذار روی بازارهای نفت و انرژی هماهنگ خواهند بود.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) متشکل از عربستان در 27 نوامبر در وین برای مذاکره درباره سقف تولید جلسه تشکیل می‌دهد. الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه و ایگور سچین رییس شرکت روسنفت هفته آینده دیدارهایی را در پایتخت اتریش(وین) خواهند داشت.

میخاییل لئونتی‌یف سخنگوی روسنفت ماه گذشته اعلام کرد که عربستان از طریق ارائه تخفیف در حال تاثیرگذاری سیاسی روی بازار نفت است.

در شرایطی که معاملات نفتی به پایین ترین سطح چهار ساله اخیر رسیده، اوپک باید در خصوص نگه داشتن تولید خود در سطح فعلی و جلوگیری از افزایش تولید رقبا و به تبع آن کاهش بیشتر قیمت‌ها و یا کاهش تولید و از دست دادن سهم بازار و در نتیجه افزایش قیمتها تصمیم بگیرند.

ونزوئلا که روسنفت بیشترین پروژه های نفتی خارجی خود را در آنجا دنبال می‌کند به دنبال حمایت روسیه در تلاش برای افزایش قیمت‌ها است.

الانا سوپونینا کارشناس مسائل خاورمیانه و مشاور موسسه مطالعات استراتژیک مسکو گفت: تلاش اوپک برای کاهش تولید تنها در صورتی معنی می‌دهد که دیگر تولیدکنندگان خارج از این سازمان نیز این کار را انجام دهند زیرا در غیر اینصورت اوپک تنها سهم بازار خود را از دست خواهد داد.

نواک گفت: در شرایطی که روسیه در حال مذاکره در این باره است، هیچ برنامه‌ای برای کاهش تولید برای جلوگیری از کاهش قیمت نفت وجود ندارد. اقتصاد روسیه به نفت وابسته است و برخلاف عربستان روسیه به لحاظ فناوری قادر به افزایش و یا کاهش سریع تولید خود نیست.

نواک افزود: ما انتظار داریم تولید سالانه نفت روسیه بین 505 تا 520 میلیون بشکه باشد که معادل 10 میلیون و 400 هزار بشکه در روز می‌شود. این آمار کمتر از مقدار تولید روسیه در ماه اکتبر (10 میلیون و 600 هزار بشکه) در روز است.

براساس برآوردهای بلومبرگ تولید نفت عربستان در ماه گذشته روزانه 9 میلیون و 750 هزار بشکه بوده است.

سوپونینا گفت: این حقیقت که وزیر خارجه عربستان به مسکو سفر کرده نشان دهنده نزدیک شدن واقعی مواضع دو کشور است که البته در عمل دشوار خواهد بود.

آنتون سیلوانف وزیر دارایی روسیه گفت: ‌قیمت نفت دیگر حوزه‌ای است که مواضع روسیه و عربستان ممکن است دچار اختلاف باشد. روسیه برای متعادل کردن بودجه خود در سال جاری به قیمت 100 دلاری نفت اورال و برای سال آینده به قیمت 90 دلاری آن احتیاج دارد.

اقتصاد روسیه در سال آینده به دلیل تحریم‌ها، کاهش قیمت نفت و تورم رشد صفر درصدی خواهد داشت.

آمریکا و اروپا مانع صادرات فناوریهای نفتی به روسیه و مانع دسترسی این کشور به بازارهای مالی هستند و تهدید کرده‌اند که پروژه‌های نفتی مرزی را که روسیه برای حفظ تولید خود در بلند مدت به آن‌ها احتیاج دارد به تاخیر خواهند انداخت.

دیمیتری لبدوف مدیرعامل شرکت آر انرژی در کانادا گفت: اگر حفاری‌های روسیه افزایش پیدا کند، می‌تواند تولید نفت خود را در حدود 515 میلیون تن در سال 2015 و 2016 و احتمالا 2018 ادامه دهد.

لبدوف افزود: اگر یک نمایش سیاسی واقعی در روسیه آغاز شود، کاهش تولید نفت این کشور ممکن است به 10 تا 15 درصد در سال برسد.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>