دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۸ : ۰۶
خانه / گاز / روسیه امتیازهایی را درباره فروش گاز به اوکراین پیشنهاد داد
۱۳۹۴/۰۷/۰۳

روسیه امتیازهایی را درباره فروش گاز به اوکراین پیشنهاد داد

روسیه امتیازهایی را درباره فروش گاز به اوکراین پیشنهاد داد

مسکو روز جمعه به طور رسمی اعلام کرد امتیازهایی را به کیف پیشنهاد داده است تا انتقال گاز روسیه به اوکراین از سر گرفته شود.
به گزارش آژانس خبری انرژی،روسیه این موضوع را چند ساعت قبل از مذاکرات تحت نظارت اتحادیه اروپا با هدف رسیدن به توافق درباره قیمت گاز اعلام کرد.

 
ماروس سفکوویچ Maros Sefcovic معاون کمیسیون انرژی اروپا در بروکسل میزبان الکساندر نوواک و ولودیمیر دمتچیشین Volodymyr Demtchychyne وزرای انرژی روسیه و اوکراین خواهد بود.

 
به گزارش خبرگزاری فرانسه از مسکو، با نزدیک شدن فصل سرما مصرف گاز در اوکراین و کشورهای اروپایی افزایش می یابد. اروپایی ها نگران هستند انتقال گاز از اوکراین که ذخایر آن به اندازه کافی نیست مختل شود.
مسکو، کیف و بروکسل ابراز امیدواری کردند جمعه شب درباره از سر گیری انتقال گاز روسیه به اوکراین به توافق برسند.

 
انتقال گاز روسیه به اوکراین از اول ژوئیه قطع شده است.
دولت روسیه در آستانه این نشست در پایگاه اینترنتی خود اعلام کرد دیمیتری مدودف نخست وزیر این کشور فرمانی را امضا کرده است که بر اساس آن قیمت فروش گاز به اوکراین هم سطح با کشورهای همسایه عضو اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است.

 
بهای فروش گاز به اوکراین بر اساس فرمول پیش بینی شده در قرارداد فعلی ۲۵۲ دلار برای هر ۱۰۰۰ متر مکعب در نظر گرفته شده است. دولت روسیه برای کاهش قیمت که مورد درخواست اوکراین است باید حق گمرکی را کاهش دهد.

 
وزیر انرژی روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد کاهش ۲۰ دلاری برای ۱۰۰۰ متر مکعب مد نظر خواهد بود.
نوواک و سفکوویچ ۱۱ سپتامبر در وین راه حل های ضروری را برای از سر گیری انتقال گاز بررسی کردند.
بنا بر اعلام مقامات روسیه، بروکسل در این نشست وام ۵۰۰ میلیون دلاری را به کیف پیشنهاد داده است تا ذخایر خود را افزایش دهد و انتقال گاز به اروپا تضمین شود.