دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۱۰ : ۰۹
خانه / نفت / روسیه به دنبال استفاده از تجربیات ایران در دوران تحریم است
۱۳۹۴/۰۲/۱۷

روسیه به دنبال استفاده از تجربیات ایران در دوران تحریم است

روسیه به دنبال استفاده از تجربیات ایران در دوران تحریم است

نماینده شرکت گازپروم در نمایشگاه نفت تهران از علاقه مندی این شرکت روس برای بهره گیری از تجربیات و تجهیزات نفتی و گازی ایران در شرایط تحریم خبر داد.

به گزارش اژانس خبری انرژی، سرگئی لاسوتنکو، نماینده شرکت گازپروم در بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران گفت: هم اکنون روسیه هم مثل ایران تحریم است و شرایط دو کشور بسیار مشابه است. بنابراین نکات مشترک زیادی برای بحث و گفتگو وجود دارند.

لاسوتنکو افزود: ایده اولیه ما این است که بازار ایران را بررسی کنیم. مهمترین نکته ای که وجود دارد این است که ایران سابقه چندین ساله ای در شکستن تحریم ها و فعالیت در شرایط تحریم دارد و این مسئله برای روسیه که اکنون خود نیز در شرایط تحریم به سر می برد، بسیار جالب است.

وی با بیان این مطلب که گازپروم شرایط فعلی را فرصتی برای توسعه همکاری ها بین ایران و روسیه می داند، تصریح کرد: ایران و روسیه یکی از بزرگترین کشورهای دارنده ذخایر نفت و گاز در دنیا هستند و تجربه های گسترده ای در حوزه تولید نفت و سایر هیدروکربن ها دارند. بنابراین فکر میکنم که دیدگاه ها و موقعیت ایران و روسیه بسیار به یکدیگر نزدیک است و با توجه به شباهت های شرایط سیاسی و اقتصادی آنها، ایجاد هماهنگی بین نیروهای این دو کشور می تواند بسیار مفید و حاصل بخش باشد.

نماینده گازپروم در نمایشگاه نفت تهران با اشاره به آنکه این شرکت هم اکنون هیچ پروژه بزرگی در ایران ندارد، به شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی گفت: با توجه به شرایط تحریم ایران و روسیه، بطور حتم مسئله همکاری ها نه تنها در حوزه اکتشاف بلکه در سایر حوزه ها نیز امکان پذیر است.

وی با بیان این مطلب که اولین اقدام گازپروم بررسی و ارزیابی بازار ایران و توانایی های این کشور به خصوص در حوزه ساخت تجهیزات است، افزود: ایران به دلیل شرایط تحریم، تجربیات خوبی در ساخت تجهیزات و فناوری های حفاری نفتی و گازی دارد و گازپروم قطعا می تواند در خصوص بهره گیری از این تجربیات و تجهیزات با این کشور گفتگو کند.

لاسوتنکو در ادامه به فرصت های حضور گازپروم در بازار ایران اشاره کرد و گفت: ما می توانیم هم در حوزه تولید نفت در ایران فعالیت کنیم و هم برخی فناوری های خود را در اختیار ایران بگذاریم.

وی در این خصوص توضیح داد: گازپروم تجربه های خوب و گسترده ای در حوزه حفاری های فراساحلی و ساخت سکوهای مرتبط با آن دارد و با توجه به اینکه ایران دو دریا با ذخایر غنی نفتی و گازی در شمال و جنوب خود دارد، امکان انتقال تجربیات گازپروم در این حوزه وجود دارد.

سرگئی لاسوتنکو با اشاره به رقابت شرکت های غربی و به خصوص آمریکایی برای حضور در بازار ایران افزود: برای مثال برای حضور در میادین پارس جنوبی ایران بین شرکت های بین المللی رقابت شدیدی وجود دارد و به نظر من ایران و روسیه بسیار بیشتر از ایران و آمریکا به هم نزدیک هستند و موضوعات مختلفی برای گفتگو و همکاری بین این دو وجود دارند.

وی همچنین به توانایی های گازپروم در ساخت خطوط لوله اشاره کرد و گفت: روسیه و همچنین گازپروم بزرگترین و طولانی ترین سامانه خطوط لوله جهان را در اخیار دارند و واضح است که ما قادر به ساخت با کیفیت این خطوط لوله و تجهیزات مرتبط با آن نیز هستیم.

نماینده گازپروم در نمایشگاه نفت تهران، بیستمین دور از این نمایشگاه را گسترده تر از سال های گذشته توصیف کرد و گفت: این نمایشگاه به گفته نمایندگان ایرانی ما بزرگترین نمایشگاه نفت تهران در شش سال گذشته بوده است. و شرکت های بسیار حرفه ای در آن حاضر شده اند.

لاستنکو افزود: پیشنهادات و گفتگوهای زیادی با شرکت های ایرانی و غیرایرانی حاضر در این نمایشگاه داشته ایم.