دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۰ : ۱۱
خانه / برق / روس‌ها در کویر نیروگاه می‌سازند
۱۳۹۴/۰۶/۲۵
فاز جدید همکاری تهران- مسکو؛

روس‌ها در کویر نیروگاه می‌سازند

روس‌ها در کویر نیروگاه می‌سازند

طبق توافق جدید میان ایران و روسیه، روس‌ها در کویر ایران نیروگاه می‌سازند.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از اقتصاد نیوز،طبق آخرین اخبار اعلام شده،‌ قرار است روس‌ها در کویر ایران نیروگاه بسازند. آن‌طور که میان دو طرف توافق شده است، شرکت آلنکور روسیه، یک واحد جدید ۵۰۰ مگاواتی در نیروگاه زرند کرمان می‌سازد.

نگاهی به خبرهای پیشین به خوبی نشان از آن دارد این توافق ریشه در مذاکرات سال قبل دو کشور دارد.

 

یک سال قبل، ایران و روسیه توافق کرده بودند که یک معامله ۲۰ میلیارد دلاری داشته باشند تا روس‌ها با دریافت نفت ایران،‌ فاینانس پروژه‌های نیروگاهی را تامین کنند.

 

این قرارداد که به اعتقاد خود دو طرف، یکی از بزرگ‌ترین قراردادهای دوجانبه میان تهران و مسکوست، حالا به ساخت نیروگاه در کویر ایران منجر شده است.

آن‌طور که مهر گزارش داده،‌همزمان با آغاز مذاکرات ایران با شرکت‌های نیروگاه‌ساز آلمانی و ایتالیایی، یک شرکت روسی فعالیت‌های برقی خود در ایران را به صورت چراغ خاموش آغاز کرده که شامل احداث یک واحد جدید ۵۰۰ مگاواتی در نیروگاه زرند کرمان است.

از این رو کارشناسان شرکت آلنکور روسیه هفته جاری از نیروگاه زرند به یکی از نیروگاه‌های قدیمی و اولین نیروگاه ذغال‌سنگ‌سوز کشور بازدید کردند.

وزارت نیرو نیز با انتشار گزارش کوتاهی، اعلام کرد که هدف از بازدید کارشناسان مالی و فنی این شرکت روسی، سنجش امکانات نیروگاه زرند در زمینه آب، زمین، نیروی انسانی متخصص، خطوط انتقال نیرو و همچنین بررسی امکانات سوخت‌رسانی و سایر امکانات فنی موجود در منطقه به منظور ساخت یک بلوک سیکل ترکیبی به قدرت ۵۰۰ مگاوات بود.

ایران و روسیه پیش از این تفاهمی برای یک تهاتر بزرگ نیز انجام داده بودند که در میانه تایید و تکذیب‌ها فراموش شد و دیگر صحبت از آن به صورت رسمی به میان نیامد. این تهاتر همان قرارداد بزرگی است که از آن با عنوان قرارداد ۲۰ میلیارد دلاری یاد می‌کنند.

۱۴۲۱۳۲