یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۲ : ۰۹
خانه / نفت / روس ها به افزایش تولید نفت ایران کمک می‌کنند
۱۳۹۴/۰۶/۲۶

روس ها به افزایش تولید نفت ایران کمک می‌کنند

روس ها به افزایش تولید نفت ایران کمک می‌کنند

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت از اعلام آمادگی شرکت لوک اویل روسی برای امضای تفاهم نامه اولیه (MOU) با ایران خبر داد و گفت: ازدیاد برداشت، اکتشاف و برداشت نفت خام مهم‌ترین زمینه های همکاری ایران با لوک اویل است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی، امیرحسین زمانی نیا پس از دیدار بیژن زنگنه، وزیر نفت با واگیت آلکپروف مدیرعامل شرکت روسی لوک اویل درباره مهم‌ترین محور این مذاکرات با اشاره به روابط نزدیک وزیر نفت با این مدیر روسی گفت: این شرکت روسی برای حضور در بحث بهبود و افزایش تولید ( EOR , IOR) میدانهای نفتی ایران اعلام آمادگی کرده است.

 

وی همچنین دیگر محور این مذاکرات را حضور شرکت لوک اویل در بحث اکتشاف عنوان و تصریح کرد: مدیرعامل این شرکت همچنین خواستار خرید نفت خام و فرآورده نفتی از ایران شد که این موضوع مورد استقبال قرار گرفت.

 

زمانی نیا همچنین به صحبتهای بیژن زنگنه، وزیر نفت درباره مبارزه با فساد در این دیدار اشاره کرد و گفت: آقای زنگنه در این دیدار تاکید کرد که در فضای سیاسی جدید با هرگونه فساد مبارزه و راههای انجام فساد بسته خواهد بود.

 

به گفته زمانی نیا، وزیر نفت در این دیدار تاکید کرد، وزارت نفت برای انجام مذاکرات شرکتهای بزرگ بین المللی را معطل نخواهد گذاشت.

 

براساس اعلام وزارت نفت، لوک‌اویل یکی از بزرگترین شرکتهای نفتی، در کشور روسیه است. در سال ۲۰۰۹ این شرکت، معادل ٩٧,۶١۵ میلیون تن نفت خام تولید کرده، که بطور میانگین ١.٩٧۲ میلیون بشکه در روز تولید داشته است؛ دفتر مرکزی کمپانی لوک‌اویل، در شهر مسکو قرار دارد.

 

شرکت لوک‌اویل فعالیتهای‌ نفت و گاز گسترده‌ای در بیش از ۴۰ کشور جهان دارد و طبق اعلام انجمن مهندسی نفت، در سال ۲۰۰۸ این شرکت، معادل ١٩,٣ میلیارد بشکه نفت تولید کرده، که این مقدار، در حدود ١.٣ درصد از ذخائر اثبات شده نفت جهان بشمار می‌آید.

 

کمپانی لوک‌اویل، در سال ۱۹۹۱ با ادغام سه شرکت نفتی دولتی، از سوی واگیت آلکپروف، وزیر سابق نفت شوروی تاسیس شد.