یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۴۸ : ۰۴
خانه / نفت / روند افزایش بهای نفت ادامه یافت
۱۳۹۵/۰۱/۲۳

روند افزایش بهای نفت ادامه یافت

روند افزایش بهای نفت ادامه یافت

بهای نفت در معاملات امروز (دوشنبه) بازارهای جهانی به افزایش قابل توجه خود که در پایان هفته گذشته مشاهده شده بود ادامه داد.

 

به گزارش خبر انرژی،به نقل از رویترز، پس از کاهش ذخایر نفتی آمریکا و حفاری در این کشور بهای نفت به روند افزایش خود ادامه داد. این در حالی است که امیدها مبنی بر اجرایی شدن طرح مهار افزایش تولید نفت از سوی صادرکنندگان نیز به افزایش قیمت‌ها دامن زد.

 

بهای قیمت نفت در پی پیش‌بینی تحلیلگران مبنی بر احتمال افزایش تقاضای جهانی نفت بالا رفته و این پیش‌بینی‌ها به نزدیک شدن عرضه و تقاضا در بازاری که از اواسط ۲۰۱۴ از مازاد عرضه رنج می‌برد کمک می‌کند.

 

نفت خام آمریکا در معاملات امروز به بالای ۴۰ دلار در هر بشکه رسید اما سپس به ۳۹ دلار و ۹۱ سنت در هر بشکه کاهش یافت که همچنان ۱۹ سنت نسبت به قیمت روز جمعه بالاتر است. نفت برنت نیز با ۱۶ سنت افزایش ۴۲ دلار و ۱۰ سنت در هر بشکه داد و ستد شد.

 

شرکت‌های انرژی آمریکایی برای سومین هفته متوالی تعداد دکل‌های حفاری در این کشور را کاهش داده و به پایین‌ترین سطح از نوامبر ۲۰۰۹ تاکنون رسانده‌اند.

 

این شرکت‌ها همچنین در حال کاهش سرمایه‌گذاری خود در بخش حفاری و توسعه میادین جدید هستند.

 

شرکت‌های حفاری در هفته منتهی به هشتم آوریل تعداد دکل‌ها را هشت مورد دیگر کاهش داده و مجموعه آنها را به ۳۵۴ دکل فعال رسانده‌اند.

 

از سوی دیگر قیمت نفت برنت به دلیل توقف تولید در دریای شمال و غرب آفریقا بالا رفته است. همچنین امیدها مبنی بر اینکه دیدار صادرکنندگان نفت در دوحه در ۱۷ آوریل به توافقی برای مهار افزایش تولید نفت خواهد انجامید نیز باعث بالا رفتن قیمت‌ها شده است.

 

تحلیلگران موسسه برنشتین انتظار دارند تقاضای جهانی نفت با نرخ سالانه ۱٫۴ درصد در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ افزایش پیدا کند در حالیکه نرخ رشد سالانه در یک دهه گذشته ۱٫۱ بوده است.

 

این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی برآورد کرده تقاضای نفت طی پنج سال آینده ۱٫۳ درصد رشد خواهد داشت.

 

برنشتین با بیان اینکه تقاضای جهانی تا سال ۲۰۲۰ از ۹۴٫۶ میلیون بشکه در روز کنونی به روزانه ۱۰۱٫۱ میلیون بشکه خواهد رسید، افزود: ما انتظار داریم بازارهای نفتی تا پایان سال ۲۰۱۶ مجددا متعادل شود. این امر اجازه خواهد داد قیمت نفت به سطح هزینه تولید که ۶۰ دلار در هر بشکه است باز گردد.

 

این موسسه افزود: تمامی این رشد در بازارهای خارج از سازمان توسعه همکاری‌های اقتصادی خواهد بود و تقاضای این سازمان احتمالا طی پنج سال آینده یک میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت.

 

آمار انجمن خودروهای مسافری چین حاکی از این است که فروش خودرو در بازار چین در ماه مارس نسبت به سال قبل ۷٫۸ درصد افزایش یافته است بطوریکه فروش خودرو در این کشور در مجموع به یک میلیون و ۹۲۰ هزار دستگاه رسیده که نشان دهنده یک چشم‌انداز روشن‌تر برای تقاضای نفت است.

 

بانک آمریکایی مورگان استنلی هشدار داده که قیمت‌های کنونی نفت بازتاب توقف موقت تولید در دریای شمال است و الزاما بیانگر تغییر شرایط بازار و بهبود اوضاع نیست.