یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۶ : ۱۱
خانه / پتروشيمي / رونق به بازار پتروشیمی برمی گردد؟
۱۳۹۴/۰۷/۰۲

رونق به بازار پتروشیمی برمی گردد؟

رونق به بازار پتروشیمی برمی گردد؟

با وجود اینکه نشانه های رونق در بازار پتروشیمی نمایان شده، اما هنوز تعدادی از واحدهای تولیدی به دلیل کمبود نقدینگی در انتظار افزایش و تسهیل معاملات اعتباری و بلندمدت پتروشیمی ها از طریق بورس کالا هستند.

 

به گزارش خبرانرژی، رضا افتخاری، کارشناس بازار پتروشیمی با بیان این مطلب گفت: فروش های اعتباری و بلندمدت که زیرساخت های آن در بورس کالای ایران فراهم بوده و معاملات اعتباری روی چند محصول نیز در جریان است، می تواند به افزایش رونق در بازار محصولات پتروشیمی و همچنین رشد تولیدات در واحدهای کوچک کمک کند.

 

وی در ادامه افزود: در حال حاضر برخی از واحدهای تولیدی به دلیل وجود رکود در ماه های اخیر با کاهش حجم تولید روبه رو بوده اند، اما با تزریق امید به بازار در تلاشند تا تولید خود را افزایش دهند، اما این واحدها همواره از نقدینگی های اندک و گردش های مالی پایین رنج برده اند و از این رو همچنان دچار مشکل هستند.

 

این کارشناس بازار پتروشیمی در ادامه خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر برخی از محصولات پلیمری در کف قیمتی خود قرار دارند، برای اکثر مصرف کنندگان خرید از بورس کالای ایران به صرفه خواهد بود، در این شرایط اگر به همراه بهبود تقاضا، مجتمع های پتروشیمی فروش های اعتباری و مدت دار خود را در بورس کالای ایران افزایش دهند، می توان مشکل نقدینگی را حل کرد و در انتظار بازگشت رونق به بازار پتروشیمی بود.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه روند نزولی بازارهای جهانی تغییر کرده است، افزود: با توجه به شروع فصل سرما، برخی از محصولات وارد فصل مصرف می شوند، از سوی دیگر میزان مصرف اتیلن نیز افزایش می یابد و این موراد می تواند به رونق بازار پتروشیمی ها کمک کند.

 

به گفته این کارشناس بازار پتروشیمی اثرگذاری قیمت نفت و اتیلن بر بازار پتروشیمی تا دو هفته دیگر بیشتر خواهد شد و از این رو احتمالا روند قیمت ها با افزایش روبه رو شود، از این رو اکثر معامله گران به آینده بازار امیدوار هستند و نگرانی ها در خصوص ریزش قیمت ها کاهش یافته است.