سه شنبه,۲۸ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۰ : ۰۲
خانه / دسته‌بندی نشده / رونمایی از نرخ‌های اساسی در بخشنامه بودجه ۹۵/نفت ۴۳ دلاری و رشد ۸٫۸ درصدی قیمت ارز مبادله‌ای
۱۳۹۴/۰۷/۰۸

رونمایی از نرخ‌های اساسی در بخشنامه بودجه ۹۵/نفت ۴۳ دلاری و رشد ۸٫۸ درصدی قیمت ارز مبادله‌ای

رونمایی از نرخ‌های اساسی در بخشنامه بودجه ۹۵/نفت ۴۳ دلاری و رشد ۸٫۸ درصدی قیمت ارز مبادله‌ای

یکی از مدیران پیشین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی عنوان کرد: امسال در بخشنامه بودجه، قیمت نفت ۴۳ دلار دیده شده و قیمت ارز برای هر دلار هم سه‌هزار و ۱۰۰ تومان درنظر گرفته شده است. آیئن‌نامه فروش طرح‌های نیمه تمام برای لحاظ در بودجه ۹۵ هم در حال تدوین است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،ابراهیم بهادرانی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز در خصوص بخشنامه بودجه سال ۹۵ گفت: درآمدهای مالیاتی وصولی برابر عملکرد در کشور تقریبا۷۰ هزار میلیارد تومان است و هزینه‌های جاری دولت در بودجه هم تقریبا ۱۶۰هزار میلیارد تومان است. اگر سود شرکت‌ها را هم به ۷۰ هزار میلیارد مالیات اضافه کنیم که در حدود حداکثر ۲۰ هزار میلیارد تومان است، بخشی هم به عنوان سایر در آمدها وجود دارد و مابقی آن کسری تراز عملیاتی بودجه است.

 

بهادرانی افزود: بنابراین در بودجه دولت سه سرفصل کلی وجود دارد. درآمدها که عمدتا مالیات، سود شرکت‌ها و حقوق مالکیت دولتی است. سرفصل دوم واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای است که ۹۰درصد آن نفت است و سوم واگذاری دارایی‌های مالی است که شامل اوراق قرضه و اوراق مشارکت و فروش شرکت‌ها است. از سوی دیگر در بخش مصارف یا هزینه‌ها هم سه سرفصل کلی داریم که شامل هزینه‌های جاری، هزینه‌های عمرانی دولت و تملک دارایی‌های مالی (پرداخت سود و اصل اوراق مشارکت سال‌های قبل) است.

 

مشاور اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: امسال در بخشنامه بودجه، قیمت نفت ۴۳ دلار دیده شده و به احتمال زیاد همین رقم هم محقق خواهد شد. قیمت ارز برای هر دلار هم سه‌هزار و ۱۰۰ تومان درنظر گرفته شده است. معمولا دولت هر سال قیمت ارز مبادله‌ای را که قیمت پایه ارز محسوب می‌شود، کمی کمتر از نسبت تفاوت تورم داخل و تورم کشورهای صنعتی است، افزایش می‌دهد که تصریح برنامه پنجم توسعه نیز بر این اساس است.

 

وی در ادامه افزود: برای سال ۱۳۹۵ و در بودجه مربوط به این سال در حدود ۸٫۸ درصد به قیمت ارز مبادله‌ای اضافه شده است، سال گذشته این رقم ۷٫۷ درصد در نظر گرفته شده بود. این افزایش در قیمت ارز به دلیل حفظ قدرت صادراتی اقتصاد است و چون ما در کشور تورم بالا داریم برای حفظ قدرت صادرات و جلوگیری از ضرر صادرکنندگان از یک‌طرف و رقابتی شدن کالاهای تولیدی با تولیدات خارج از طرف دیگر، این سیاست اتخاذ می‌شود.

 

وی در خصوص کسری بودجه دولت در امسال هم گفت: دولت در حال حاضر در حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان در بودجه عملیاتی‌اش کسری دارد که باید این را به نحوی جبران کند. جبران این کسری بودجه از دو وجه صورت می‌گیرد، اول این‌که هزینه‌هایش را کم کند و دوم این‌که درآمدش را زیاد کند. چیزی که در شش ماهه نخست امسال عمل شده، نشان‌دهنده این امر است که ما کسری بودجه‌مان زیاد است. اما معمولاً در اسفند ماه است که کسری بودجه به‌طور دقیق مشخص می‌شود.

 

رئیس کمیته اقتصاد پساتحریم اتاق بازرگانی تهران گفت: درباره میزان اعتباری که قرار است در بودجه سال آینده از محل فروش طرح‌های نیمه‌تمام حاصل شود هنوز آمار مشخصی ارائه نشده‌است. اما در آئین‌نامه‌ای که در دست تدوین است اعلام شده‌ که یک گروه کارشناس قیمت پایه را تعیین کند و پس از تعیین قیمت پایه موضوع به مزایده گذاشته شود. ببینید طرح های زیربنایی چیزی نیست که شما به هر کسی بتوانید واگذار کنید.

 

 

یکی ممکن است بیاید به شما پول بیشتری بدهد ولی شما نباید این طرح را به او بفروشید. چون طرح باید بعداً برای مملکت سود اجتماعی و اقتصادی به وجود آورد. دولت باید برای واگذاری این طرح‌ها گزینش کند.