دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۱ : ۱۱
خانه / برق / رویکرد جدید وزارت نیرو در انرژی‌های تجدید‌پذیر
۱۳۹۴/۰۶/۰۹
معاون وزیر نیرو خبر داد

رویکرد جدید وزارت نیرو در انرژی‌های تجدید‌پذیر

رویکرد جدید وزارت نیرو در انرژی‌های تجدید‌پذیر

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: به منظور حمایت از انرژی تجدید‌پذیر و استفاده از تجهیزات ساخت داخل به دولت پیشنهاد داده‌ایم تا برق افرادی که از تجهیزات داخل در ساخت نیروگاه استفاده می‌کنند ۳۰ درصد بیشتر از کسانی که از تجهیزات خارجی استفاده می‌کنند خریداری شود.

به گزارش آژانس خبری انرژی، هوشنگ فلاحتیان در مراسم تحویل‌ سری اول توربین‌های ۲٫۵ مگاواتی مپنا با بیان این‌که تاکنون براساس تصویب دولت برق افرادی که از تجهیزات داخل در نیروگاه استفاده می‌کردند، ۱۵ درصد بیشتر از دیگران خریداری می‌شد، اظهار کرد: از این طریق و ارائه‌ی حمایت‌هایی قصد داریم که سرمایه‌گذاران را به استفاده از تجهیزات داخلی سوق دهیم.

وی با بیان این‌که در حال حاضر تمام تجهیزاتی که مورد نیاز کشور است را می‌توانیم در داخل تولید کنیم، گفت: با توجه به این‌که توان طراحی، تعامل و استفاده از پتانسیل‌ها وجود دارد ایران می‌تواند کشوری خودکفا باشد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به اهمیت توربین‌های ۲٫۵ مگاواتی گفت: اگر حمایت صنعت برق و وزارت نیرو وجود نداشت قطعا امروز صنعت برق به این دستاورد‌ها نمی‌رسید و باید گفت که اگر از این به بعد نیز حمایت صورت نگیرد صنعت برق دچار معضل می‌شود.

فلاحتیان ادامه داد: وزارت نیرو همچنان باید مپنا را صرفه‌نظر از مسائل حاشیه‌ای مورد حمایت خود قرار دهد، چرا که از این طریق می‌توانیم زیرساخت‌های کشور را حفظ و ارتقاء دهیم.

وی با اشاره به اهمیت زیرساخت‌ها در کشور گفت: اگر در سال‌های گذشته با مشکل برقی مواجه نشدیم به دلیل وجود زیرساخت‌های تعبیه شده در این صنعت بود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ادامه داد: سال گذشته قرار‌داد ۶۵۰۰ مگاواتی را برای تولید برق با سرمایه‌گذاری ۲۱ میلیون تومان با مپنا امضاء کردیم.

فلاحتیان با بیان این‌که قرار براین شد که ۹۰ درصد نیروگاه‌های گازی را مپنا بسازد، اظهار کرد: با توجه به این‌که مپنا یک سرمایه ملی برای کشور است اگر این تفکر عوض شود قطعا دچار مشکل خواهیم شد.

وی با بیان این‌که اگر ۱۶ هزار مگاوات توربین به شبکه اضافه شود قابلیت تولید نیز ۲۰ درصد افزایش می‌یابد، گفت: به دلیل اهمیت وجود مپنا وزارت نیرو توجه خاصی به این مجموعه دارد که امیدواریم در آینده شاهد پیشرفت بیشتر این مجموعه باشیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان این‌که در طول سال‌های گذشته توانستیم در صنعت برق به خودکفایی برسیم، اظهار کرد: اگر فعالیت دست‌اندرکاران همکاران برقی نبود، قطعا در طول سال‌های تحریم‌ با چالش مواجه می‌شدیم.

فلاحتیان گفت: با تلاشی که در وزارت نیرو و مپنا صورت گرفت توانستیم تاکنون نیازهای کشور را تامین کنیم و به یک خودکفایی برسیم.

تمهیدات مپنا در مواقع بحران و حوادث

مدیر عامل گروه مپنا نیز از طرح‌های جدید در مواقع بحران و بروز حادثه از بهره‌برداری تا پایان سال خبر داد.

عباس علی‌آبادی در مراسم تحویل‌دهی سری اول توربین‌های ۲٫۵ مگاواتی مپنا اظهار کرد: قرار است امسال دو محصول جدید در مجموعه گروه مپنا اضافه شود و امیدواریم که با بهره‌برداری این دو محصول بتوانیم در مواقع بحران و حوادث مشکل تامین برق را حل کنیم.

وی در خصوص یکی از این محصولات گفت: قرار است توربین‌های ۲۵ مگاواتی را که در هر منطقه و در عرض یک هفته تامین برق کشور را بدون نیاز به هیچ زیرساختی ایجاد کند را تا پایان سال به کشور هدیه می‌کنیم.

مدیر عامل گروه مپنا با بیان این‌که این طرح تاکنون مشتریان زیادی داشته است، گفت: امیدواریم پدافند غیرعامل ما را در این زمینه حمایت کند. البته گفتنی است که این طرح برای وزارت نیرو نیز محسناتی دارد.

علی‌آبادی با اشاره به یکی‌دیگر از محصولات مپنا گفت: توربین ۴۵ مگاواتی ساخت مپنا یکی‌دیگر از محصولاتی است که قرار است تا پایان سال به بهره‌برداری برسد و لازم به ذکر است که این محصول تحت لیسانس هیچ کشوری نیست.

وی با بیان این‌که با خلق این دو محصول در صحنه صنعت برق کشور جرقه خواهیم زد، اظهار کرد: قرار بر این بود که این طرح تا شهریورماه به بهره‌برداری برسد، اما این نوید را می‌دهیم که تا پایان امسال این دو محصول را به کشور هدیه می‌کنیم.

مدیر عامل گروه مپنا با اشاره به توربین ۲٫۵ مگاواتی گفت: این مساله نشان از پیشرفت صنعت برق کشور است و امیدواریم که این قدم‌های تاثیر‌گذار روز‌به‌روز افزایش یابد.

قابلیت تولید تمام تجهیزات را در کشور داریم

علی‌آبادی با بیان این‌که جای افتخار و تشویق دارد که امروز توانستیم به چنین پتانسیلی دست یابیم، اظهار کرد: هر تجهیزاتی که کشور اراده کند ما قادر به تولید داخل آن هستیم.

وی با بیان این‌که ساخت تجهیزات داخلی دو معیار اصلی و اساسی دارد، گفت: اقتصادی‌بودن و یا گلوگاه بودن طرح دو ویژگی‌ شاخص برای تولید داخل است.

علی‌آبادی گفت: چنانچه نیاز ملی تولید یک محصول داخلی باشد بدون تردید و بدون درج ملاحظات اقتصادی آن محصول را می‌سازیم که البته باید گفت این مساله تنها خاص مپنا نیست، چرا که ظرفیت خوبی در کشور وجود دارد.

مپنا چهارمین توربین‌ساز توانمند جهان

وی با بیان این‌که مپنا توانسته است لقب چهارمین توربین‌ساز برجسته و توانمند دنیا را برای خود به جای بگذارد، اظهار کرد: در حوزه برق که مهم‌ترین انرژی و نیاز جدی هر توسعه‌ای است، توانسته‌ایم پیشرفت خوبی داشته باشیم.

مدیر عامل گروه مپنا با بیان این‌که مهم‌ترین مساله در توسعه یک فعالیت داشتن نیروی انسانی و دانش است، ادامه داد: امروز ما توانمندی خوبی در سطح ملی داریم.

علی‌آبادی با بیان این‌که دولت باید با خلق پول مجازی محرک لازم برای به حرکت در آوردن چرخ صنعت کشور را فراهم کند، تصریح کرد: چندین سال است که برخی از تجهیزات برقی متوقف مانده است و این در حالی است که این تجهیزات می‌تواند درآمدزایی خوبی برای کشور داشته باشد لذا انتظار می‌رود که دولت اهتمام بیشتری به این موضوع داشته باشد.

در ادامه مهتری مدیر عامل شرکت مپنای پارس با بیان این‌که در ۸۰ درصد تجهیزات توربین‌های بادی در داخل تولید می‌شود، گفت: ۲۰ درصد باقی‌مانده صرفه اقتصادی برای تولید در داخل کشور را ندارد.

وی با اشاره به سند راهبردی انرژی ایران گفت: براساس این سند پره، ژنراتور، گیربکس، سیستم کنترل باید ساخت داخل باشد به همین دلیل گروه مپنا سیاست‌گذاری و راهبرد خود را دقیقا براین اساس تنظیم کرده است.