سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۵۳ : ۰۸
خانه / نفت / رژیم صهیونیستی پرداخت غرامت نفتی به ایران را قبول نکرد
۱۳۹۴/۰۳/۰۴

رژیم صهیونیستی پرداخت غرامت نفتی به ایران را قبول نکرد

رژیم صهیونیستی پرداخت غرامت نفتی به ایران را قبول نکرد

رژیم صهیونیستی از حکم دادگاه سوئیس مبنی بر پرداخت یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار به ایران مربوط به خط لوله مشترک در دوران رژیم سابق، سر باز زد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل از اویل پرایس، وزارت دارایی رژیم صهیونیستی در بیانیه ای اعلام کرد: بدون اشاره به موضوع ما اعلام می‌کنیم که طبق قانون تجارت با دشمن، انتقال پول به کشورهای دشمن اسرائیل از جمله شرکت ملی نفت ایران ممنوع است.

بر اساس این گزارش؛ شاه مخلوع در دوران سلطنتش خط لوله‌ای برای انتقال نفت به فلسطین اشغالی کشیده بود. پس از پیروزی انقلاب ارسال نفت از این خط لوله متوقف شد، اما صهیونیست‌ها از پرداخت هزینه نفت دریافتی سر باز زدند. در این زمینه پیگیری‌های ایران صهیونیستها را به پرداخت جریمه یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلاری محکوم کرده، اما آنها کماکان پس از گذشت چندین دهه حکم مراجع بین‌المللی را هم قبول ندارند.

دادگاه سوئیس در حکمی اعلام کرد که شرکت اسرائیلی قبل از انقلاب اسلامی ایران پول خرید و انتقال نفت ایران از طریق بندر اشکلون را نپرداخته است.

شرکت خط لوله عیلات- اشکلون در سال ۱۹۶۸ میلادی زمانیکه شاه مخلوع ایران و رژیم صهیونیستی روابط دوستانه ای داشتند، به عنوان یک شرکت سرمایه گذاری مشترک تاسیس شد تا از طریق آن نفت ایران از خلیج فارس به بندر عیلات در دریای سرخ منتقل و از آنجا با دور زدن کانال سوئز با کشتی به پایانه‌های اشکلون برده شده و به اروپا صادر شود.

به نوشته روزنامه صهیونیستی هاآرتص در آستانه وقوع انقلاب اسلامی ایران حدود ۸۰۰ هزار تن نفت خام ایران در این خط لوله ۲۴۲ کیلومتری وجود داشت که ارزش آن در آن زمان ۱۲۰ میلیون دلار بود.

ایران باید نیمی از عواید حاصل از فروش این نفت را دریافت می‌کرد، ولی رژیم صهیونیستی پس از انقلاب این پول را به ایران تحویل نداد.

ایران در اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی اقدامات حقوقی خود را برای پس گرفتن این ثروت چپاول شده آغاز و یک روال دادرسی را در پاریس و ژنو شروع کرد. در سال ۲۰۰۴ ایران از رژیم صهیونیستی بابت دارایی‌های خود در این سرمایه‌گذاری و نفت تاراج شده توسط این رژیم ۸۰۰ میلیون دلار طلب غرامت کرد.

رژیم صهیونیستی خواستار پیگیری این موضوع در ایران بود، اما از آنجا که ایران این رژیم را به رسمیت نمی‌شناسد مساله را در یک کشور ثالث پیگیری کرده است.