سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۱۰ : ۰۳
خانه / نفت / ریگ پاشی جایگزین مالچ نفتی شود
۱۳۹۴/۰۲/۲۶
پدر علم کویر شناسی ایران:

ریگ پاشی جایگزین مالچ نفتی شود

ریگ پاشی جایگزین مالچ نفتی شود

بهترین راه مقابله با ریزگردها پاشیدن ریگ روی کانونهای گرد و غبار به جای مالچ پاشی است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،پرویز کردوانی،پدر علم کویرشناسی، دیروز ( جمعه، ٢۵ اردیبهشت ماه) در همایش علمی آموزشی راههای مقابله با ریزگردها در کوت عبدالله مرکز شهرستان کارون در استان خوزستان، خواستار تجدیدنظر در روشهای قدیمی و کاربست نظریه جدید مقابله با بیابانزایی از طریق ریگ پاشی به جای مالچ پاشی شد.

وی استان خوزستان را مهمترین منطقه در کشور از لحاظ تثبیت ریزگرد و بیابان عنوان کرد و گفت: منشاء ریزگردهایی که تا ٢٣ استان کشور را فرا می‌گیرد کانونهای خارجی است که در عراق، اردن، عربستان و آفریقا قرار دارد، اما پدیده‌ای که در پنج‌سال گذشته رخ داده دلیل متفاوت دارد که علاوه بر استان خوزستان در استانهای اصفهان، کرمان و سمنان نیز مشاهده می‌شود.

کردوانی منشاء ریزگردهای داخلی را خشک شدن تالابها، جنگلها، اراضی و دشتها دانست و افزود: نظریه مقابله با ریزگردها می‌تواند به عنوان الگو و ملاک عمل برای تمام کشورهای دنیا قرار گیرد.

این استاد دانشگاه با اشاره به تاریخچه استفاده از مالچ نفتی برای مقابله با بیابانزایی در ایران، اظهارکرد: این نوع مالچ در سال ١٣۴٢ برای نخستین بار از کشور لیبی برای تثبیت ماسه زارها وارد شد و در جنوب قزوین مورد استفاده قرار گرفت.

وی با بیان این‌که هر روشی که مورد استفاده قرار می‌گیرد باید زودبازده، دائمی و ارزان باشد و به محیط زیست آسیب نرساند، گفت: این در حالی‌است که مالچ نفتی گران، بدبو و زمین را سیاه می‌کند، حرارت منطقه مورد استفاده را بالا برده و سبب نابودی موجودات و گیاهان می شود.

کردوانی افزود: مالچ نفتی که روی تپه‌ها و ماسه زارها پاشیده می‌شود سبب نفوذناپذیری منطقه در مقابل باران شده و پس از گذشت چهار تا پنج سال به دوده سرطان زا تبدیل می‌شود.

وی اظهارکرد: با این حال، پس از بروز مشکلات ناشی از گرد و غبار در خوزستان، وزارت نفت به ناچار ١٠ هزار تن مالچ نفتی را به سازمان محیط زیست و منابع طبیعی اختصاص داده است.

پدر علم کویر شناسی ایران، بهترین راه مقابله با ریزگردها را پاشیدن ریگ روی کانونهای گرد و غبار عنوان کرد و گفت: ریگ راهکاری ارزان، ساده و دائمی است و به اندازه کافی در کشور وجود دارد.

وی افزود: برای نمونه می‌توان یک منطقه پنج هکتاری را با ریگ پوشاند و اثرات آن را با یک منطقه پنج هکتاری که با مالچ نفتی پوشانده شده است مورد بررسی و مطالعه قرار داد، پیشنهاد می‌شود در بعضی از نقاط با استفاده از ریگهای رنگی، نقش و نگارهایی ایجاد شود که آن منطقه مناسب گردشگری نیز باشد.

کردوانی تصریح کرد: می‌توان تالابهای خشک شده که منشاء ریزگردها شده‌اند را با ریگ پوشاند، ضمن این‌که این مسئله آسیبی به تالاب وارد نمی‌کند و تا زمان آبگیری، می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و حتی در اراضی کشاورزی که کانون گردو غبار تلقی می شوند هم امکان دارد تا زمان تامین آب، ریگ پاشی و در موقع لزوم زمین را شخم زد.

وی با بیان این‌که راههای مقابله با بیابان و ریزگردها با یکدیگر متفاوت است، اظهارکرد: برای تثبیت ماسه باید مالچ رسی جایگزین مالچ نفتی شود که البته در خوزستان مالچ رسی برای تثبیت ماسه زارها مناسب نیست و تنها گزینه مناسب پوشش گیاهی است، زیرا پاشیدن بذر گیاه در ماسه زارها بسیار کم هزینه است و آب زیادی هم نمی‌خواهد.

کردوانی همچنین استفاده از مالچ زیستی را رد کرد و گفت: این نوع مالچ آب زیادی مصرف می‌‌کند که با شرایط کم آبی کشور و خوزستان به صرفه نیست و افزون بر این برای تولید این نوع مالچ باید زراعت و کارخانه‌هایی ایجاد شود که هزینه آن بسیار بالاست.

این استاد دانشگاه با انتقاد از ترویج کشت گیاه سالیکورنیا در کشور برای مقابله با بیابانزایی، توضیح داد: این گیاه شورپسند برای مناطقی مناسب است که خاک آن غیرقابل استفاده باشد نه در خوزستان که خاک حاصلخیز دارد و اراضی به دلیل بی آبی زیر کشت نمی‌رود.