یکشنبه,۱ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۹ : ۱۱
خانه / منهای انرژی / زنگنه: توافق هسته ای باید شامل لغو همه تحریم های بخش مالی و انرژی باشد
۱۳۹۴/۰۲/۱۷
اجلاس امنیت انرژی؛

زنگنه: توافق هسته ای باید شامل لغو همه تحریم های بخش مالی و انرژی باشد

زنگنه: توافق هسته ای باید شامل لغو همه تحریم های بخش مالی و انرژی باشد

«بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در سخنانی در اجلاس امنیت انرژی در پایتخت آلمان تاکید کرد که هرگونه توافق هسته ای باید شامل لغو همه تحریم های مالی و انرژی باشد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،زنگنه در سخنانی در اجلاس امنیت انرژی ۲۰۱۵ در برلین گفت :«لازم است که همه تحریم های مالی و نفتی برداشته شود؛ مردم ما باید درک کنند که زمان خصومت به پایان رسیده است.»
وی در ادامه تاکید کرد: آنچه پس از لغو تحریمها اهمیت دارد این است که ما سهم خود از بازار جهانی را بار دیگر به دست آوریم.

زنگنه افزود: «برای ایران به عنوان کشوری که سومین یا چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان را دارد، قابل قبول نیست که به اندازه جمهوری آذربایجان نفت صادر کند.»
وزیر نفت کشورمان تصریح کرد که تولید نفت ایران دستکم باید به سطح پیش از تحریم ها یعنی چهار میلیون بشکه در روز برسد.

زنگنه خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این هدف بین هفت تا هشت ماه و در نهایت برای رسیدن به سطح تولید پنج میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز به حدود سه سال زمان نیاز داریم.
وی در ادامه به طرح های بزرگ برای احیا و نوسازی زیرساخت های انرژی ایران اشاره و اعلام کرد که ایران قصد دارد تا سال ۲۰۲۲ مبلغ ۱۸۰ میلیارد دلار در این بخش سرمایه گذاری کند.
زنگنه با تاکید بر اینکه ایران همواره یک تامین کننده قابل اعتماد انرژی بوده است، ابراز امیدواری کرد که کشورمان بتواند به بازارهای جدید نفت و گاز در منطقه پیرامونی و نیز در آسیا و اروپا دسترسی پیدا کند.
وی همچنین با بیان اینکه قیمت گاز در اروپا موجب می شود که پروژه های زیرساختی مانند خط لوله به صرفه نباشد، اعلام کرد که انتقال گاز طبیعی مایع شده (ال.ان.جی) به اروپا گزینه مورد ترجیح ایران است.
وی افزود: ایجاد خط لوله را نیز منتفی نمی دانم اما مشکلات زیادی در این خصوص وجود دارد و این گزینه اصلی ما نیست.

زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره پایین آمدن قیمت نفت، این موضوع را تا حدی ناشی از دلایل سیاسی دانست.
وی در پاسخ به پرسش های مربوط به مباحث سیاسی نیز گفت که نسبت به حصول توافق هسته ای تا ۳۰ ژوئن(۹تیرماه) بسیار خوشبین است.
زنگنه همچنین بر خواست و تمایل ایران برای داشتن روابط حسنه با تمام کشورها از جمله همسایگان عرب براساس اعتماد متقابل تاکید کرد