سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۲۱ : ۰۳
خانه / نفت / زنگنه: علیرغم سروصداها قرارداد نفتی می‌بندیم
۱۳۹۵/۰۱/۱۷
درخواست کمک از استانداری ها برای تجمیع دکان قاچاق

زنگنه: علیرغم سروصداها قرارداد نفتی می‌بندیم

زنگنه: علیرغم سروصداها قرارداد نفتی می‌بندیم

وزیر نفت ضمن تقاضا از استانداری ها برای کمک به جمع کردن دکان قاچاقچیان گازوئیل و مازوت تصریح کرد که علیرغم تمام سر و صداها علیه قراردادهای جدید نفتی در ماه آتی، انعقاد قراردادهای جدید آغاز شده و تا پایان امسال چند قرارداد مهم نفتی امضا می شود.

 

به گزارش خبر انرژی،بیژن زنگنه در همایش اقتصاد مقاومتی با اشاره به این که متوسط صادرات نفت خام و معیانات گازی در ۱۰ ماهه سال گذشته یک میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه بود، اظهار کرد: طی اسفند و فروردین مجموعا متوسط صادرات نفت و معیانات گازی ما به بالای دو میلیون بشکه می رسد.

 

وی با اشاره به تاثیر افزایش صادرات نفت و معیانات در افزایش تولید ناخالص داخلی عنوان کرد: سهم وزارت نفت از بودجه امسال صادرات دو میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه نفت و معیانات است که برای انجام این امر باید بالای چهار میلیون بشکه تولید داشته باشیم.

 

وزیر نفت با بیان این که شاخص تامین گاز نیروگاه ها در سال گذشته بالاترین رشد تاریخ را تجربه کرده است، افزود: از سال ۹۲ که دولت شروع به کار کرد سهم سوخت مایع در نیروگاه ها ۴۷ درصد و پس از آن در سال ۹۳ به ۲۷ درصد و سپس در سال گذشته به ۱۸ درصد کاهش پیدا کرد و برآورد ما این است که تا پایان امسال سهم سوخت مایع به زیر ۱۰ درصد برسد.

 

زنگنه افزود: این امر علاوه بر تاثیرات اقتصادی، تاثیرات زیست محیطی نیز دارد اما نباید نیروگاه ها را برای استفاده از مازوت پلمپ کنند؛ چرا که به هر حال بخشی از سوخت آنها از سوخت مایع تامین می شود.

 

وی با تاکید بر اینکه تا پایان کار دولت سفره پارس جنوبی جمع خواهد شد، گفت: در دولت پنج فاز پارس جنوبی به بهره برداری رسید و فازهای ۱۷ و ۱۸ نیز امسال کامل می شود و فازهای ۱۹، ۲۰ و ۲۱ نیز طی سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

 

وزیر نفت تصریح کرد: همچنین امسال علیرغم سر و صداهایی که در مورد مدل جدید قرارداد می شود چند قرارداد مهم نفتی امضا می کنیم که کار آن از ماه آتی آغاز خواهد شد.

 

به گفته زنگنه، امسال واحدهای عظیم پتروشیمی نیز ایجاد می شود که ارزش تولیدات آنها در طول سال به ۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

 

وی در این باره عنوان کرد: همچنین با دادن خوراک بیشتر به واحدهای پتروشیمی، تولید اتان را نیز افزایش می دهیم.

 

وزیر نفت در ادامه با تاکید بر لزوم همکاری استانداری ها در بحث گازرسانی گفت: سال گذشته ۵۰۰ هزار میلیارد تومان را با کمک بانک ها برای گازرسانی روستایی سرمایه گذاری کردیم که به این ترتیب وسعت گازرسانی در کشور به بالای ۷۸ درصد رسید و امسال نیز این حجم به بالای ۹۰ درصد می رسد.

 

زنگنه ادامه داد: با این حال سال گذشته هیچ یک از استانداری ها نتوانستند از منابع بانکی محلی به ما کمک کنند و علیرغم اینکه از طرق ملی عمل کردیم هیچ یک قدرت عملیاتی نداشته و حتی یک میلیارد دلار نیز به ما سرمایه ندادند.

 

وی با تاکید بر لزوم همکاری استانداری ها برای مبارزه با قاچاق گازوئیل و مازوت گفت: برخی صنایع که وجود ندارند و یا نیمه تعطیل شده اند گازوئیل می سوزانند. ما باید با همکاری همدیگر دکان قاچاق گازوئیل و مازوت را جمع کنیم.

 

وزیر نفت افزود: منبع قاچاق دو سه منبع است که من آنها را نام نمی برم اما یکی از راه های مبارزه با آن، استفاده از GPS به جای بارنامه است که خودروهای حمل و نقل شهری این سامانه را ندارند.

 

وی همچنین ادامه داد: یکی از موارد دیگری که استانداری ها باید در آن به ما کمک کنند ایجاد جایگاه های تک پمپ برای جایگاه سوخت رسانی است؛ چرا که در بسیاری از بخش های شهرهای بزرگ سرمایه برای ایجاد پمپ بنزین های بزرگ بسیار بالا است.

 

زنگنه ادامه داد: علاوه بر آن این کار می تواند به وزارت نفت کمک کند که به جای در ارتباط بودن با چند هزار جایگاه دار با چند نمایندگی بزرگ جایگاه در ارتباط باشیم؛ چرا که هر ساله تعداد زیادی از این جایگاه داران به دلایل مختلف کم فروشی به زندان می افتند ولی ما برای این برندسازی مشوق هایی را نیز در نظر گرفته ایم.

 

وزیر نفت در پایان با تاکید بر لزوم توجه به صنایع پایین دستی نفت و پتروشیمی گفت: لازم است کسانی که می خواهند وارد صنعت پتروشیمی شوند اگر می گویند فاینانس مشخصی دارند بتوانند آن را به ما ثابت کنند و بگویند سرمایه اولیه خود را از کجا آورده اند. ما نیز از سرمایه گذاری در این حوزه ها استقبال می کنیم اما گاه افرادی می خواهند بدون داشتن هیچ سرمایه ای ثروتمند شوند و این وظیفه وزارت اقتصاد است که تعدادی متخصص فاینانس آموزش داده و آنها را برای بررسی این امور در اختیار ما بگذارد.