شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۵ : ۰۶
خانه / نفت / زنگ همکاری‌های تهران- باکو در حوزه انرژی به صدا درآمد
۱۳۹۴/۰۶/۲۱

زنگ همکاری‌های تهران- باکو در حوزه انرژی به صدا درآمد

زنگ همکاری‌های تهران- باکو در حوزه انرژی به صدا درآمد

تهران و باکو اخیرا وارد مذاکراتی برای یک همکاری جدی‌تر شده‌اند.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از اقتصاد نیوز،سابقه همکاری ایران و آذربایجان به سفر وزیر نفت ایران بازمی‌گردد که در ترکیب هیاتی بلندمرتبه به باکو رفته بود که مهم‌ترین صحبت‌هایی که برای همکاری دوجانبه مطرح شد، در خصوص توسعه میادین مشترک بود.

حالا به نظر می‌رسد که این همکاری شکل جدی‌تری به خود گرفته، چرا که با سفر یک هیات نفتی به باکو، این همکاری‌ها وارد فاز جدی‌تری شده است.

آن‌طور که مهر گزارش داده،‌ دور جدید همکاری‌های نفتی شرکت ملی نفت ایران و شرکت سوکار جمهوری آذربایجان به منظور توسعه و اکتشاف میادین جدید نفت و گاز در دریای خزر آغاز شده است.

اهمیت این همکاری از آنجایی است که ایران و آذربایجان بیش از همه چیز به عنوان دارنده منابع عظیم نفت و گاز و فعالیت‌های تولید و صادرات شناخته شده‌اند و می‌توانند همراه یکدیگر، یک همکاری مناسب را تجربه کنند.

آن‌طور که پیش از این برخی سایت‌های خبری گزارش داده بودند، تولید گاز ایران در زمستان کفاف مصرف را نمی‌دهد اما در تابستان، چند میلیارد مترمکعبی گاز اضافی روی دستان ایران می‌ماند. همین مسئله می‌تواند ایران را به یک فعالیت صادراتی در حوزه گاز و سرمایه‌گذاری در حوزه نفت سوق دهد که بی‌شک آذربایجان گزینه خوبی در این رابطه است.

به نظر می‌رسد که بعد از توافق هسته‌ای که میان ایران و کشورهای غربی شد، راه همکاری‌های دوجانبه میان تهران- باکو نیز همموارتر شده است.