یکشنبه,۱ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۶ : ۱۱
خانه / گاز / ساخت بخش دریایی خط لوله گازی ترکیش استریم آغاز شد
۱۳۹۴/۰۲/۱۸
رئیس شرکت روسی گازپروم خبرداد

ساخت بخش دریایی خط لوله گازی ترکیش استریم آغاز شد

ساخت بخش دریایی خط لوله گازی ترکیش استریم آغاز شد

رئیس شرکت روسی گازپروم از آغاز ساخت بخش زیردریایی خط لوله گازی ترکیش استریم خبر داد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل از رویترز،از مسکو، آلکسی میلر، مدیرعامل شرکت گازپروم روسیه روز جمعه (١٨ اردیبهشت ماه) اعلام کرد: این شرکت تصمیم گرفته است که ساخت خط لوله گازی ترکیش استریم را آغاز کند، ضمن آن که مقدمات برای امتداد بخش زیردریایی این خط لوله در حال انجام است.

وی در مصاحبه ای تلویزیونی گفت: از امروز شرکت گازپروم وارد فاز ساخت بخش زیردیایی خط لوله گازی ترکیش استریم شده است.

پس از تصمیم ناگهانی روسیه در ماه دسامبر مبنی بر کناره‌گیری از پروژه خط لوله گازی ساوث استریم به دلیل مخالفتهای اروپا، این کشور کار روی پروژه ساخت خط لوله جدید ترانزیت گاز روسیه به ترکیه و اروپا را موسوم به خط لوله ترکیش استریم آغاز کرد.

دسامبر ٢٠١۶، زمان آغاز عرضه گاز با خط لوله ترکیش استریم

گازپروم روز پنجشنبه (١٧ اردیبهشت ماه) اعلام کرده بود که این شرکت با ترکیه به توافقی درباره آغاز عرضه گاز با خط لوله ترکیش استریم در ماه دسامبر سال ٢٠١۶ به توافق رسیده است.

شرکت گازپروم در بیانیه ای اعلام کرد که رئیس شرکت گازپروم روز پنجشنبه با تانر ییلدیز، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه در آنکارا دیدار کرد.

براساس این گزارش، شرکت گازپروم روسیه در نظر دارد سالانه ۶٣ میلیارد متر مکعب گاز از طریق خط لوله ترکیش استریم صادر و مرز ترکیه با یونان را به یک قطب گازی بدل کند، منطقه‌ای که این شرکت تصمیم دارد از مسیر آن ۴٧ میلیارد مترمکعب گاز در سال به کشورهای واقع در جنوب اروپا منتقل کند.

شرکتهای گازپروم روسیه و بوتاش ترکیه یکم دسامبر سال ٢٠١۴ میلادی یادداشت تفاهمی برای ساخت یک خط لوله گازی با ظرفیت صادرات ۶٣ میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه از مسیر دریای سیاه امضا کردند.

بنا بر طرح اولیه ساخت این خط لوله، به طور کلی ١۴ میلیارد مترمکعب گاز در سال به ترکیه عرضه و باقیمانده آن نیز به قطب گازی واقع در مرز ترکیه و یونان منتقل و برای تحویل به مشتریان گازپروم در جنوب اروپا ترانزیت می‌شود.