دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۴ : ۰۶
خانه / دسته‌بندی نشده / سالانه ۲۰ میلیون مترمکعب پساب به بخش خصوصی واگذار می‌شود
۱۳۹۴/۰۶/۳۰
مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران:

سالانه ۲۰ میلیون مترمکعب پساب به بخش خصوصی واگذار می‌شود

سالانه ۲۰ میلیون مترمکعب پساب به بخش خصوصی واگذار می‌شود

مدیرعامل آبفای استان تهران از واگذاری سالانه ۲۰ میلیون متر مکعب پساب تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران برابر با استاندارد مصوب سازمان محیط زیست کشور به شرکت پالایش نفت تهران خبر داد.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،، واگذاری پساب براساس توافق از سال ۱۳۹۵ و پس از احداث و بهره‌برداری از تاسیسات خط انتقال پساب به طول بیش از ۴۰۰۰ متر و با هزینه اجرای ۱۶۳ هزار و ۴۹۹ میلیارد ریال صورت می‌گیرد.

 

محمد پرورش در این باره گفت: این قرارداد در قالب بیع متقابل و سرمایه‌گذاری اولیه معادل ۶۰۰۰ میلیارد ریال است.

 

شرکت پالایش نفت تهران پس از تحویل ۲۰ میلیون متر مکعب پساب استاندارد در سال، ۶۰ درصد از آب آشامیدنی شهری را که هم اکنون استفاده می‌کند به شبکه آب شهری باز می‌گرداند.

 

احداث فاز اول تصفیه‌خانه فاضلاب شهر ملارد

 

بنا به گفته پرورش احداث فاز اول تصفیه‌خانه فاضلاب شهر ملارد به روش BOT به شرکت مهرآب تصفیه واگذار شده است.

 

رقم اولیه این سرمایه‌گذاری به مبلغ ۷۵۲ میلیارد و ۴۷۶ میلیون ریال و رقم پیش فروش آن برای هر مترمکعب پساب به مبلغ ۶۵۰۰ ریال به‌صورت ۵۰ درصد قیمت تعدیل‌ناپذیر و ۵۰ درصد قیمت تعدیل‌پذیر و ۲۰ درصد ضریب IRR (نرخ بازگشت داخلی) است.

 

این قرارداد به مدت سه سال احداث و ۲۰ سال بهره‌برداری برای خرید تضمینی پساب به میزان ۱۲٫۸۹ میلیون مترمکعب در سال طبق شرایط عمومی قراردادهای BOT تنظیم شده است و پس از دریافت تضمین‌های مربوط (ضمانت نامه دوره پیشبرد، دوره اجرا و انتقال) و دریافت تاییدیه‌های مرتبط از سازمان‌های مرتبط صورت می‌گیرد.

 

واگذاری طرح‌های آب و فاضلاب به بخش خصوصی

 

یکی از سیاست‌های محوری دولت یازدهم به گفته وزیر نیرو واگذاری طرح‌ها به بخش خصوصی است و هدف از واگذاری طرح‌های آب و فاضلاب به بخش خصوصی ارتقای سطح کمی و کیفی خدمات، تجهیز منابع جدید، ارتقای ظرفیت مدیریتی بخش آب و فاضلاب و برق، ورود فناوری‌های جدید وکاهش هزینه‌های مربوط به خدمات مردم است.

 

تاکنون ۹۹ طرح در حوزه صنعت آب و فاضلاب با مشارکت بخش خصوصی و دولتی اجرا شده است.

 

۲۰ قرارداد جدید از این قراردادها به روش‌های بیع متقابل، BOO و BOT امضا شده که ارزش آن بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان است.

سال گذشته ۱۲۰۰ میلیارد تومان قرارداد در این قالب امضا شده بود که به این ترتیب پروژه‌هایی که با این شیوه‌ها در حوزه آبفا در حال اجراست ۴۵۰۰ میلیارد تومان ارزش دارد.