دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۳ : ۰۸
خانه / آب / سدسازی باز در دستور کار قرار گرفت
۱۳۹۴/۰۶/۳۰

سدسازی باز در دستور کار قرار گرفت

سدسازی باز در دستور کار قرار گرفت

با وجود وعده دولت به توقف سدسازی، باز هم خبرهایی مبنی بر ساخت سدهای جدید اعلام شده است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از اقتصاد نیوز،کمی قبل اعلام شده بود که دولت دیگر تصمیمی برای سدسازی ندارد و تنها سدهایی که تاکنون وعده راه‌اندازی آن را داده به اتمام می‌رسد.

کمی بعد مسائل زیست‌محیطی در این رابطه مطرح شد. همزمان نیز رئیس جمهور دستور توقف سدسازی در اطراف دریاچه ارومیه را صادر کرد. بحران آب هم جدی شده بود و هم کاری از سدهای تازه تاسیس برنمی‌آمد.

هرچند که کمی بعد وزیر نیرو اعلام کرد که نمی‌توان حکم کلی در مورد همه سدها داد. این صحبت نشان از آن داشت که وزیر نیرو از صحبت خود مبنی بر توقف سدسازی برگشته و قصد دارد برای رهایی از بحران آّب، بازهم سد بسازد.

حالا خبرهای تازه همین مسئله را تایید می‌کند. اخیرا یک مقام مسئول در وزارت نیرو با اعلام بهره برداری از ۱۵۰ سد بزرگ و کوچک در بخش‌های مختلف کشور، از ساخت ۱۱ سد در سال جاری خبر داده است.

 

 

آن طور که مهر گزارش داده، علی اکبر شفیعی عنوان کرده است که علاوه بر سدها، شبکه های آبیاری و زهکشی نیز در بهره برداری بهینه از منابع آبی نقش بسیار مهم و اساسی دارند که در این راستا، ۱۷۰ شبکه آبیاری و زهکشی در راستای بهبود وضعیت بخش کشاورزی در سطح کشور در دست اجراست.

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که سدسازی دوباره در دستور کار دولتمردان یازدهم قرار گرفته است. بحران دولت اما در شرایطی است که ۵۱ سد در آستانه خشک شدن هستند و سد کرخه و زاینده‌رود نیز ۳۰ درصد آب دارند. در چنین شرایطی دولت بر سر دوراهی ساختن یا نساختن سد قرار گرفته بود که به نظر می‌رسد ساخت سد را راهکاری برای جبران خشکی سدهای قبلی کرده است.ب