یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۰ : ۱۱
خانه / آب / سد چراغ ویس سقز در سال جاری ابگیری می شود
۱۳۹۴/۰۶/۲۰
معاون طرح و توسعه آب منطقه‌ای کردستان:

سد چراغ ویس سقز در سال جاری ابگیری می شود

سد چراغ ویس سقز در سال جاری ابگیری می شود

معاون طرح و توسعه آب منطقه‌ای استان کردستان گفت: در سال جاری آبگیری سد چراغ ویس سقز آغاز می شود.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،جبار خالق‌پناه در بازدید خبرنگاران از پروژه سد مخزنی چراغ ویس سقز اظهار کرد: اجرایی کردن پروژه سد چراغ ویس از سال ۸۳ آغاز شده است و این سد در سال جاری آماده بهره برداری می شود.

 

وی عنوان کرد: سد چراغ ویس در حال حاضر تنها سدی است که در استان در حال اجرا بوده و در سال جاری آبگیری این پروژه آغاز می شود.

 

معاون طرح و توسعه آب منطقه‌ای کردستان در ادامه اعلام کرد: از سال ۸۳ به مدت چهار سال، این پروژه پیشرفت کندی داشت اما خوشبختانه از سال ۸۷ با تخصیص ۱۲ میلیارد تومان برای این پروژه، شتاب اصلی آن آغاز شد.

 

خالق پناه در مورد مشخصات سد مخزنی چراغ ویس، بیان کرد: این سد از نوع سنگریزه و با هسته‌ای رسی به طول ۲۷۴ متر، عرض تاج ۱۰ متر، ارتفاع ۶۷ متر از پی و حجم بدنه ۹۸۵ هزار متر مکعب می باشد.

 

وی تصریح کرد: حجم کل محزن پس از رسوب گذاری ۵۰ ساله به ۸۱٫۷۸ میلیون مترمکعب و حجم مفید مخزن نیز ۹۸٫۵۵ میلیون مترمکعب خواهد بود.

 

معاون طرح و توسعه آب منطقه‌ای ذکر کرد: آورده رودخانه در طول سال به مقدار ۶٫۱۳۴ مترمکعب، حوزه آبریز۳۶۵ کیلو مترمربع و طول دریاچه هشت کیلومتر است.

 

وی ضمن اشاره به حمایت های دولت تدبیر و امید از سد چراغ ویس، اظهار کرد: این سد آب شرب شهرستان سقز را تامین می کند و از سوی دولت نیز حمایت می شود.

 

 

خالق پناه با اشاره به اینکه سد چراغ ویس در گذشته مشکلات مالی فراوانی داشت و این مسئله روند اجرایی کردن سد را کند می کرد، افزود: برای تامین آب شرب سقز از سد بوکان استفاده می شود و این مسئله مشکلاتی را برای آب منطقه ای به وجود می آورد.

 

معاون طرح و توسعه آب منطقه ای استان کردستان ذکر کرد: در سد بوکان مهندسان برای انتقال آب شرب می بایست ۲۰۰ متر آب را پمپاژ کنند تا به تصفیه خانه این شهرستان برسد که با ساخت سد چراغ ویس، این مشکل بدون اینکه حتی یک متر پمپاژ آب صورت گیرد انجام می شود.

 

وی در ادامه عنوان کرد: با توجه به اینکه سد چراغ ویس از منابع آبی دریاچه ارومیه تغذیه می کند، مطالباتی را که دولت برای نجات بخشی این دریاچه در نظر گرفته به سد چراغ ویس اختصاص داده است.

 

این عضو هیات مدیره آب منطقه‌ای در خصوص خاکبرداری و سنگبرداری توده ریزشی سمت راست سد نیز عنوان کرد: حجم خاکریزی مطابق پیمان ۱۴۰ هزار و ۵۰۰ مترمکعب بوده که ۸۲ هزار مترمکعب آن اجرایی شده است.

 

وی تصریح کرد: بتن ریزی سازه های هیدرولیکی مطابق پیمان ۱۹ هزار و ۱۹۶ مترمکعب بوده که چهار هزار و ۵۵ مترمکعب آن به صورت اجرا در آمده و در مجموع ۸۳ درصد پروژه پیشرفت هیدرومکانیکی داشته است.

 

معاون طرح و توسعه آب منطقه‌ای کردستان در ادامه در مورد حذف جاده سقز به بانه نیز اظهار کرد: زمانی که آبگیری سد چراغ ویس اجرایی شود مسیر قدیم این جاده حذف می شود و شرکت موظف است ساخت جاده ای دیگری را برای این مسیر اجرایی کند.

 

وی ضمن اشاره به اینکه آبگیری سد چراغ ویس ۲ سالانه انجام می شود، گفت: هدف از احداث سد مخزنی چراغ ویس بر روی رودخانه «چم خان»، تنظیم و کنترل سیلابها و روان آبهای این حوزه برای تامین نیاز آب شرب در دراز مدت به شهر سقز به میزان ۳۳ میلیون متر مکعب و تامین آب کشاورزی اراضی پایاب سد به مساحت شش هزار هکتار (۱۳۰۰ هکتار بهبود و ۴۷۰۰ هکتار توسعه)می باشد.

 

معاون طرح و توسعه آب منطقه ای در مورد اشتغالزایی پروژه سد نیز عنوان کرد: در طول اجرایی شدن پروژه برای ۲ هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۲۰۰ الی ۳۰۰ نفر نیز به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی ایجاد می شود.

 

وی خاطرنشان کرد: ۴۶۰ هکتار از زمین‌های متعلق به منابع طبیعی و ۱۷۰ هکتار از زمین های متعلق به کشاورزان نیز که در طول اجرای این پروژه از بین رفته، تملک شده است.

 

خالق پناه در پایان یادآور شد: تاکنون ۸۰ میلیارد تومان تومان برای پروژه سد مخزنی چراغ ویس هزینه شده و برای تکمیل نهایی آن ۷۵ میلیارد تومان دیگر نیاز است.