شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۵ : ۰۲
خانه / آب / سد گتوند از عوامل آلاینده‌ رودخانه‌ کارون است
۱۳۹۴/۰۶/۲۵
موضوعی که بالاخره رسما اعلام شد:

سد گتوند از عوامل آلاینده‌ رودخانه‌ کارون است

سد گتوند از عوامل آلاینده‌ رودخانه‌ کارون است

حاشیه‌های گتوند به نظر رو به پایان است. با نزدیک شدن به روشن شدن تکلیف گزارش‌های رسمی درباره این سد، دیگر زمان اصرارها و انکارها به پایان می‌رسد و اکنون اظهارنظرهای رسمی تاثیر این سد بر رود کارون و محیط زیست منطقه را نشان می‌دهد.

 

به گزارش خبرانرژی به نقل از ایسنا، گتوند، سدی که از روزهای نخست آبگیری با حاشیه دست به گریبان بود، حالا و پس از استماع گزارش موسسه آب دانشگاه تهران در شورای عالی آب، مورد انتقاد معاون اول رییس جمهور نیز قرار گرفت و اسحاق جهانگیری تاکید کرده است معتقد است که باید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارت نیرو مساله سد گتوند که یکی از عوامل آلاینده‌ی رودخانه‌ی کارون است را بررسی کند.

 

به گزارش خبرنگار ایسنا، بر اساس اعلام اخیر معاون اول رییس جمهور و رییس نشست شورای عالی آب، “سد گتوند یکی از عوامل آلاینده‌ی رودخانه‌ی کارون است” و علی رغم اینکه در طراحی احداث این سازه به لحاظ مهندسی کار بزرگی انجام شده، اما “متاسفانه مشاورین طرح در انجام مطالعات همه جانبه دقت و محاسبات لازم را انجام نداده اند.”

 

به گفته اسحاق جهانگیری، مشکلات استان خوزستان از جمله ریزگردها و مسائل مرتبط به سد گتوند و آلودگی رودخانه کارون دغدغه‌ اساسی دولت است و از اهمیت ویژه ای برای دولت برخوردار است و دولت به مردم شریف خوزستان اطمینان می دهد که مشکلات فراروی این استان را برطرف خواهد کرد به گونه ای که سد گتوند که امروز از مسائل جدی استان است به کانونی اطمینان بخش برای توسعه‌ی استان خوزستان تبدیل شود.

 

وی با بیان اینکه دولت نسبت به حل مسائل استان خوزستان و رودخانه‌ی کارون توجه ویژه دارد و ساماندهی به وضعیت فعلی رودخانه‌ی کارون از اهمیت جدی برای دولت برخوردار است، اظهار کرد: لازم است سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارت نیرو مسائل این استان و بخصوص موضوع آلودگی آب رودخانه کارون را به صورت جدی در برنامه‌ی ششم توسعه لحاظ کنند.

 

معاون اول رییس جمهور با اشاره به مطالعات انجام شده و تدوین راهکارهای رفع شوری آب سد گتوند که توسط موسسه‌ی آب دانشگاه تهران صورت گرفته است، از دستگاه های ذی ربط خواست طرح این موسسه را با دقت مورد مطالعه و بررسی قرار داده و نظرات نهایی خود را با استدلال دقیق به کارگروه مربوطه ارائه کنند تا پس از تایید کارگروه، جمع بندی نهایی برای تصمیم‌گیری در اختیار شورای عالی آب قرار گیرد.

 

اظهارات معاون اول رییس‌جمهور درباره تاثیرگذاری گتوند بر آلایندگی کارون درحالی مطرح می‌شود که پیشتر بارها مسئولان آب‌نیرو و مجموعه وزارت نیرو تاکید داشتند گتوند تاثیر منفی بر کیفیت آب کارون نداشته و حتی باعث بهبود کیفیت آب این رودخانه شده است.

 

اکنون جهانگیری اعلام کرده است که امید می رود که در صورت جمع بندی و نهایی شدن طرح رفع مسائل مرتبط با رودخانه کارون در موعد مقرر، بتوانیم این موضوع را در برنامه‌ی ششم توسعه قرار دهیم تا در یک برنامه‌ی زمانبندی مشخص، شاهد رفع مشکلات کارون باشیم.

 

این در حالیست که از زمان آبگیری گتوند تابحال اختلاف نظرهای زیادی درباره این سد وجود داشته تا جایی که برخی افراد معتقد بودند که فعالیت این سد باید متوقف شود و به گفته میدانی معاون وزیر نیرو در امور آب،باتوجه به اختلاف نظرها درباره راهکار مواجه شدن با مساله گتوند، قرار شد سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عنوان نهادی بی‌طرف تکلیف این پروژه را مشخص کند و نظر مجموعه دولت بر این بود که بار دیگر مطالعات درباره این سد از سوی دانشگاه تهران صورت پذیرد.

 

علاوه بر این، وزیر نیرو معتقد است که سد گتوند میراثی از گذشته است و هر تصمیمی که دانشگاه تهران در این باره بگیرد، این وزارتخانه خود را موظف به اجرای آن می‌داند البته وزارت نیرو انتقاد کارشناسان به گتوند را درک می‌کند، اما در حال حاضر تنها می‌توان گفت که این موضوع قابل بحث نیست؛ زیرا زمانی که این دولت سر کار آمد تمام مراحل ساخت، آبگیری و بهره‌برداری سد گتوند انجام شده بود به همین دلیل منطقی است که در حال حاضر به دنبال چاره‌جویی مشکلاتی که در این سد وجود دارد باشیم.

 

وی با اشاره به انتقاداتی که درباره سد گتوند مطرح می‌شود، اظهار کرد: من به همه مردم به ویژه خوزستانی‌ها این اطمینان را می دهم که موضوع سد گتوند به درستی در حال مدیریت است و امیدواریم با مطالعاتی که دانشگاه تهران انجام داده است، اقدامات علاج‌بخشی در این حوزه کامل شود و بتوانیم نتیجه مطلوبی را حاصل کنیم.

 

به گزارش ایسنا، سد گتوند علیا یکی از بزرگ‌ترین سدهای ایران است که بر روی رودخانه کارون در جنوب غربی ایران ساخته شده است. این سد، در فاصله ۳۸۰ کیلومتری از ریزشگاه رودخانه کارون، در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال شهرستان شوشتر و در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی شهر گتوند در استان خوزستان قرار دارد. سد گتوندعلیا آخرین سد قابل احداث بر روی رودخانه کارون است. ارتفاع این سد سنگریزه‌ای با هسته رسی ۱۸۲ متر است که بلند ترین سد خاکی کشور محسوب می‌شود.

 

حاشیه‌های ریز و درشت گتوند که از وجود گنبد نمکی و سازند گچساران در منطقه آبگیری این سد و در نتیجه احتمال شورشدن آب کارون شروع شده بود، بعدها با بدهی بالای پروژه و تعطیلی فعالیت‌های اجرایی و حتی تعویق چندباره وعده‌های مختلف درباره پروژه ادامه پیدا کرد، مدتی نیز آواره‌شدن چندهزار روستایی و زیرآب رفتن ده‌ها روستا با آبیگری گتوند در کانون توجهات قرار داشت. در نهایت این سد باوجود همه حاشیه‌های ریز و درشت خود به بهره‌برداری رسید، اما این به معنی پایان حاشیه‌ها در این پروژه بزرگ نبود.

 

در ماه‌های اخیر انتقادها از تاثیر گتوند بر کیفیت آب کارون شدت گرفته بود و برخی منتقدان تندتر حتی خواستار تخریب این سد شده‌بوند که در نهایت دولت تصمیم به تعیین تکلیف این پروژه از سوی نهادی بی طرف گرفت، اما نتایج این جلسات هنوز به کارفرمای اجرای این طرح ابلاغ نشده است و کماکان باید منتظر سرنوشت نهایی این ماند.