شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۷ : ۰۶
خانه / برق / سرمایه‌گذاری آلمانی‌ها در ساخت نیروگاه‌های بادی در خوزستان
۱۳۹۴/۰۷/۰۳

سرمایه‌گذاری آلمانی‌ها در ساخت نیروگاه‌های بادی در خوزستان

سرمایه‌گذاری آلمانی‌ها در ساخت نیروگاه‌های بادی در خوزستان

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان سرمایه‌گذاری آلمانی‌ها برای احداث نیروگاه‌های بادی و انجام چند طرح تولید انرژی تجدیدپذیر در خوزستان خبر داد.

 
به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل (پاون)، محمود جانقربان،با اشاره به نشست مشترک این شرکت با سرمایه‌گذاران آلمانی برای احداث نیروگاه‌های بادی و چگونگی استفاده گسترده از انرژی‌های تجدیدپذیر در خوزستان که در اهواز برگزار شد، گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی خوزستان، احداث نیروگاه‌های تولید انرژی‌های تجدیدپذیر بادی و خورشیدی و … می‌تواند در تأمین بخشی از نیاز انرژی برق مشترکان صنعتی و خانگی منطقه کمک شایانی کند.

 
وی افزود: با اجرای چنین طرح هایی علاوه بر اشتغال‌زایی در منطقه، انتقال دانش فنی از طریق آموزش نیروی انسانی در آلمان نیز صورت خواهد گرفت.

 
جانقربان گفت: با تلاش‌های دفتر مدیریت انرژی این شرکت و در چارچوب جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در استان، ۴ سرمایه‌گذار آلمانی تصمیم به احداث نیروگاه بادی در مناطق آبادان و ماهشهر به ظرفیت ۲۵۰ مگاوات بر اساس مطالعات شرکت لامایر آلمان گرفتند.

 
در ادامه مدیر دفتر مدیریت انرژی شرکت برق منطقه‌ای خوزستان نیز با ارائه گزارشی از اقدام‌های صورت گرفته گفت: احداث فاز اول نیروگاه بادی شامل تأسیس و ثبت شرکت توسعه زیست اروند در منطقه آزاد اروند از سوی هیئت سرمایه گذار آلمانی، دریافت موافقت انجام مطالعات از سازمان انرژی‌های نو ایران، موافقت‌نامه احداث نیروگاه تجدیدپذیر از دفتر خصوصی سازی صنعت برق وزارت نیرو، انجام مطالعات امکان سنجی از سوی شرکت آلمانی لامایر، انجام مطالعات اتصال به شبکه برق برای فازهای اول به میزان ۲۵٫۴۷ مگاوات و دریافت موافقت تأییدیه اتصال به شبکه برق، انجام مطالعات زیست محیطی و اخذ تأییدیه از سازمان محیط زیست استان، انجام مطالعات آزمایش مکانیک خاک منطقه، عقد قرارداد اولیه خرید و نصب تجهیزات با شرکت‌های آلمانی توسط سرمایه گذار بوده است.

 
محسن ارفاق،افزود: طرح اولیه سرمایه‌گذار علاوه بر احداث نیروگاه بادی شامل احداث نیروگاه فتوولتاییک به ظرفیت ۲۰ مگاوات، نیروگاه خورشیدی حرارتی به ظرفیت ۲۰ مگاوات وتاسیس مرکز آموزش انرژی‌های تجدیدپذیر است که این طرح در کشور بی نظیر و در منطقه خاورمیانه بعد از موسسه المصدر در ابوظبی دومین مرکز انرژی‌های تجدیدپذیر ترکیبی است.

 
وی اظهار امیدواری کرد: با توجه به اینکه سرمایه‌گذار، تمامی مطالعات و اقدام‌های لازم را طبق جدول زمان‌بندی انجام داده است ، فاز اول پروژه در اردیبهشت ۹۵ به بهره‌برداری برسد.

 
در ادامه این برنامه سرمایه‌گذاران آلمانی به همراه مدیران شرکت برق منطقه ای خوزستان در نشست‌های جداگانه دیگری با مسئولان امور اقتصادی استانداری خوزستان، اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان خوزستان، منطقه آزاد اروند دیدار و به تبادل نظر پیرامون همکاری در اجرای هرچه بهتر این پروژه پرداختند.

 
سپس این هیئت بازدیدهایی از پست برق شهید جهان آرا خرمشهر و همچنین نیروگاه نمونه ۶۶۰ کیلوواتی بادی ماهشهر و زمین محل احداث پست برق و اتصال به شبکه برق این نیروگاه انجام دادند.

 
هیئت سرمایه گذار آلمانی شامل کتلسن اولین سرمایه گذار نیروگاه‌های بادی در آلمان است و هم اکنون وی به عنوان فردی شناخته شده در سطح بین المللی در این زمینه، مالک نیروگاه‌های بادی متعددی در شمال آلمان، لهستان، ایرلند و آفریقای جنوبی و شرکت هواپیما سازی کوچک و توریستی نیز است.

 
پروفسور ریسبک استاد دانشگاه همبولت برلین با حدود ۲۵ سال سابقه تدریس و کارهای اجرایی در اتحادیه اروپا، ادتسرسن از سرمایه گذاران دیگر پروژه عضو هیئت مدیره شرکت نیروگاه‌های بادی در شمال آلمان و همچنین شهناز دستفروش (هروت) از هموطنان خوزستانی که در اهواز بزرگ شده ومدت سی سال است در آلمان زندگی می‌کند و در حقیقت موتور محرکه گروه سرمایه گذار به حساب می‌آید. ایشان رئیس هیئت مدیره انجمن دوستی ایران و آلمان است.