سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۱۲ : ۰۳
خانه / نفت / سرمایه‌گذاری بر میادین مشترک در تولید و صادرات نفت موثر است
۱۳۹۴/۰۳/۰۹
فریدونی خبر داد:

سرمایه‌گذاری بر میادین مشترک در تولید و صادرات نفت موثر است

سرمایه‌گذاری بر میادین مشترک در تولید و صادرات نفت موثر است

رییس کمیته نفت، گاز و پتروشیمی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حداقل مبنای تولید در برنامه ششم سه میلیون بشکه در روز پیش‌بینی می‌شود، گفت: سرمایه‌گذاری اساسی بر روی میادین مشترک در حال انجام است که امیدواریم نتایج آن در بحث تولید و صادرات لحاظ شود.

به گزارش اژانس خبری انرژی،نادر فریدونی اظهار کرد: ظرفیت تولید نفت در کشورمان در گذشته حدود چهار میلیون بشکه در روز و ۲/۵ میلیون بشکه صادرات بوده است که در شرایط تحریمی کاهش پیدا کرده و قطعا باید برای تقویت این بخش از توانمندی و پتانسیل‌مان استفاده کنیم.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی می شود که ما حداقل مبنای تولید را در سه میلیون بشکه در روز و صادرات را بالای ۱/۵ بشکه لحاظ کنیم تا بتوانیم از عواید و درآمدها در توسعه صنعت نفت و پالایشگاه‌ها و استحصال گاز استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۱۰ میلیون لیتر کمبود بنزین روزانه برای مصرف وجود دارد، گفت: باید پالایشگاه‌هایمان مانند ستاره خلیج فارس، آناهیتا و شیراز تقویت و سرمایه‌گذاری شوند.

فریدونی با بیان اینکه در حال حاضر سرمایه‌گذاری اساسی بر روی میادین مشترک انجام می‌شود، اظهار کرد: امیدواریم با توسعه میادین مشترک به نتایج لازم در بحث تولید و صادرات دست یابیم.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: باید تلاش کنیم تا جایی که امکان دارد از خام‌فروشی پرهیز کرده و با تولید بنزین و ایجاد صنایع پایین دستی در کنار نفت و بنزین محصولات را با ارزش افزوده داشته باشیم لذا خام‌فروشی را به صلاح و سود مملکت نمی‌دانیم.