یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۰ : ۰۵
خانه / نفت / سرنخ ورود غول روسی به میادین نفتی ایران
۱۳۹۴/۰۷/۰۶
خبرانرژی گزارش می‌دهد

سرنخ ورود غول روسی به میادین نفتی ایران

سرنخ ورود غول روسی به میادین نفتی ایران
لوک اویل

خبر آمادگی یک شرکت روسی برای امضای تفاهم نامه ای با ایران به منظور اکتشاف، ازدیاد برداشت و برداشت نفت خام در حالی اعلام شده که پیش تر و پس از تفاهم ایران و روسیه بر سر تهاتر نفت ایران با کالای روسیه اعلام شد که روسیه به افزایش تولید نفت ایران و تحقق وعده بلند پروازانه زنگنه کمک خواهد کرد، حالا با توجه به روابط نفتی دو کشور احتمال ورود این شرکت به پروژه های نفتی ایران نسبت به سایر شرکت ها نزدیک تر به نظر می رسد.

به گزارش خبرنگار خبرانرژی، بیژن زنگنه درحالی وعده بلندپروازانه رساندن ظرفیت تولید کشور به نزدیک شش میلیون بشکه در روز (۵٫۷ میلیون بشکه تا پایان سال ۹۶) را مطرح کرده که وضعیت دشوار صنعت نفت پس از تحمل تحریم‌ها باعث کاهش ۵۰ درصدی تولید نفت شده بود، اما زنگنه تاکید کرده بود که حتی در صورت تداوم تحریم برنامه افزایش ظرفیت تولید را محقق خواهد کرد.

اما اکنون و در آستانه لغو تحریم های اعمال شده علیه ایران و در جریان بازار داغ مذاکرات نفتی بین ایران و سایر کشورها، به نظر می رسد زنگنه به دنبال استفاده از توان غول های نفتی برای تحقق بخشیدن به وعده ای است که پیش تر  داده بود.

در این بین لوک اویل به عنوان یکی از غول های نفتی دنیا که مدیرش، وزیر اسبق انرژی روسیه، روابط نزدیکی با زنگنه دارد، اعلام  کرده که آماده امضای تفاهم نامه ای برای افزایش برداشت نفت خام از میادین نفتی ایران است.

اما سر نخ این آمادگی روس ها برای همکاری با ایران شاید به تفاهم نامه ای برگردد که ایران و روسیه در مرداد ماه سال گذشته در سکوت خبری در مسکو امضا کردند، تفاهم نامه ای که هدف آن همکاری‌ تجاری و اقتصادی دو کشور در تعدادی از بخش‌ها اعلام شد.

پس از آن تفاهم نامه، شهریورماه سال گذشته بود که زنگنه، وزیر نفت کشورمان به عنوان نماینده ایران و الکساند نواک، وزیر انرژی روسیه به عنوان نماینده کشورش در  یازدهمین اجلاس کمیسیون همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه در تهران، سند همکاری مشترک امضا کردند و در حالی که گمانه زنی های نفتی درباره چگونگی اجرای این تفاهم نامه شدت گرفته بود و از سوی برخی رسانه ها اعلام می شد که دو طرف به  دنبال تهاتر نفت و کالا هستند اما دو وزیر اعلام کردند که هیچ تفاهمی بر سر تهاتر نفت و کالا صورت نگرفته است.

جزییات نحوه همکاری نفتی دو کشور همچنان در ابهام بود تا اینکه زنگنه اواخر فروردین ماه سال جاری در یک نشست خبری درباره تهاتر نفت ایران با کالای روسیه که طی یک سال گذشته همواره تکذیب شده و اینکه روس‌ها اعلام کرده‌اند تهاتر نفت ایران با کالا آغاز شده است، اظهار کرد: الان هم می‌گویم که چیزی برای تهاتر امضا نکرده‌ایم.

زنگنه درباره ادعای روس‌ها مبنی بر اینکه تهاتر آغاز شده است، گفت: به حرف من دقت کنید؛ همیشه گفته‌ام توافقی درباره تهاتر امضا نکرده‌ایم، یک چیزی امضا کرده‌ایم، اما عنوانش تهاتر نبوده و حرفم هم درست است.

کمی بعد هم سید محسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت، درباره آخرین وضعیت مذاکرات نفتی با روسیه اظهار کرد: آنچه قرار است انجام شود تهاتر نیست، بنا شده روس‌ها نفت ما را بخرند و صادر کنند و از محل وجوه آن ما بتوانیم کالاهای مورد نیاز را از سراسر دنیا خریداری کنیم.

اما خرداد ماه سال جاری بود که رویترز به نقل از زنگنه اعلام کرد که ” ایران احتمالا این هفته تهاتر نفت و کالا با روسیه را آغاز می‌کند و روسیه در ازای نفت وارداتی، گندم و یک سری تجهیزات و مصالح ساختمانی به ایران صادر خواهد کرد.”

وی با بیان اینکه بخش عمده این معامله بر اساس پول نقد است و ما از این پول برای واردات کالا از روسیه استفاده خواهیم کرد، گفته بود که مقدار واردات نفت روسیه بسیار کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه در روز و در ازای پول نقد است و ایران از این پول برای خرید کالاهای روسی نظیر فولاد، گندم و فرآورده های نفتی استفاده خواهد کرد، همچنین روسیه در ازای واردات نفت در زمینه پروژه های مختلف با ایران همکاری خواهد کرد.

به هر حال چه زنگنه نام این همکاری مشترک را تهاتر بداند و چه نداند، ظاهرا این همکاری به مرحله عمل رسیده است، در این بین زمانی که بازار گمانه زنی ها درباره جزییات این همکاری داغ بود؛ نشریه تایم اقدام به انتشار تحلیلی کرد که بعد جدیدی از جزییات این تفاهم نامه را به میان آورد.

این نشریه تفاهم نامه منعقد شده بین ایران و روسیه را قرارداد نفتی خواند و اعلام کرده بود که قرارداد نفتی میان ایران و روسیه به ایران اجازه می‌دهد نفت خام خود را به روسیه بفروشد و در ازاء آن از تجهیزات استخراج نفت روسیه و دیگر تکنولوژی‌ها در این زمینه استفاده کند که به نوعی به ایران امکان دور زدن تحریم‌ها را می‌دهد.

حالا با اعلام آمادگی لوک اویل و با توجه به قرارداد نفتی که بین ایران و روسیه بر سر فروش نفت و واردات کالا و تجهیزات وجود دارد به نظر می رسد که فاصله این غول نفتی برای ورود به پروژه های نفتی و به ویژه پروژه های مربوط به ازدیاد برداشت، نسبت به سایر شرکت های بزرگ نفتی کمتر است.

لوک‌اویل یکی از بزرگترین شرکتهای نفتی، در کشور روسیه است. در سال ۲۰۰۹ این شرکت، معادل ٩٧,۶١۵ میلیون تن نفت خام تولید کرده، که بطور میانگین ١.٩٧۲ میلیون بشکه در روز تولید داشته است

 

این شرکت فعالیتهای‌ نفت و گاز گسترده‌ای در بیش از ۴۰ کشور جهان دارد و طبق اعلام انجمن مهندسی نفت، در سال ۲۰۰۸ ، معادل ١٩,٣ میلیارد بشکه نفت تولید کرده، که این مقدار، در حدود ١.٣ درصد از ذخائر اثبات شده نفت جهان است.