یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۷ : ۱۱
خانه / نفت / سرنوشت “سردار جنگل” به مکزیک گره می‌خورد؟
۱۳۹۴/۰۶/۲۶
خبرانرژی گزارش می‌دهد

سرنوشت “سردار جنگل” به مکزیک گره می‌خورد؟

سرنوشت “سردار جنگل” به مکزیک گره می‌خورد؟
سکوی امیرکبیر در میدان سردار جنگل

در آستانه لغو تحریم ها دیدار وزیر نفت کشورمان با مقامات مکزیک که تجربه فعالیت در آب های عمیق را دارند می تواند زمینه ساز برداشت نفت از میدان نفتی سردار جنگل در شمال کشور باشد که امکانات و فناوری مورد نیاز آن در داخل وجود ندارد.

به گزارش خبرانرژی، پس از توافق هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵ و در آستانه لغو تحریم های اعمال شده علیه ایران، رفت و آمد هیات های تجاری و اقتصادی  کشور شدت گرفته و وزرای انرژی و مقامات ارشد کشورهای انگلیس، آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، اتریش، اسپانیا و مکزیک با وریز نفت کشورمان دیدار کردند و درباره زمینه های همکاری های مشترک به گفت و گو پرداختند.

 در این بین علاوه بر مذاکره به منظور فعال شدن غول های نفتی که تا پیش از تحریم ها در ایران حضور داشتند، اخیرا مذاکراتی با مکزیکی ها انجام شده که تا پیش از این همکاری با آنها در حد یادداشت تفاهم و مذاکره بوده است.

در روزهای گذشته زنگنه میزبان وزیر کار مکزیک بود و درباره جزییات این دیدار گفت: در بخش نفت بین ایران و مکزیک مشابهتهای زیادی وجود دارد و آنها دارای شرکت ملی نفت قوی هستند، همچنین شرکتهای مکزیکی در آبهای عمیق فعالیت خوبی دارند و پیشرفت خوبی را تجربه کرده اند.

ایران نیز در شمال کشور و در دریای خزر دارای میدان نفتی سردار جنگل است که در آبهای عمیق واقع شده اما فراهم سازی تجهیزات و نصب سکو برای برداشت نفت از آن متناسب با آب های کم عمق صورت گرفته، عمده ذخایر این منطقه در عمق بیش از ۷۰۰ متری قرار دارد و برداشت از این میدان با مشکل نبود فناوری مورد نیاز در کشور روبه رو شده است.

آذر ماه سال ۹۰ با گذشت نزدیک به ۱۰ سال از آغاز فعالیتهای اکتشافی ایران و ساخت سکوی نیمه شناور امیرکبیر در آبهای عمیق دریای خزر یک مخزن با ذخیره ۵۰ تریلیون فوت مکعبی گاز طبیعی کشف و در اردیبهشت ماه سال ۹۱ نیز وجود ذخایر نفتی در این میدان کشف شد.

در باره برداشت نفت از این میدان نفتی، علی اصولی، مدیرعامل شرکت نفت خزر گفته که محل انجام عملیان حفر چاه در میدان سردار جنگل در عمق بیش از ٧٠٠ متری قرار دارد و در چنین عمقی امکان اعزام غواص جهت انجام عملیات میسر نیست و به منظور انجام فعالیتهای نصب، تعمیرات و نظارت بر عملیات حفاری در آبهای عمیق از رباتهای زیر دریای ویژه آبهای عمیق (ROV) استفاده می‌شود.

پیش‌تر نیز وزیر نفت درباره برداشت نفت ازمیدان سردار جنگل اعلام کرده که موضوع تولید در آبهای عمیق را با توجه به تجهیزات خاص مورد نیاز در این حوزه مستلزم سرمایه گذاری بالا می دانیم و در بهترین حالت برای ورود به مراحل تولید در آبهای عمیق خزر باید شریک صاحب فناوری داشته باشیم  بنابراین ترجیح می دهیم که پس از رفع تحریم ها توسعه این میدان انجام شود.

 اکنون و در  آستانه لغو تحریم ها به نظر می رسد زمینه برداشت نفت از میدان نفتی سردار جنگل در شمال کشور فراهم شده باید دید این امر در دستور کار مقامات وزارت نفت قرار می گیرد و یا پروژه های دیگری در اولویت قراردارند.