یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۷ : ۱۱
خانه / نفت / سقوط پس از بزرگترین صعود ۲۵ ساله
۱۳۹۴/۰۶/۱۱
مدار سینوسی قیمت نفت پیش می‌رود

سقوط پس از بزرگترین صعود ۲۵ ساله

سقوط پس از بزرگترین صعود ۲۵ ساله

قیمت نفت در معاملات آسیایی روز جاری تحت تاثیر ذخایر بالاتر از حد انتظار نفت خام آمریکا و آمار تولیدی ضعیف‌تر از حد مطلوب در این کشور که به ریزش قیمت‌ها دامن زد، دو درصد کاهش یافت.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از رویترز، نفت برنت و نفت خام آمریکا روز سه شنبه به افزایش ۲۵ درصدی در سه روز قبل که بزرگترین افزایش سه روزه از سال ۱۹۹۰ بود، پایان دادند و حدود هشت درصد نزول کردند.

 

این کاهش در حالی صورت گرفت که قیمت نفت هفته گذشته هم به کمترین سطح در شش سال و نیم گذشته سقوط کرده بود.

 

به گفته ریک اسپونر، تحلیلگر بازار ارشد در شرکت سی ام سی مارکتس استرالیا، نوسان بازار نفت در صورت نوسانات شدید مشابه در بازارهای بورس جهان، ممکن است ادامه پیدا کند.

 

بازارهای بورس آمریکا روز سه شنبه در وال استریت حدود سه درصد سقوط کردند و هر سه شاخص سهام بزرگ آمریکا از ابتدای سال جاری تاکنون رشد منفی نشان می‌دهند.

 

قیمت هر بشکه نفت برنت برای تحویل در اکتبر پس از ۴٫۵۹ دلار یا ۸٫۴۸ درصد کاهش در روز گذشته، ۹۸ سنت یا دو درصد کاهش پیدا کرد و به ۴۴٫۷۲ دلار رسید.

 

قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا برای تحویل در اکتبر پس از اینکه روز سه شنبه ۳٫۷۹ دلار یا ۷٫۷ درصد کاهش یافت، در معاملات روز جاری با ۹۸ سنت یا دو درصد کاهش، به ۴۴٫۴۳ دلار رسید.

 

نفت پس از انتشار آمار موسسه امریکن پترولیوم که نشان داد ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۲۸ اوت، به میزان ۷٫۶ میلیون بشکه افزایش یافت و به ۴۵۶٫۹ میلیون بشکه رسید، عقب نشینی کرد. تحلیلگران در نظرسنجی رویترز میزان افزایش این ذخایر را ۳۲ هزار بشکه پیش بینی کرده بودند.

 

آمار رسمی ذخایر قرار است روز جاری از سوی سازمان اطلاعات انرژی آمریکا منتشر شود.

 

آمار تولید ضعیف‌تر از حد مطلوب در آمریکا که از سوی موسسه مدیریت عرضه منتشر شد و نشان داد رشد تولید در ماه اوت به کمترین سطح از ماه مه سال ۲۰۱۳ رسیده است، بر قیمت‌های نفت سنگینی کرد.

 

بر اساس این گزارش، آمارهای آتی شامل ذخایر نفت، سفارشات کارخانه و آمار اشتغال آمریکا در جهت بخشیدن به بازارهای نفت حائز اهمیت خواهند بود.

 

شرکت فیلیپ فیوچرز سنگاپور در یادداشتی نوشت انتظار می‌رود قیمت‌ها تا زمانیکه آمار نفت خام آمریکا منتشر شوند، در سطح کنونی ثابت بمانند.

 

قیمت نفت خام سقوط چشمگیر و سریعی داشته است با اینهمه تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش بینی کردند قیمت‌ها سال آینده به تدریج بهبود پیدا خواهد کرد و در سال ۲۰۱۶ قیمت هر بشکه نفت برنت به ۶۲٫۳۰ دلار و هر بشکه نفت خام آمریکا به ۵۷ دلار می‌رسد.