جمعه,۲۹ دی, ۱۳۹۶ | ۱۸ : ۰۷
خانه / Social media / سهم ایران از بازار نفت ژاپن به ۷ درصد رسید
۱۳۹۵/۱۱/۲۴

سهم ایران از بازار نفت ژاپن به ۷ درصد رسید

سهم ایران از بازار نفت ژاپن به ۷ درصد رسید

ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی با رشد بیش از ۳۳ درصدی صادرات نفت به ژاپن، در جایگاه چهارمین تامین کننده نفت این کشور قرار گرفت.

به گزارش خبرانرژی، کشورهای آسیایی مهم ترین بازار نفت ایران به شمار می روند، در دوران تحریم سه کشور چین، کره جنوبی و ژاپن به همراه هند و ترکیه از خریداران محدود نفت ایران بودند، که پس از اجرای برجام و رفع تحریم ها، به خرید نفت از ایران ادامه دادند.
ژاپن که از قدیمی ترین مشتریان نفت ایران است، در سال ۲۰۱۶ که همزمان با رفع تحریم ها بود، میزان خرید را از ایران افزایش داد، به طوری که گزارش ها از رشد بیش از ۳۳ درصدی صادرات نفت به این کشور حکایت دارد.
به گزارش مدیریت اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت از نشریه میدل ایست اکونومیک سروی (میس)، واردات نفت خام ژاپن در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵با ۶۳ هزار و ۳۰۰ بشکه در روز معادل ۱٫۹ درصد کاهش به سه میلیون و ۳۱۱ هزار بشکه در روز رسید.
میانگین صادرات نفت کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به ژاپن دو میلیون و ۹۰۶ هزار بشکه در روز بود که ۸۷٫۷ درصدواردات این کشور را تشکیل داده است.
همچنین میزان صادرات نفت کشورهای خاورمیانه به ژاپن حدود دو میلیون و ۸۶۰ هزار بشکه در روز و معادل ۸۶٫۶ درصد از واردات نفت خام این کشور بود.
عربستان سعودی با صادرات معادل یک میلیون و ۱۸۰ هزار بشکه در روز و سهم ۳۵٫۷ درصدی از واردات نفت خام ژاپن در سال ۲۰۱۶ مهمترین صادرکننده نفت به این کشور بود.
امارات متحده عربی با صادرات حدود ۸۰۷ هزار بشکه در روز به ژاپن و سهم ۲۴٫۳ درصدی از واردات این کشور دومین صادرکننده مهم نفت به ژاپن بود.
قطر با صادرات حدود ۳۰۵ هزار بشکه در روز که ۱۰٫۶ درصد از صادرات سال ۲۰۱۵ بالاتر بوده و با سهم ۹٫۲ درصدی از واردات این کشور در جایگاه سومین صادرکننده نفت به ژاپن قرار داشت.
ایران در سال ۲۰۱۶ با افزایش صادرات خود به ژاپن به میزان ۳۳٫۳ درصد نسبت به سال ۲۰۱۵ و با صادرات بیش از ۲۲۷ هزار بشکه در روز و سهم ۶٫۸ درصدی از واردات این کشور درجایگاه چهارمین صادرکننده نفت به این کشور است.
همچنین کویت نیز با کاهش ۹٫۴ درصدی صادرات خود در سال ۲۰۱۶ به ژاپن در مقایسه با سال ۲۰۱۵ و با سهم ۶٫۷ درصدی از واردات این کشور در جایگاه پنجمین صادرکننده نفت به این کشور قرار گرفت.

میزان تولید نفت ایران اکنون از مرز روزانه سه میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه عبور کرده و به چهار میلیون بشکه نزدیک شده است.
به گفته بیژن زنگنه وزیر نفت، میانگین صادرات نفت و میعانات گازی کشور در چهار ماه گذشته دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز بوده، در حالی است که میانگین صادرات نفت خام و میعانات کشور در پنج ماه نخست سال ۱۳۹۲ حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز بود.