دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۱۴ : ۰۹
خانه / نفت / سه میدان نفتی در راس برنامه شکست فریز نفت
۱۳۹۵/۰۱/۱۸

سه میدان نفتی در راس برنامه شکست فریز نفت

سه میدان نفتی در راس برنامه شکست فریز نفت

ایران به طرح فریز نفتی نمی‌پیوندد و البته در همین راستا یکی از اولویت‌دارترین برنامه‌های وزارت نفت برای ماه‌های پیش‌رو، افزایش ظرفیت تولید از میادین نفتی غرب کارون است.

 

به گزارش خبر انرژی،‌ افزایش تولید نفت از میادین نفتی غرب کارون جزو سرفصل‌های دستورکار وزارت نفت در سال جدید است، به این ترتیب که قرار است با افتتاح فازهای نخست یادآوران، آزادگان شمالی و یاران شمالی حجم تولید نفت از این حوزه ۱۰۰هزار بشکه در روز افزایش یابد.

 

البته برنامه‌های وزارت نفت برای افزایش تولید از این حوزه به برنامه یکساله ۱۳۹۵ ختم نمی‌شود، بلکه غرب کارون جزو برنامه‌های اصلی نفتی کشور در سیاست‌های برنامه ششم توسعه نیز قرار دارد.

 

به گفته زنگنه قرار است تا پایان سال جاری تولید از میادین نفتی غرب کارون به ۲۰۰ هزار بشکه در روز و پس از آن تا پایان عمر دولت یازدهم به ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد، اما تا پایان زمان اجرای برنامه ششم توسعه مقدار تولید نفت خام از این میدان به ۷۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

 

برنامه شرکت مهندسی و توسعه نفت برای میادین نفتی غرب کارون این است که با توسعه آزداگان، یاران و یادآوران مجموع تولید از این میادین را تا پایان سال آینده به ۵۰۰ هزار بشکه در روز برساند.

 

بر اساس این برنامه‌ها قرار است با افتتاح رسمی آزادگان شمالی و یادآوران هر یک از این میادین به ترتیب با تولید ۷۵ و ۸۵ هزار بشکه در روز کار خود را آغاز کنند.

 

افزایش ۱۶۰ هزا بشکه‌ای تولید با افتتاح این دو میدان نفتی با در نظر داشتن تولید ۵۰ هزار بشکه‌ای از آزادگان جنوبی تولید از غرب کارون را تا پایان امسال به ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد و البته در صورت تحقق این امر این میزان تولید معادل هدف‌گذاری دولت برای پایان عمر خود است.

 

بنابراین پیش‌بینی تا سال ۱۳۹۶ تولید نفت از میادین نفتی غرب کارون به ۵۵۰ هزار بشکه در روز می‌رسد و البته به گفته حاجی‌حسین‌نژاد با توسعه فازهای دوم آزادگان شمالی و یادآوران می‌توان به تولید ۷۰۰ هزار بشکه در روز از این حوزه دست پیدا کرد یعنی مقداری نزدیک به هدف تعیین شده برای پایان برنامه ششم توسعه.

 

یادآوران یکی از میادینی است که روی افتتاح و آغاز تولید آن در سال جاری حساب شده است، میدانی که پیش از شروع سال نیز اعلام شده بود که آماده افتتاح با ظرفیت تولید ۸۵ هزار بشکه نفت خام در روز است که به ترتیب شامل ۷۰ هزار بشکه نفت خام سبک و ۱۵هزار بشکه نفت خام سنگین می‌شود.

 

آزدگان شمالی دیگر میدانی است که تولید از فاز نخست آن طی سال جاری در راس برنامه‌های وزارت نفت قرار دارد که به گفته زنگنه کار فاز نخست این میدان نیز تقریبا به اتمام رسیده است و البته برای فاز دوم نیز چینی‌ها می‌توانند کار را به دست گیرند.

 

این میدان نیز در روزهای پایانی سال گذشته با ظرفیت تولید ۷۵ هزار بشکه در روز آماده افتتاح شده بود و قرار است با افتتاح فاز دوم این میدان تولید از این به طور کلی به ۱۵۰ هزار بشکه در روز برسد.

 

یاران شمالی نیز دیگر میدانی است که در راس برنامه‌های وزارت نفت برای شروع بهره‌برداری است میدان دیگری که آن هم آغاز بهره ‌برداری‌اش برای پایان سال گذشته برای تولید ۱۵ هزار بشکه در روز آماده شده بود و البته به گفت مدیرعامل متن قرار است ظرفیت تولید از این میدان تا پایان امسال به ۳۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

 

افزایش تولید نفت در سال جاری و البته صادرات از جمله برنامه‌های وزارت نفت برای سال جاری به عنوان نخستین سال بدون تحریم است و به همین دلیل نیز ایران علاقه‌ای به پیوستن به طرح فریز تولید ندارد. بنابراین برنامه‌ریزی‌ها توسعه غرب کارون به منظور افزایش بهره‌برداری از برنامه‌های اصلی وزارت نفت است و افزایش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای از تولید این حوزه هدفی است که دولت می‌خواهد تا پایان امسال به آن دست پیدا کند.