سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۰۱ : ۰۳
خانه / برق / سیاه بیشه خردادماه می‌آید
۱۳۹۴/۰۲/۲۲

سیاه بیشه خردادماه می‌آید

سیاه بیشه خردادماه می‌آید

چهار واحد نیروگاهی سیاه بیشه به بهره برداری رسیده است اما به خاطر مشکلات خط انتقال برق نمی توان از تمام توان سیاه بیشه استفاده کرد تا خردادماه که به گفته مدیرعامل توانیر خط انتقال برق ۴۰۰ کیلوولت سیاه بیشه – وردآورد وارد مدار می شود.
به گزارش اژانس خبری انرژی،مدیر عامل شرکت توانیر با تاکید بر لزوم به مدار آمدن خط انتقال برق ۴۰۰ کیلوولت سیاه بیشه – وردآورد اظهار کرد: در حال حاضر سیم کشی در بخش های مختلف این خط آغاز شده و براساس پیش‌بینی‌ها باید تا پایان خرداد ماه در انتظار برقدار شدن خط سیاه بیشه – وردآورد باشیم.
آرش کردی ،با اشاره به این که انتقال برق نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه برای مکان پرمصرفی مانند تهران بسیار با اهمیت است، گفت: خط انتقال سیاه بیشه- وردآورد، با هدف انتقال برق تولیدی نیروگاه سیاه بیشه و افزایش ضریب اطمینان و پایداری شبکه برق و همچنین تامین برق مصرفی استان تهران در حال احداث است.
مدیر عامل شرکت توانیر همچنین با تاکید بر این که ارائه فعالیت های خدمت رسانی به مردم در شهر تهران با ایجاد زیر ساخت های لازم باید شایسته پایتخت باشد، گفت: باید به تامین برق پایدار شهر تهران به عنوان پایتخت و مرکز سیاسی – اجتماعی کشور توجه شود.
از سوی دیگر مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران ، از عدم امکان بکارگیری همزمان چهار واحد نیروگاهی سیاه‌بیشه به خاطر مشکل خط انتقال برق خبر داده بود و گفت که خط انتقال کشش لازم را ندارد.
محمدرضا رضازاده در مورد آخرین وضعیت نیروگاه‌های سیاه‌بیشه تاکید کرد: چهار واحد نیروگاهی سیاه‌بیشه به‌طور کامل به بهره‌برداری رسیده‌اند و می‌توان از آنها استفاده کرد.
وی با تاکید بر لزوم انجام اصلاحات در خط انتقال برق گفت: شرکت برق منطقه‌ای ایران در حال انجام کارهای لازم است تا امکان بهره‌برداری از تمام واحد‌ها وجود داشته باشد.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با تاکید بر این‌که خط انتقال برق در حال اصلاح است، ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر این کار به پایان رسد.
بر اساس این گزارش،سد و نیروگاه سیاه بیشه که تنها نیروگاه تلمبه – ذخیره ای ایران و دارای دو سد در بالادست و پایین دست با ظرفیت ذخیره سازی ۱۱ میلیون متر مکعب آب است.
نیروگاه تلمبه ای ذخیره ای سیاه بیشه به صورت خاص انرژی برق را ذخیره می کند و تنظیم کننده بار شبکه ای برق به حساب می آید.
سدهای این نیروگاه از نوع سنگریزه بتونی هستند. ارتفاع سد بالا ۸۲٫۵ متر، طول تاج ۴۳۶ متر و عرض تاج ۱۲ متر و ارتفاع سد پایین ۱۰۲ متر ، طول تاج ۳۳۲ متر و عرض تاج ۱۲ متر است.