چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۰۹ : ۰۴
خانه / نفت / شانس دبیر کلی ایران در اوپک از دیدگاه نوذری
۱۳۹۴/۰۳/۰۱

شانس دبیر کلی ایران در اوپک از دیدگاه نوذری

شانس دبیر کلی ایران در اوپک از دیدگاه نوذری

وزیر پیشین نفت گفت: تصمیم اوپک برای انتخاب دبیرکل سیاسی است و انتخاب دبیرکل از کشورهایی که در جریانات سیاسی نقش دارند مشکل است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،غلامحسین نوذری، نامزد ایران برای دبیر کلی اوپک درباره احتمال دبیر کلی ایران در اوپک پس از پایان دوره دبیر کلی عبدالله البدری،‌اظهار کرد: تصمبم اوپک برای دبیر کلی یک تصمیم سیاسی است.

وی افزود: تا شرایط سیاسی فراهم نشود رای آوردن کاندیدایی از ایران و عربستان و برخی دیگر از کشورهایی که در جریانات و فضاهای سیاسی نقش دارند مشکل است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،در یکصد رو شصت و ششمین اجلاس اوپک در نوامبر ۲۰۱۴، دبیرکلی عبدالله البدری برای ۶ ماه دیگر تمدید شد. بر اساس تصمیم نشست قبلی اوپک دبیرکلی البدری در ژوئن ۲۰۱۵ به اتمام می رسید .

بر این اساس در یکصد و شصت و دومین اجلاس اوپک، بحث‌های زیادی پشت درهای بسته برای انتخاب نامزدهای یکی از کشورهای ایران، عراق و عربستان صورت گرفت اما اعضا بر سر هیچ کدام از این کاندیداها به توافق نرسیدند و در نهایت اعضا توافق کردند که زمان دبیرکلی سالم البدری به مدت یک سال دیگر تمدید شود، این در حالی است که دوره سه ساله دوم عبدالله سالم البدری در دسامبر سال ۲۰۱۲ میلادی به پایان رسیده بود.

ایران، غلامحسین نوذری، وزیر نفت پیشین را به عنوان نامزد سمت دبیرکلی اوپک به دبیرخانه این سازمان معرفی کرده بود.