جمعه,۲۹ دی, ۱۳۹۶ | ۰۸ : ۰۷
خانه / Social media / شبکه های برق ایران و روسیه در آستانه اتصال به یکدیگر
۱۳۹۵/۱۲/۰۳

شبکه های برق ایران و روسیه در آستانه اتصال به یکدیگر

شبکه های برق ایران و روسیه در آستانه اتصال به یکدیگر

در نشست مشترک وزرای نیروی ایران و انرژی روسیه آخرین وضعیت طرح‌های اتصال شبکه‌های برق ایران و روسیه پیگیری و بررسی شد.

به گزارش خبرانرژی، ‌ حمید چیت چیان، وزیر نیرو کشورمان غروب دوشنبه در نشست خصوصی با الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، ‌ ضمن پیگیری مذاکرات سنکرون کردن شبکه‌های برق ایران و روسیه اظهار داشت: دیدارهای متعدد مسئولان ایران و روسیه نشان از توسعه روابط اقتصادی و دیپلماتیک بین دو کشوردارد و موضوع اتصال شبکه‌های برق ایران و روسیه از طریق سه کشور آذربایجان، ارمنستان و گرجستان نیز از جمله مباحث در حال پیگیری است.

وی با اشاره به اینکه تردد مسئولان دو کشور زمینه‌ساز گسترش همکاری‌های اقتصادی خواهد بود، اظهار داشت: در دو سال گذشته برای نهایی شدن این توافق شاهد مذاکرات جدی و فشرده ای بین دو کشور بوده‌ایم.

چیت چیان با بیان این مطلب که جمهوری اسلامی ایران و روسیه دو کشور دوست و دارای زمینه‌های همکاری فراوان هستند، گفت: بسیار خوشحال هستیم که با اراده روسای جمهور دو کشور، سطح همکاری‌ها ارتقا یافته و امیدواریم شاهد توسعه همکاری‌ها در روزهای آتی نیز باشیم.

وی اظهار امیدواری کرد: تحت حمایت‌ها و پیگیری‌های وزارت انرژی روسیه این طرح در مدت زمان تعیین شده به نتیجه برسد.

در ادامه این نشست، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه نیز با اشاره به حضور دو وزیر ایران و روسیه در مراسم کلنگ زنی نیروگاه سیریک، این طرح را برای دو کشور بسیار مهم ارزیابی کرد و در ادامه اظهار داشت: همکاری‌های ایران و روسیه تنها به حوزه‌های برق و نیروگاه محدود نمی‌شود و سایر حوزه‌ها را نیز در بر می‌گیرد.

وی ادامه داد: ایجاد یک منطقه آزاد بین ایران – روسیه و ایران – اورآسیا یکی از اهداف بلند مدت ما با ایران است.

الکساندر نوواک با تاکید بر اینکه احداث نیروگاه سیریک در زمان تعیین شده به اتمام خواهد رسید، بیان داشت: در سال ۲۰۱۶ میزان مبادلات بازرگانی دو کشور ایران و روسیه با رشد ۷۰ درصدی روبرو بوده است.

منبع: ایسنا

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>