یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۷ : ۱۱
خانه / Social media / شرکت های پتروشیمی در میان ۱۰۰ شرکت برتر سال
۱۳۹۵/۱۱/۰۵

شرکت های پتروشیمی در میان ۱۰۰ شرکت برتر سال

شرکت های پتروشیمی در میان ۱۰۰ شرکت برتر سال

شرکت های پتروشیمی در مراسم معرفی۱۰۰ بنگاه اقتصادی برتر کشور توانستند جایگاه خود را در میان شرکت های برتر ایران تثبیت کنند.

به گزارش خبرانرژی، همایش رتبه بندی شرکت های برتر ایران  صبح امروز دوشنبه در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد.

بر اساس این گزارش ، این رتبه بندی در میان۱۰۰ بنگاه اقتصادی برتر ایران بر اساس ۷ شاخص رشد، سودآوری ، بهره وری، صادرات، نقدینگی، بدهی ، بازار مورد سنجش قرار گرفته بود  و بر این اساس، جایگاه شرکت های گروه پتروشیمی با توجه به این شاخص ها در بین ۵ شرکت برتر ایران بوده است.

درویش مدیر مرکز رتبه بندی شرکتهای برتر و دبیر همایش نتایج کلی رتبه بندی شرکتهای برتر در سال ۹۵ را به این شرح عنوان کرد:

از نظر میزان دارایی گروه شرکت های پتروشیمی بعد از بانک ها در جایگاه دوم و از نظر سودآوری شرکت های پتروشیمی با ۲۴ درصد سهم بالایی در بین ۱۰۰ شرکت برتر سال برخوردارند.

بر اساس این گزارش میزان صادرات شرکت های پتروشیمی نیز با ۴۲ درصد در جایگاه اول قرار دارد. بر اساس مقایسه سهم گروههای صنعتی از نظر میزان  سودآوری در دو سال اخیر از ۲۲ درصد به ۲۴ درصد رسیده است.

شرکت های پتروشیمی درمیان ۵۰۰ شرکت برتر بر اساس سال مالی ۱۳۹۴ با ۲۵۰٫۵۷۶ میلیارد دلارفروش بعد از بانک ملی ایران در جایگاه دوم قرار گرفتند.

شرکت هلدینگ خلیج فارس بنگاه اقتصادی سودآور

مدیر مرکز رتبه بندی شرکت های برتر  اظهارکرد: شرکت پتروشیمی خلیج فارس از نظر ارزش افزوده جایگاه اول در میان ۵۰۰ شرکت برتر سال به خود اختصاص داده است و همچنین بر اساس سودآوری با ۵۸٫۱۵۲ میلیارد دلارو بر اساس صادرات نیز ۳ میلیارد دلار صادرات در سال ۹۵ در جایگاه اول و پتروشیمی نوری نیز بر اساس صادرات در جایگاه پنجم بین ۵۰۰ شرکت برتر ایران قرار دارد.

وی افزود: بر اساس ارزش بازار در بورس نیز پتروشیمی خلیج فارس با ۲۷۷٫۶۵۰ در جایگاه اول و پتروشیمی مارون با ارزش سهم ۱۳۸٫۵۴۰ در جایگاه سوم قرار گرفته است.

درویش خاطر نشان کرد: جمع فروش صد شرکت برتر سال ایران در حدود ۵۶۰ هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال قبل ۰٫۴ درصد رشد داشته است ولی این میزان در سال گذشته  ۱۸٫۳ درصد بوده که اگر تورم گیری شود در سال ۹۴ با رشد منفی مواجه بوده ایم.

دبیر همایش ۵۰۰ شرکت برتر سال گفت: در رتبه بندی شرکت های برتر در سال ۹۵ شرکتها در ۳۱ گروه صنعتی طبقه بندی شده بودند که کمترین سهم فروش به گروه کشاورزی و دامپروری و خدمات وابسته اختصاص داشت و بانکها از نظر میزان فروش ۳۴ درصد و بعد از آنها شرکتهای پتروشیمی ۱۰٫۷ درصد سهم و گروه فراورده های نفتی با ۹٫۹ درصد در جایگاه سوم قرار داشتند.

منبع: نیپنا