دوشنبه,۲۹ آبان, ۱۳۹۶ | ۰۸ : ۰۹
خانه / نفت / شل تنها متقاضی خارجی مطالعه میدان گازی کیش است/ احتمال مذاکره به جای مناقصه
۱۳۹۵/۱۲/۱۵

شل تنها متقاضی خارجی مطالعه میدان گازی کیش است/ احتمال مذاکره به جای مناقصه

شل تنها متقاضی خارجی مطالعه میدان گازی کیش است/ احتمال مذاکره به جای مناقصه

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) اعلام کرد مطالعه میدان گازی کیش تاکنون بجز شرکت «شل» متقاضی خارجی دیگری ندارد؛ از این رو احتمال انجام مذاکره به جای برگزاری مناقصه برای واگذاری آن وجود دارد.

به گزارش خبرانرژی، «سیدنورالدین شهنازی زاده» امروز(یکشنبه) در گفت و گو با ایرنا درباره جزییات تفاهم با شرکت انگلیسی-هلندی «شل» برای مطالعه میدان گازی کیش افزود: این شرکت، تفاهمنامه ۶ ماهه ای را با ایران امضا کرده که بیش از ۲ ماه از مهلت آن گذشته است.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت اضافه کرد: بر اساس این تفاهمنامه، شل باید در مدت ۶ ماه مطالعات خود را تکمیل و به شرکت ملی نفت ارایه کند.
شهنازی زاده تاکید کرد این میدان گازی بجز شل متقاضی خارجی دیگری ندارد و افزود: برگزاری مناقصه برای این میدان، قطعی نیست. شاید برای آن، مذاکره انجام شود.
وی یادآوری کرد: البته یک شرکت ایرانی نیز برای تامین مالی اجرای طرح توسعه میدان گازی کیش اعلام آمادگی کرده است.
به گزارش ایرنا، مدیرعامل شرکت متن و «هانس لاکان» معاون شرکت شل، هفدهم آذرماه امسال تفاهمنامه مطالعاتی میدان گازی کیش را در تهران امضا کردند.
میدان گازی کیش پس از پارس جنوبی، دومین میدان گازی بزرگ در خلیج فارس به شمار می رود و در جزیره کیش و در فاصله ۶۰ کیلومتری شرق جزیره لاوان قرار دارد.
پیش بینی می شود با اجرای این طرح سالیانه نزدیک به چهار میلیون بشکه میعانات گازی و ٩ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی تولید شود.
برای رعایت اصول زیست محیطی در جزیره کیش، تاسیسات پالایشگاهی در جزیره کیش ساخته نشده است و این طرح در منطقه «گرزه» در ساحل سرزمین اصلی در مجاورت بندر آفتاب اجرا می شود.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>