یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۱ : ۱۱
خانه / نفت / شکست انحصار غرب در تولید سیالات حفاری افرونی
۱۳۹۴/۰۶/۱۹

شکست انحصار غرب در تولید سیالات حفاری افرونی

شکست انحصار غرب در تولید سیالات حفاری افرونی

پژوهشگران پژوهشگاه صنعت نفت موفق به دستیابی و بومی سازی فناوری سیالات حفاری افرونی (افرون های گازی) شدند.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،فناوری افرون های گازی علاوه بر جلوگیری از هرز روی سیال حفاری، موجب پایداری و پاکسازی دیواره چاهها، جلوگیری از خوردگی ادوات حفاری و آسیب دیدگی سازه ها و همچنین صرفه جویی ارزی می شود.

 
این طرح در پردیس بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت در مدت دو سال اجرا شده است و به انحصار این فناوری که پیشتر در اختیار چند شرکت غربی بود پایان می دهد.

 
محمد سلیمانی رئیس طرح های پژوهش و فناوریهای حفاری پردیس بالا دستی پژوهشگاه صنعت نفت در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این فناوری کمتر از یک دهه است که در جهان وجود دارد.

 
وی افزود: با گسترش برداشت از میادین و پیچیده شدن فناوریهای حفاری، شرایط دسترسی به بستر منابع هیدروکربنی نفت و گاز بویژه در میادین مشترک سخت تر می شود.

 
سلیمانی تصریح کرد: عمده کاربرد افرون های گازی در حفاری مخازن کم فشار است و در این میادین ، سیال حفاری به کار رفته باید سبک تر باشد تا با ایجاد فشار مناسب ، ضمن حفاظت از سازه و چاه، روند برداشت مختل نشود.

 
وی افزود: در حفاری مخازن هیدروکربنی از هوا یا کف های مختلف (فوم) استفاده می شود که برای برداشت از مخازن کم فشار مناسب نیست و باید افرونی ساخته شود که هم فشار مناسب را در مخزن ایجاد کند و هم سازه و چاه را در موقعیت مطلوبی نگه دارد.

 
رئیس طرح های پژوهش و فناوریهای حفاری پردیس بالا دستی پژوهشگاه صنعت نفت با بیان اینکه در مدت دو سال کار مداوم ، انحصار شرکت های غربی در دارا بودن فناوری افرونهای گازی شکسته شد ، افزود : هم اکنون و بعد از موفقیت نمونه آزمایشگاهی و شبیه سازی رایانه ای، تست میدانی آن در حال انجام است.

 
اجرای این طرح هزینه های بالادستی صنعت نفت و گاز را برای دسترسی به منابع هیدروکربوری فرو تعادلی (Under Balance) و کم فشار کاهش می دهد.