جمعه,۲۹ دی, ۱۳۹۶ | ۱۹ : ۱۱
خانه / نفت / «شیل گس» آمریکا تهدیدی برای پتروشیمی ایران نیست
۱۳۹۵/۱۱/۳۰

«شیل گس» آمریکا تهدیدی برای پتروشیمی ایران نیست

«شیل گس» آمریکا تهدیدی برای پتروشیمی ایران نیست

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه «شیل گس» آمریکا تهدیدی برای پتروشیمی ایران نیست، گفت: شیل گس‌های آمریکا دست کم برای یک دوره ۱۰ ساله تهدیدی برای توسعه صنعت پتروشیمی تلقی نمی‌شوند.

به گزارش خبرانرژی به نقل از انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران، مرضیه شاهدایی درباره خطرات و تهدید توسعه صنایع شیل گس آمریکا بر توسعه صنعت پتروشیمی ایران، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی که شرکت ملی صنایع پتروشیمی انجام داده  برای ۱۰ سال آینده شیل گس نمی تواند برای صنعت پتروشیمی ایران تهدید باشد.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه اما برای بلندمدت تر باید دیدگاه کلی تری نسبت به افزایش تولید و عرضه شیل گس ها بر روند توسعه صنعت پتروشیمی کشور داشته باشیم، تصریح کرد: ولی در برنامه موجود صنعت پتروشیمی ایران برای ۱۰ سال آینده، بیشتر سرمایه گذاری ها براساس خوراک گاز است.

معاون وزیر نفت خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی قیمت خوراک گاز در صنعت پتروشیمی کشور ارزان تر نسبت به شیل گس بوده و بنابراین این ذخایر تهدیدی برای توسعه صنعت پتروشیمی فعلا نیست.

آمریکا اخیرا با افزایش تولید از ذخایر نامتعارف گاز خود به نام شیل گس میزان تخصیص خوراک به صنایع موجود و جدید ساخت پتروشیمی را افزایش داده و از سوی دیگر با توسعه کانال پانامه به دنبال افزایش صادرات گاز طبیعی در قالب محموله‌های LNG و حتی گاز اتان به بازارهای آسیایی و اروپایی است.

همزمان با افزایش تولید گاز در آمریکا، ظرفیت تولید محصولات مختلف پتروشیمی و شیمیایی در این کشور هم رو به افزایش بوده به طوری که اخیرا با بهره برداری از بزرگترین مجتمع تولید متانول پیش بینی می‌شود آمریکا از واردکننده عمده، به صادرکننده این محصول پتروشیمی تبدیل شود.

علاوه براین با اجرای طرح‌های جدید به زودی ۱ظرفیت تولید پلی اتیلن در ایالات متحده آمریکا تا ۴۰ درصد افزایش می‌یابد ضمن آنکه این کشور در اندیشه صادرات محصولات پروپیلن و پلی پروپیلن به بازارهای جهانی است.

منبع: مهر

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>