شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۹ : ۰۲
خانه / گاز / صادرات روزانه ۵ میلیون مترمکعب گاز به بصره از طریق خرمشهر
۱۳۹۴/۰۷/۰۷

صادرات روزانه ۵ میلیون مترمکعب گاز به بصره از طریق خرمشهر

صادرات روزانه ۵ میلیون مترمکعب گاز به بصره از طریق خرمشهر

صادرات گاز به منطقه بصره عراق در صورت امضای قرارداد از طریق شبکه های موجود در منطقه خرمشهر و ساخت خط لوله ٢۵ کیلومتری برای ارسال روزانه پنج میلیون مترمکعب در فاز نخست امکان پذیر است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با بیان این که برای صادرات با حجم بالاتر نیز خود را آماده کرده ایم، اظهار کرد: خطوط لوله، طراحی شده و به محض این که قرارداد صادرات گاز به بصره امضا شود این آمادگی را داریم که در مدت زمان کوتاه این پروژه را اجرا کنیم.

 

حسن منتظرتربتی درباره صادرات گاز به منطقه بغداد نیز گفت: هم اکنون مراحل پایانی تست خط لوله صادرات گاز به عراق در جریان است و پیش بینی می شود مشعل گاز در آینده نزدیک در مرز دو کشور روشن شود.

 

وی یادآور شد: برهمین اساس، زیرساختهای مورد نیاز برای آغاز صادرات گاز به عراق از سوی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران فراهم شده و آمادگی لازم برای اجرای این پروژه وجود دارد.

 

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران درباره پروژه اولویت دار این شرکت در سال ٩۴ گفت: ساخت پنج ایستگاه تقویت فشار گاز خنج، جهرم، نایین، کاشان و صفاشهر روی خط هشتم سراسری و احداث خط ششم سراسری از جمله پروژه های اولویت دار شرکت ملی گاز ایران به شمار می آید و تاکنون فعالیتهای خوبی در این زمینه انجام شده است.

 

تربتی ادامه داد: این شرکت تلاش می کند با توجه به اولویتی که این ایستگاهها در اثربخشی شبکه انتقال گاز دارند بتواند این پروژه ها را به بهره برداری برساند.

 

وی تصریح کرد: پیش بینی می کنیم که بتوانیم ایستگاههای تقویت فشار خنج و جهرم را تا اوایل زمستان آماده و ایستگاههای بعدی را نیز بر اساس اولویت دنبال کنیم.

 

براساس گزارش وزارت نفت، به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، به هرحال به صورت کلی در بحث پروژه ها دو مسئله وجود دارد؛ نخست باید منابع مالی را مدیریت کنیم و این منابع را به پروژه های اولویت دار اختصاص دهیم که این مسئله از جمله برنامه های کاری ماست و در شش ماه باقیمانده تا پایان سال، منابع مالی پروژه های حساس شامل خط ششم سراسری و ایستگاههای خط هشتم سراسری را با اولویت ویژه تامین می کنیم.

 

تربتی ادامه داد: بحث دوم مربوط به بخش راه اندازی این ایستگاههاست که به دلیل زمانبر بودن فرآیند راه اندازی، آن را نیز دنبال می کنیم تا بتوانیم ایستگاهها را براساس اولویتی که مدیریت برنامه ریزی و دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران برای ما تعیین کرده است در سرویس قرار دهیم.