یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۳ : ۰۹
خانه / نفت / صادرات نفت ایران به چین در سال ۲۰۱۶ رکورد زد
۱۳۹۵/۱۱/۰۵

صادرات نفت ایران به چین در سال ۲۰۱۶ رکورد زد

صادرات نفت ایران به چین در سال ۲۰۱۶ رکورد زد

میزان صادرات نفت ایران به چین در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۸ درصد افزایش یافته و به رقم بی سابقه ۶۲۴ هزار و ۲۶۰ بشکه در روز رسیده است.

به گزارش خبرانرژی به نقل از رویترز، آمارهای گمرک چین نشان می دهد، افزایش تقاضا از جانب پالایشگاه های غیردولتی چین موجب شده تا روسیه در سال ۲۰۱۶ با پشت سر گذاشتن عربستان به بزرگترین تامین کننده نفت خام این کشور تبدیل شود.
محموله های نفتی ارسالی روسیه به چین در طی سال ۲۰۱۶ بیش از یک چهارم افزایش داشته و به ۱٫۰۵ میلیون بشکه در روز رسیده است، در حالی که میزان صادرات نفت عربستان به چین تنها با ۰٫۹ درصد رشد نسبت به سال گذشته به ۱٫۰۲ میلیون بشکه در روز رسیده است. چین دومین خریدار بزرگ نفت جهان است که سریعترین رشد تقاضا برای نفت را در بین کشورهای جهان به خود اختصاص داده است.
در حالی که عربستان شرکت های نفت دولتی چین را از از ارکان اصلی قراردادهای بلندمدت فروش نفت خود محسوب می کند، شرکت های پالایشگاهی خصوصی چین موصوم به تی پات ها که ظرفیت پالایش کمتری دارند، روسیه را تامین کننده منعطف تری می بینند.
برای پالایشگاه های خصوصی چین که برای اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۵ مجوز واردات نفت را دریافت کردند، خرید نفت از بنادر شرقی روسیه آسان تر است زیرا این محموله ها حجمی کمتر و فاصله ای نزدیک تر نسبت به چین دارند.
روسیه احتمالا قادر خواهد بود این جایگاه را در سال ۲۰۱۷ نیز حفظ کند زیرا در حال توسعه صادرات نفت خود از طریق خط لوله شرق سیبری-اقیانوس آرام است. در عین حال عربستان قصد دارد بخش عمده ای از اجرای توافق کاهش تولید اوپک ا بر عهده بگیرد.
این گزارش همچنین حاکی است، میزان صادرات نفت ایران به چین در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۸ درصد افزایش یافته و به رقم بی سابقه ۶۲۴ هزار و ۲۶۰ بشکه در روز رسیده است. این افزایش ناشی از آغاز برداشت شرکت های نفتی چینی از میادینی در ایران بوده که این شرکت ها در آنها سرمایه گذاری کرده اند. به علاوه، انعقاد قراردادهای خرید نفت نیز ر افزایش خرید نفت چین از ایران موثر بوده است.

 

منبع: تسنیم