دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۳۵ : ۰۵
خانه / نفت / صادرات نفت ایران به چین ۱۰٫۸ درصد افزایش یافت
۱۳۹۴/۰۳/۰۲
در ماه آوریل

صادرات نفت ایران به چین ۱۰٫۸ درصد افزایش یافت

صادرات نفت ایران به چین ۱۰٫۸ درصد افزایش یافت

واردات نفت چین از ایران در ماه آوریل نسبت به مارس ۱۰٫۸ درصد افزایش یافت.

به گزارش اژانس خبری،به نقل از رویترز، واردات نفت چین از ایران در ماه گذشته ۲ میلیون و ۹۱۰ هزار تن (۷۰۷ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز) بود که نسبت به ماه مارس ۱۰٫۸ درصد افزایش یافته و در بالاترین سطح از ماه می سال گذشته تاکنون قرار گرفته است.

واردات نفت چین از ایران در ماه آوریل نسبت به واردات بی‌سابقه این کشور در دوره مشابه سال قبل ۱۱٫۶ درصد کاهش یافته است.

آمارهای رسمی گمرک چین حاکی از این است که واردات نفت این کشور از ایران در ماه آوریل نسبت به آوریل سال گذشته ۱۱٫۶ درصد کاهش یافته اما همچنان در بالاترین سطح ۱۱ ماه گذشته قرار دارد.

ایران و شش قدرت جهانی در ماه آوریل به یک تفاهم هسته‌ای دست یافته‌اند که در صورت تبدیل آن به توافق هسته‌ای دایم تا ضرب‌الاجل پایان ژوئن به لغو نهایی تحریم‌های ایران می‌انجامد.

واردات نفت خام چین از ایران در ماه آوریل بالاتر از متوسط واردات این کشور در سال ۲۰۱۴ که روزانه ۵۵۰ هزار بشکه بود قرار گرفته است. صادرات نفت ایران به چین در دوره قبل از تشدید تحریم‌ها در سال ۲۰۱۲ نیز در حدود ۵۵۰ هزار بشکه در روز بود.

در پی آتش‌ سوزی ماه آوریل در پالایشگاه مستقل دراگون آروماتیک که باعث توقف فعالیت‌ها در این پالایشگاه به مدت دستکم سه ماه خواهد شد، انتظار می‌رود واردات نفت چین از ایران در ماه‌های آتی به ویژه در زمینه واردات میعانات گازی کاهش پیدا کند.

رویترز صادرات نفت ایران به چین را در ماه آوریل روزانه ۵۴۷ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز تخمین زده است.

این گروه همچنین انتظار دارد که صادرات نفت ایران به چین در ماه می به روزانه ۵۳۱ هزار بشکه تنزل پیدا کند.

واردات نفت چین از ایران در چهار ماه اول سال جاری میلادی به طور متوسط روزانه ۵۸۷ هزار و ۲۰۰ بشکه بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۵ درصد کاهش یافته است.